The Amazing Spider-Man přichází do kin

The Amazing Spider-ManRežisér Marc Webb nabízí fanouškům nové filmové zpracování pavoučího muže s Andrew Garfieldem v hlavní roli. Podařilo se mu tak spidermanovské příznivce rozdělit do dvou skupin – jedni se budou s nadšením vracet k hrdinovi s tváří Tobeyho Maguira, kterého představil režisér Sam Raimi, ti druzí budou mnohem více osloveni snímkem The Amazing Spider-Man.


Najde se málo diváků, které by zaujaly obě filmové verze – ačkoli vypráví o stejném příběhu, jejich podání je natolik odlišené, že se s ním buď ztotožníte, nebo ho razantně odmítnete. První, a jistě nejzásadnější změnou, je herecké ztvárnění hlavní postavy. U marvelovských hrdinů stojí za ocenění, že u každého z nich víme, na čem jsme – Thor je prostě pan božský, který přišel z jiného světa, čemuž odpovídá i jeho humorné vyjadřování. Iron Man je geniální a vynalézavý, zároveň však velmi egocentrický a zahleděný do sebe. Tak by se dalo pokračovat i u dalších Avengers. Ačkoli proti Tobymu nic osobního nemám, snad mi fanoušci prominou, ale z jeho podání Spider-Mana jsem měla vždy trochu smíšené pocity, zvláštní přeměnou počínaje a jeho údělem být tajemným pavoučím mužem konče.

The Amazing Spider-ManV The Amazing Spider-Man je Peter Parker obyčejný kluk, který studuje, zajímá se o holky a vše, co se děje kolem něj. Je přitom nenucený a jeho vyjadřování odpovídá dané situaci – pubertální a trochu divoká jízda se vším, co k tomu patří. Není to nijak přehnané, jako byste pozorovali svého kamaráda ze třídy, jak se pere se životem.

Je zbytečné řešit, které filmové zpracování je bližší původní komiksové podobě. Odpověď by totiž musela znít: „Žádné a zároveň oba.“ Každá verze ze Spider-Mana čerpá a snaží se mu přiblížit, zároveň se však uplatňuje filmařská svoboda a touha ztvárnit věci po svém. Andrew Garfield tedy možná překvapí tím, že pavoučí vlákna neprodukuje sám, ale vyrábí si je a používá skrz speciální přístroje. Je tedy silnější a mrštnější než obyčejný člověk, bez svých pavučin je však značně oslabený.

The Amazing Spider-Man nabízí divákům seznámení s jednotlivými postavami. Souboj s obřím ještěrem Lizardem je spíše malou ochutnávkou a lákadlem, co nabídne další filmové zpracování. 3D efekty zaujmou nejvíce při scénách, kdy pavoučí muž skáče po domech a létá skrz velkoměsto. Zajímavou a osvěžující novinkou je, že při nich filmaři uplatnili i takzvaný parkour, v posledních letech oblíbený sport, jehož smyslem je umět hravě překonávat různé překážky a pohybovat se po městě pavoučím způsobem – můžete se dostat kamkoli, jen když na to budete mít dostatek sil.

  Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Falcon

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání