Temný rytíř povstal: Boj s lidským zlem je nebezpečný

Batman - Temný rytíř povstalZávěrečný díl filmové trilogie režiséra Christophera Nolana o populární komiksové postavě Batmanovi nese název TEMNÝ RYTÍŘ POVSTAL a úspěšně završuje příběh o záchraně Gothamu, který se znovu po letech ocitl v nebezpečí. Tentokrát se musel hlavní hrdina vypořádat s opravdovým zlem, zákeřnostmi, zradou i dalšími nepříjemnostmi.


České půlnoční uvedení snímku do kin provázely po masakru v Coloradu z minulého týdne obavy, a tak byly na pražské slavnostní premiéře v kině IMAX zpřísněny bezpečnostní kontroly a před vchodem stála dokonce policejní hlídka. Nakonec ale vše proběhlo bez problémů a publikum si mohlo vychutnat intenzivní zážitek z obřího plátna, kde navíc běžela úvodní zhruba hodina snímku tak, jak jí tvůrci natočili, tedy na 70 mm pás.

Batman - Temný rytíř povstalPo dílech BATMAN ZAČÍNÁ (2005) a TEMNÝ RYTÍŘ (2008) se po čtyřech letech vrátil Christian Bale, představitel Batmana a Bruce Wayna v jedné osobě, do boje proti zlu, které ohrožuje klid v Gothamu. TEMNÝ RYTIŘ tedy POVSTAL, protože dle příběhu po osmi letech v ústraní se opět děje cosi zlého na území města. Vzruch způsobí chytrá zlodějka Selina Kyle (Anne Hathaway), která okrade přímo Bruce a dopomůže tak k ohavným plánům maskovaného teroristy Banea (Tom Hardy). Ten se chystá se svou armádou městské spodiny ovládnout celý Gotham a nakonec ho pomocí jaderné zbraně zničit. V tu chvíli Bruce vycítí, že je čas, aby se do hry vrátil Batman a zkusil znovu všechno napravit, i když si nemůže být do poslední chvíle jistý, kdo je s ním a kdo proti němu.

Nový batmanovský snímek je opět skvěle natočené akční drama, která zvládá Nolan výborně. Především vyniká propracovaná kamera Wallyho Pfistera a hudba Hanse Zimmera. Ovšem pozadu nezůstávají ani samotní herci v čele s Balem, proradnou Hathaway, mazanou Marion Cotillard coby Mirandou, ale bodují i osvědčené hvězdy Morgan Freeman jako dodavatel Batmanových zbraní Fox a jeho věrný sluha Alfred, kterého hraje Michael Caine.

Po excelentním ztvárnění Jokera dnes již zesnulým Heathem Ledgerem je také Tom Hardy jako Bane opravdovou osobností v roli hlavního záporáka. Navíc je ještě mocnější, silnější a snad i inteligentnější. A především ho s Batmanem mnohé spojuje. V první řadě původ v organizaci Liga stínů. Pak také maska, kterou ale Bane nosí, na rozdíl od Batmana, kvůli zmírnění bolesti a díky onomu zvláštnímu respirátoru také trochu děsivý pozměněný hlas. A vlastně i touha pomoci lidem v Gothamu, ačkoliv na to jde trochu jinak.

Batman - Temný rytíř povstalNaopak k Batmanovým pomocníkům je potřeba přiřadit ještě typicky amerického osamělého hrdinu z davu, policistu, později detektiva Johna Blaka (Joseph Gordon-Levitt). Ono i osvěžit si předchozí dva snímky této triologie není vůbec od věci. Tvůrci totiž ve zkratkovitých prolínačkách připomínají staré příběhy a postavy a nechávají tak ožívat často nepříjemné vzpomínky. Právě scénář a některé rychle odbyté posuny v ději jsou snad jedinými mínusy celého filmu. A pak mi ještě chybělo více pozitivních momentů či vtipů, kterých je tu tentokrát o dost méně. Zlo ve všech podobách se na vás valí od počáteční scény s letadly, kdy jsem si musel ve čtvrté řadě přímo před plátnem zacpávat uši, prakticky až do konce. Navíc celý snímek má těžko stravitelných 164 minut.

Pochvalu si však tvůrci zaslouží za časté narážky na současnou americkou společnost, jejíž špičky si s myšlenkami na vlastní moc zahrávají s osudem obyčejných lidí, kterým může brzy dojít trpělivost. Jako třeba scény na stadionu s hymnou, na Wall Street (ano, Gotham je New York), u soudů či při pohledu do válčících ulic s potrhanými vlajkami. Nálet Batmana se svým strojem do mrakodrapů pak už jen vše završil. Konec je pak velmi překvapivý a hlavně skvěle vyřešený. Tahle série se Nolanovi povedla a můžeme jen doufat, že mu v adaptacích komiksových příběhů spasitele Gothamu nedojdou nápady a energie.


 Text: Pavel Urban
Foto: Warner Bros

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání