Kluci jsou zpět: Truchlivý souboj s realitou

MANIFESTO 2010 - Kluci jsou zpět
Filmová přehlídka MANIFESTO 2010 nabízí pod písmenem „M“ australsko-britské melodrama Kluci jsou zpět, v němž se musí otec s malým synem srovnat s náhlou smrtí své ženy. Snímek je silnou ukázkou životní tragédie, do níž vstupují každodenní problémy, ale i složitá minulost.

 
MANIFESTO 2010 - Kluci jsou zpět
Joe Warr (Clive Owen) je uznávaný sportovní novinář a se svou ženou Katy (Laura Fraser) a synem Artiem (Nicholas McAnulty) žijí spokojeně v Austrálii. Když ale Katy náhle umře na rakovinu, spadnou všechny starosti na Joea, a ten se velmi těžko vyrovnává se ztrátou ženy i s výchovou syna. S domácími prácemi si zrovna netyká a často to v jeho domě vypadá jako v českém snímku „Pánská jízda“. Podobnost je také v tom, že si Joe povídá s Katy, která se mu občas zjevuje a snaží se mu radit.

 

Ve chvíli, kdy se na Joea všechno valí, přiletí za ním z Anglie jeho syn Harry z prvního manželství, kterého opustil, když byl ještě malý. Ten má ovšem také dost starostí a tátovi rozhodně nepomáhá. Sblíží se však s Artiem, což vede k radostným dětským hrátkám. Film je povětšinou smutný a často vidíme někoho plakat nebo se trápit. Atmosféru ještě dokresluje tklivá kytarová hudba. Drobné vtípky, většinou ve spojení s Artiem, však dokážou diváka vyrušit z truchlivého soucitu a posunout mu koutky úst směrem vzhůru.

 

MANIFESTO 2010 - Kluci jsou zpětFilm režiséra Scotta Hickse, který sklízel ocenění za své dílo „Záře před čtrnácti lety“, ukazuje odhalenou životní situaci, která se může přihodit kterékoliv rodině kdekoliv na světě. Joe v životě udělal pár chyb, ale s novou skutečností se pere statečně a dokáže v sobě najít dost sil. Nakonec sport má v krvi. Nutno dodat, že Owenovi role sedla perfektně a výtečně se s osudem sedmiletého kluka bez mámy vyrovnal také McAnulty. Rozpálená Austrálie i chladná Anglie vystihují i střet pocitů a nálad hlavních postav.

 

V rámci projektu MANIFESTO 2010 můžete film „Kluci jsou zpět“ vidět v nejbližších dnech hned několikrát v Praze. V kině Atlas 3. září od 20 hodin, v kině Lucerna 6. září od 14:00, 16:45 a 18:45 hodin, v Palace Cinemas Slovanský dům pak 8. září od 20:40 hodin. Přehlídka následně pokračuje po celé republice. Více informací najdete na: www.manifesto2010.cz.Text: Pavel Urban
Foto: Manifesto

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání