Parade nutí k zamyšlení pomocí smíchu. A daří se mu to

film paradeBalkánská duha krvácí za doprovodu smíchu. Tak vypadá komedie Parade, která svou absurdností a pestrým obrazem poukazuje na situaci homosexuálů v Srbsku. Nedělá to však nepříjemným moralizováním, ale jde na věc přes humor.


Horoucně se milovat, každou noc spolu ulehat do stejné postele, prostě být šťastným párem. To poslední však v Srbsku není možné, pokud jste párem homosexuálů, protože vás lidé na ulici uráží a to v tom lepším případě. Radmilo a Mirko jsou dvojicí, která hořkost své orientace musí každý den zakoušet. O to větší problémy mají, když chce Mirko, jako aktivista za práva gayů, uspořádat pochod hrdosti, proti kterému je skoro celé město. Mají ale štěstí, neboť ve svém životě narazí na buranského Lemona, bývalého kriminálníka a vojáka. Ten kvůli své snoubence udělá mnohé.

Až crazy komedií by se dal nazvat tento snímek o gayích v Srbsku, protože všechny charaktery postav jsou „vytažené“ až na maximální hranici. Homosexuálové ve filmu brečí, při pití mají malíček zvednutý jak pes nohu u patníku. Kontrastem je pak buranství hlavní postavy Lemona a jeho přátel, včetně snoubenky.

Ačkoli by takovéto zobrazování někoho mohlo vypadat, jako pokus o zesměšnění postav, jde spíše o shození chování společnosti vůči nim. Toto až absurdní zobrazení je zde jako komediální prvek. A ten funguje dokonale.

 

film parade


Stavět však přípravu pochodu na komedii by mohlo být po chvíli už nezajímavé, a proto jsou prvky road movie, kde se divák setká se vzájemnými vztahy balkánských zemí, příjemným oživením. Díky tomu tempo snímku nepolevuje a člověk se tím pádem nenudí.

Největší předností Parade však je, že chytře ukazuje špatné sociální chování k sexuálním menšinám v Srbsku. Nedělá to ale pomocí nepříjemného moralizování, ale prostřednictvím Lemona a skrz jeho chování. Přestože by se mohlo zdát, že komedie může jen těžko někoho urazit, tak dílo režiséra Dragojevice popudilo chorvatského biskupa, který zakázal film promítat v církví vlastněném kině.

Parade je velice svižný film. Diváka baví a zároveň ho nutí k zamyšlení. Postavy rychle přirůstají k srdci nejen kvůli svému outsiderskému postavení, ale hlavně i díky komičnosti. Přestože je větší kus filmu lehce předvídatelný, tak se rozhodně jedná o komedii, kterou je dobré vidět. Minimálně proto, aby si člověk uvědomil, že se vlastně u nás lidé nemají zas tak špatně.Text: Benedikt Lederer
Foto: Film Europe

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání