Český lev: nominace odtajněny, první ceny rozdány

Český lev 2013Po sobotním večeru je jasné, na koho si letos brousí zuby čeští lvi. Ve třinácti kategoriích získal nejvíce nominací počin Bohdana Slámy Čtyři slunce, následovaný filmem Ve stínu a trojici uzavírá Hřebejkův Odpad město smrt. Odtajněni jsou už vítězové nejlepšího zahraničního filmu i filmového plakátu. Dravou šelmu se snažili v přímém přenosu zkrotit Jakub Žáček a Simona Babčáková.


Jubilejní dvacátý ročník Českého lva odstartoval opět v krásných prostorách kavárny a kinosálu Lucerna za mohutné pozornosti médií i osobností filmové branže. I přes to, že šlo zatím pouze o nominační večer, cvakání fotoaparátu a cinkání skleniček nebralo konce. Když došlo na usazování v sále, pořadatelé zjistili, že zájem diváků převýšil kapacitu sedadel, a tak si několik desítek lidí vychutnávalo večer vestoje.

Charlie Chaplin je neodmyslitelnou součástí filmu, a proto provázel v různých podobách celým přenosem. Svými vtípky a krátkými scénkami osvěžoval jednotlivé vstupy a rozesmával přítomné i televizní diváky. Nejednou si tak zasloužil hlasitý potlesk. Stejně tak i speciální host Jiří Langmajer, který si na pódiu zahrál nemluvného, internetem a angličtinou nezasaženého podivína. Ten předal nejistým hlasem cenu internetového portálu Kinobox filmu Tomorrow Will Be Better. „Žádný film v minulém roce neměl tak skvělé diváky, jako jsme měli my. Nebylo jich nejvíc, ale byli nejlepší. Chtěl bych poděkovat. Opravdu si toho vážíme,“ reagoval režisér Martin Přívratský na fanoušky snímku, kteří ho svou aktivitou dotlačili do kin.

Český lev 2013Další z řady speciálních hostů byla Ester Kočičková, která se za klávesového doprovodu pokusila navodit hororovou atmosféru. Přítomné v prvních řadách akorát vyděsila zpěvem písně „Koleje". Daleko pohodovější a noblesnější vystoupení předvedlo několikrát během večera kvarteto The Swings, kteří se starali i o slavností znělku při předávání cen.

Pomyslná fanfára zněla i během vyhlášení ceny za nejlepšího filmový plakát. Pro tu si přišel mladý autor Marius Corradini. Vytvořil siluetu Ivana Trojana Ve stínu a popřál filmu, aby za měsíc proměnil co nejvíce nominací.

Asi nejhlasitější smích a ovace si zasloužil Jakub Žáček a Simona Babčáková ve chvíli, kdy si vzali na paškál prezidenta Klause a jeho veto zákona o podpoře kinematografie. Hlavu státu nešetřili ani při zmínce chilského pera. Tím si moderátorské duo udobřilo diváky otrávené drobnými kiksy.

Ze záplavy zahraničních filmů, které se po celý rok valí do českých kin, byly nejnavštěvovanější poslední díl Twilight ságy, bondovka Skyfall a s přehledem vyhrál Hobit Petera Jacksona. Lva za nejlepší zahraniční film získal francouzský snímek Nedotknutelní. Předstihl tak Atlas mraků nebo Hugo a jeho velký objev.

Vkusu filmových kritiků a teoretiků se nejvíce zalíbil Ondříčkův hraný film Ve stínu a Vondráčkův dokument Láska v hrobě. „Chci poděkovat hlavním aktérům tohohle filmu, Janě a Janovi, kteří zemřeli v průběhu natáčení. Prakticky na vysílení ze života. Žili nonstop a na doraz.  Se všemi radostmi i strastmi,“ zaznělo od děkovacího pultu.

Velký zástup konkurentů porazil mladý student Jakub Kouřil se svým počinem M. O. Kromě dobrého pocitu a skleněné ceny získal také 100 tisíc na své další filmařské záměry.

 

Český lev 2013


Česká filmová a televizní akademie ústy moderátorů odtajnila svou volbu. Do boje o skleněnou cenu České filmové a televizní akademie se vrhly filmy Čtyři slunce, Odpad město smrt, Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka, Polski film a drama Ve stínu.

Šanci získat sošku šelmy mají za hlavní mužskou roli Ondřej Vetchý, Jaroslav Plesl, Martin Pechlát, Miroslav Krobot a Ivan Trojan. V ženských rolích se akademii nejvíce líbila pětice hereček Vica Kerekés, Anna Geislerová, Gabriela Míčová, Soňa Norisová a Jiřina Bohdalová.

Po skončení přímého přenosu, který vysílala Česká televize, se nedočkaví diváci přesunuli zpět do kavárny pražské Lucerny a začali slavit nanečisto. Mezi pozvanými nechyběl například Jan Přeučil ani režisér Jiří Strach.


Text: Sylvie Zapletalová
Foto: VAC

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání