Gambitu nechybí známá jména, ale kvalita

gambitBritové jsou suchaři, Američané zase rozjetí – rovnice, která na stříbrných plátnech není ničím novým. Přesto by se mohlo zdát, že když scénář k filmu o jednom obrazovém podvodu píší úspěšní bratři Ethan a Joel Cohenovi, tak dostane divákova bránice od humoru direkt. Místo toho utrží políček kvalita snímku.


Co vše je člověk ochotný udělat kvůli dvěma kupkám sena? Anglický správce umělecké sbírky Harry Deane pro obraz s nimi udělá téměř cokoli – hlavně když tak vrátí svému excentrickému šéfovi Lionelu Shahbandarovi všechna dřívější ponížení, kterých se od něj dočkal. V duchu vypadá plán na prodej falešného Monetova díla velmi jednoduše. Stačí využít texaskou krásku a s malou námahou si odnést šesticifernou sumu. Bohužel, ne všechno se daří tak, jak si člověk naplánuje, když se dostaví smůla.

Ta sedla nejspíš i na kreativitu bratrů Cohenů, protože obvyklá vtipnost jejich děl zde schází a je nahrazena lacinými a prvoplánovými fóry, na které je divák zvyklý spíše z podprůměrných komedií s neznámými herci. Přitom bratrský tandem komedie psát umí, jak již předvedl snímkem Big Lebowski a případně i Po přečtení spalte.

 

gambit


Kvalitu Gambitu příliš nezvedají ani známá jména, která se zde objevují. Nejvíce pak zaostává Cameron Diazová coby texaská rodeová hvězda PJ Puznowská. Diazová je na svou roli ztřeštěné a hloupoučké holky z venkova už trochu stará a více by do snímku pasovala mladší herečka.

Ani Alan Rickman jako šéf Lionel Shahbandar neukazuje vše ze svého hereckého arsenálu, neboť v roli neomaleného boháče nedostává příliš prostor. Všechny jeho výstupy jsou jen o tom ukázat, že nadřízený je blbec. Pouze Colin Firth v roli Harryho Deana má dostatek času více přiblížit charakter své postavy, když divákovi předvádí své romantické i nešikovné já. Firth je také jediným, kdo přináší do snímku většinu vtipu.

Toho ale není tolik, vyjma prvoplánových pokusů, aby se film stal dlouho zapamatovatelným. Nejvíce tak v paměti utkví eskapády v luxusním hotelu Savoy a krásný rozdíl mezi britskou a americkou angličtinou – to je však na snímek, pod nímž jsou podepsána známá jména, trochu málo.Text: Benedikt Lederer
Foto: Bontonfilm

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání