Kluci jsou zpět: Truchlivý souboj s realitou

MANIFESTO 2010 - Kluci jsou zpět
Filmová přehlídka MANIFESTO 2010 nabízí pod písmenem „M“ australsko-britské melodrama Kluci jsou zpět, v němž se musí otec s malým synem srovnat s náhlou smrtí své ženy. Snímek je silnou ukázkou životní tragédie, do níž vstupují každodenní problémy, ale i složitá minulost.

 
MANIFESTO 2010 - Kluci jsou zpět
Joe Warr (Clive Owen) je uznávaný sportovní novinář a se svou ženou Katy (Laura Fraser) a synem Artiem (Nicholas McAnulty) žijí spokojeně v Austrálii. Když ale Katy náhle umře na rakovinu, spadnou všechny starosti na Joea, a ten se velmi těžko vyrovnává se ztrátou ženy i s výchovou syna. S domácími prácemi si zrovna netyká a často to v jeho domě vypadá jako v českém snímku „Pánská jízda“. Podobnost je také v tom, že si Joe povídá s Katy, která se mu občas zjevuje a snaží se mu radit.

 

Ve chvíli, kdy se na Joea všechno valí, přiletí za ním z Anglie jeho syn Harry z prvního manželství, kterého opustil, když byl ještě malý. Ten má ovšem také dost starostí a tátovi rozhodně nepomáhá. Sblíží se však s Artiem, což vede k radostným dětským hrátkám. Film je povětšinou smutný a často vidíme někoho plakat nebo se trápit. Atmosféru ještě dokresluje tklivá kytarová hudba. Drobné vtípky, většinou ve spojení s Artiem, však dokážou diváka vyrušit z truchlivého soucitu a posunout mu koutky úst směrem vzhůru.

 

MANIFESTO 2010 - Kluci jsou zpětFilm režiséra Scotta Hickse, který sklízel ocenění za své dílo „Záře před čtrnácti lety“, ukazuje odhalenou životní situaci, která se může přihodit kterékoliv rodině kdekoliv na světě. Joe v životě udělal pár chyb, ale s novou skutečností se pere statečně a dokáže v sobě najít dost sil. Nakonec sport má v krvi. Nutno dodat, že Owenovi role sedla perfektně a výtečně se s osudem sedmiletého kluka bez mámy vyrovnal také McAnulty. Rozpálená Austrálie i chladná Anglie vystihují i střet pocitů a nálad hlavních postav.

 

V rámci projektu MANIFESTO 2010 můžete film „Kluci jsou zpět“ vidět v nejbližších dnech hned několikrát v Praze. V kině Atlas 3. září od 20 hodin, v kině Lucerna 6. září od 14:00, 16:45 a 18:45 hodin, v Palace Cinemas Slovanský dům pak 8. září od 20:40 hodin. Přehlídka následně pokračuje po celé republice. Více informací najdete na: www.manifesto2010.cz.Text: Pavel Urban
Foto: Manifesto

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání