Mafiáni si potrpí na čistotu a slušné chování

22 výstřelů
Rozhodl se, že opustí nezákonný business a bude se věnovat výhradně své rodině. Temná minulost ho však po letech dostihla a zasadila mu tvrdou ránu. Jednoho dne je znenadání přepaden vražedným komandem, které má jediný cíl – zabít ho. Štěstěna však stojí při něm. Přežije 22 střelných zásahů a je připraven na pomstu?

Nový snímek režiséra Richarda Berryho „22 výstřelů“ byl natočen podle francouzského románu „L´Immortel“ od spisovatele Franze-Oliviera Giesberta. Fiktivní příběh je inspirovaný skutečnými událostmi ze světa mafie v Marseille a především postavou nechvalně známého Jacky Imberta. Údajný mafiánský kmotr, měl být roku 1977 na parkovišti v Cassis odstraněn. Střelbu však přežil, čímž si vysloužil přezdívku Nesmrtelný.

 

22 výstřelůAť se budete chtít v životě stát kýmkoliv, nikdy se nezbavíte své minulosti a toho, čím jste byli. To na vlastní kůži zjistí i hlavní postava Charly Matteï (Jean Reno). Jeden z největších mafiánů se rozhodl pověsit své řemeslo na hřebíček a vzdát se veškerého bohatství a výhod pro svou rodinu. Touží jen v klidu zestárnout a vidět, jak jeho děti vyrůstají. Ačkoliv není několik let v podsvětí aktivní, najde se jednoho dne někdo, komu i beztak překáží. Temný nepřítel najme vražedné komando a vysílá je do akce, která má jediný cíl – zabít Charlyho. Schytá 22 střelných ran, a i když by měl být dávno mrtvý, jako zázrakem přežije.

 

Toto je však pouze jeden z prvních paradoxů, které snímek zachycuje. Nesnaží se vystihnout mafiánskou brutalitu, nebo napodobit hollywoodské filmy, ale zachytit lidskou podobu a reálný chod systému, ať už mezi gangstery, nebo mezi policisty. Každá z postav má příběh, svůj život i rodinu. Nezáleží na tom, zda je někdo hodný, nebo zlý. A kde vlastně mezi tím začínají a končí hranice? Bývalý mafián dříve vraždil lidi, ale měl vždy své zásady. Jako nikdy neubližovat dětem a ženám, ctít rodinu a přátele. Je tedy špatné je pomstít, když ruka zákona nepomůže? Skuteční zločinci jsou často nedotknutelní, protože mají dlouhé prsty. Pravdy a spravedlnosti se pak můžeme domáhat, jak chceme, ale nezmůžeme nic. O tom ví své i policistka Golldmanová (Marina Foïs), ač stojí na straně zákona, má s Charlym společnou slabinu – rodinu. Neúspěšně pátrá po zločincích, kteří zavraždili jejího manžela, bohužel však neexistují žádné důkazy.

 

22 výstřelůFilm „22 výstřelů“ má sice od začátku do konce celkem jasný děj, protože příliš překvapení se v něm nedočkáme, celkový dojem to však nekazí. Herecké obsazení je velmi dobře zvolené, a to nejen díky konkrétnímu přiřazení rolí, ale i co se jmen týče. Jean Reno působí důvěryhodným dojmem bývalého gangstera, který hledá vykoupení. Marina Foïs věrně ztvárňuje svou rozporuplnost, zda důvěřovat policii, nebo mafii. Do dalších rolí jsou obsazeni Kad Merad a Jean-Pierre Darroussin, kteří zde předvedou taktéž skvělé výkony.
Jak sami uvidíte, být šéfem podsvětí je na jednu stranu o penězích a moci. Mafiáni si potrpí na čistotu a slušné chování. Když ho projevíte nedostatek, přijde rychlá náprava. Na druhou stranu je však s tímto oborem spojené i značné riziko. S věkem začne být vyčerpávající, když si stále musíte hlídat záda, protože nikdy nevíte, kdo je váš nepřítel. A jak se říká ve filmu: „Je to divná profese, i kdybys chtěl přestat, vždy se najde někdo, kdo se bude chtít pomstít“. Prolitá krev se z rukou nikdy nesmyje.Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bioscop
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání