Mafiáni si potrpí na čistotu a slušné chování

22 výstřelů
Rozhodl se, že opustí nezákonný business a bude se věnovat výhradně své rodině. Temná minulost ho však po letech dostihla a zasadila mu tvrdou ránu. Jednoho dne je znenadání přepaden vražedným komandem, které má jediný cíl – zabít ho. Štěstěna však stojí při něm. Přežije 22 střelných zásahů a je připraven na pomstu?

Nový snímek režiséra Richarda Berryho „22 výstřelů“ byl natočen podle francouzského románu „L´Immortel“ od spisovatele Franze-Oliviera Giesberta. Fiktivní příběh je inspirovaný skutečnými událostmi ze světa mafie v Marseille a především postavou nechvalně známého Jacky Imberta. Údajný mafiánský kmotr, měl být roku 1977 na parkovišti v Cassis odstraněn. Střelbu však přežil, čímž si vysloužil přezdívku Nesmrtelný.

 

22 výstřelůAť se budete chtít v životě stát kýmkoliv, nikdy se nezbavíte své minulosti a toho, čím jste byli. To na vlastní kůži zjistí i hlavní postava Charly Matteï (Jean Reno). Jeden z největších mafiánů se rozhodl pověsit své řemeslo na hřebíček a vzdát se veškerého bohatství a výhod pro svou rodinu. Touží jen v klidu zestárnout a vidět, jak jeho děti vyrůstají. Ačkoliv není několik let v podsvětí aktivní, najde se jednoho dne někdo, komu i beztak překáží. Temný nepřítel najme vražedné komando a vysílá je do akce, která má jediný cíl – zabít Charlyho. Schytá 22 střelných ran, a i když by měl být dávno mrtvý, jako zázrakem přežije.

 

Toto je však pouze jeden z prvních paradoxů, které snímek zachycuje. Nesnaží se vystihnout mafiánskou brutalitu, nebo napodobit hollywoodské filmy, ale zachytit lidskou podobu a reálný chod systému, ať už mezi gangstery, nebo mezi policisty. Každá z postav má příběh, svůj život i rodinu. Nezáleží na tom, zda je někdo hodný, nebo zlý. A kde vlastně mezi tím začínají a končí hranice? Bývalý mafián dříve vraždil lidi, ale měl vždy své zásady. Jako nikdy neubližovat dětem a ženám, ctít rodinu a přátele. Je tedy špatné je pomstít, když ruka zákona nepomůže? Skuteční zločinci jsou často nedotknutelní, protože mají dlouhé prsty. Pravdy a spravedlnosti se pak můžeme domáhat, jak chceme, ale nezmůžeme nic. O tom ví své i policistka Golldmanová (Marina Foïs), ač stojí na straně zákona, má s Charlym společnou slabinu – rodinu. Neúspěšně pátrá po zločincích, kteří zavraždili jejího manžela, bohužel však neexistují žádné důkazy.

 

22 výstřelůFilm „22 výstřelů“ má sice od začátku do konce celkem jasný děj, protože příliš překvapení se v něm nedočkáme, celkový dojem to však nekazí. Herecké obsazení je velmi dobře zvolené, a to nejen díky konkrétnímu přiřazení rolí, ale i co se jmen týče. Jean Reno působí důvěryhodným dojmem bývalého gangstera, který hledá vykoupení. Marina Foïs věrně ztvárňuje svou rozporuplnost, zda důvěřovat policii, nebo mafii. Do dalších rolí jsou obsazeni Kad Merad a Jean-Pierre Darroussin, kteří zde předvedou taktéž skvělé výkony.
Jak sami uvidíte, být šéfem podsvětí je na jednu stranu o penězích a moci. Mafiáni si potrpí na čistotu a slušné chování. Když ho projevíte nedostatek, přijde rychlá náprava. Na druhou stranu je však s tímto oborem spojené i značné riziko. S věkem začne být vyčerpávající, když si stále musíte hlídat záda, protože nikdy nevíte, kdo je váš nepřítel. A jak se říká ve filmu: „Je to divná profese, i kdybys chtěl přestat, vždy se najde někdo, kdo se bude chtít pomstít“. Prolitá krev se z rukou nikdy nesmyje.Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bioscop
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání