Predátor znovu na lovu, své fanoušky ale nepotěší

Predátoři
Obávané monstrum z vesmíru se opět vydává na svůj další lov! Tentokráte se však děj přesouvá na cizí planetu, na neznámé území, kde nikdo nemá výhodu boje. Osmičlenný tým lidí se ocitne v bezvýchodné situaci. Stanou se kořistí nebo se jim podaří uniknout, či snad dokonce porazit nepřítele? Predátor má další volné pokračování. Jaký je sci-fi snímek „Predátoři“ a čím zaujme?

 
film PredátořiPoprvé spatřil „Predátor“ světlo světa v roce 1987. Jednu z hlavní rolí v něm ztvárnil i Arnold Schwarzenegger. Od té doby se technologie grafiky a filmových triků posunula o značný kus kupředu, lze tedy logicky očekávat výrazný posun i ve filmovém zpracování. Sci-fi o mimozemské civilizaci, která má svou vlastní kulturu, zvyky a tradice uchvátila mnoho fanoušků. Lovci s nespoutanou vášní zabíjet a touhou získávat nové trofeje, nahání strach a zároveň vzbuzují velký zájem. Jejich podoba je originální, zbraně smrtící a neustále pracují na svém vývoji a technikách boje, aby byli lepší bojovníci.

 

Dalšího pokračování se diváci dočkali o tři roky později v „Predátorovi II“. Boj se přesunul z džungle do velkoměsta, což už nepůsobilo tak věrohodně a obávaně, nicméně filmu nelze upřít nápad a zajímavost. Navíc odkazem na lebku vetřelce dal popud k zápletce daleko většího rozměru, a to mezi Vetřelcem a Predátorem. Stejnojmenné filmy z roku 2004 a 2007 jsou plné akce, napětí, dobrých triků a rozhodně nenudí. První souboj mezi mimozemskými rasami se odehrává v prostředí starověkého chrámu v Antarktidě, druhý pak v prostředí amerického státu Colorado.film PredátořiNejnovější zpracování příběhu o Predátorech je dějově zasazeno za první film „Predátor“. Opět se odehrává v džungli, tentokráte však ne na Zemi, ale kdesi na vzdáleném místě ve vesmíru. Tvůrci se bohužel vrací nejen v příběhu, ale i ve filmovém vývoji. Jako by zapomněli, jaký rok se nyní píše. Neberou v potaz ani fakt, že dnešní divák už je daleko náročnější na triky, zápletky a očekává vývoj, pokud jde o pokračování či další filmové zpracování. Prvotní nápad, únos osmi lidí z různých koutů světa, jejichž společným znakem je schopnost zabíjet, není špatný. Posuďte sami, tým složený z odstřelovače, ruského vojáka, bývalého vězně nebo člena africké vražedné jednotky, to mluví za své. Jejich osud je však od začátku více než jasný a postupně se naplňuje.

 

Po první přestřelce vás zajisté napadne, co se bude ve filmu dít další hodinu a čtvrt, když to vypadá, že všem zbývá munice na pár minut. Nejenže se během první půl hodiny opravdu nic zásadního ve filmu nestane, neboť naši hrdinové pouze bádají, kde se vlastně nachází, ale celkově je tato část velmi slabá. Predátoři rozhodně nepůsobí svým typicky hrůzostrašným dojmem, naopak vzbuzují dojem lenivosti, když ostatní stále z povzdálí pozorují a sem tam někoho zabijí. Navíc jim chybí jejich typický šmrnc. Neužívají si boj s takovým nasazením, ani nesbírají vítězné triumfy. Zásadní zlom nastává zhruba v polovině příběhu, kdy do děje překvapivě zasáhne další postava. Bohužel tím všechno nejen začíná, ale i končí. Žádné další zvraty nebo vývoj nečekejte. Chvályhodná je bojová scéna se samurajským mečem, kdy se konečně projeví pravé predátorské schopnosti lovu a boje. Závěr filmu je však lehce předvídatelný, ničím vás nepřekvapí, ale ani neurazí. Konečná bitva má jedno velké plus a sice, že se neopakují metody boje z prvního Predátora.

 

Celkově je další příběh o tajemných Predátorech spíše smutným pokusem. Režisér Nimród Antal buď není věrným příznivcem mimozemské civilizace lovců, nebo je chtěl ztvárnit v novém, ale pro diváky nezajímavém světle. „Predátoři“ totiž kromě skvělého hereckého obsazení (Adrien Brody, Laurence Fishburne, Danny Trejo a další), nemají co nového nabídnout.

 

film Predátoři

 Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bontonfilm

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání