Shrek vyrazil na svou poslední cestu

Shrek: Zvonec a konec
Postavu zeleného zlobra jistě není nutné představovat. Oblíbený hromotluk se dočkal dalšího a zároveň posledního zpracování nazvaného „Zvonec a konec“. Čtvrté pokračování zlobrových příběhů dostalo 3D rozměr a novou zápletku, během níž uvidíte všechny staré hrdiny ve zcela novém světle. Vtipné scénky, nezapomenutelné hlášky a upřímné emoce si získají vaše srdce!

 Shrek: Zvonec a konec
Všechno to začalo už v roce 1995, kdy Jeffrey Katzenberg začal se svým týmem pro filmové plátno připravovat příběh Williama Steiga o Shrekovi. Do kin se však snímek dostal až o šest let později. Nesmazatelně se však zapsal do myslí všech diváků a okamžitě si získal přízeň mnoha fanoušků. Shrek (Mike Meyers) byl tenkrát zahořklý nerudný a osamělý zlobr, který neměl nikoho rád, natož pak sám sebe. Mezi jeho nejoblíbenější činnosti patřilo děsit vesničany a dobře se nadlábnout. Když ale nechtěně získá nového přítele v podobě Oslíka (Eddie Murphy) a vysvobodí ze zajetí princeznu Fionu (Cameron Diaz), přeci jen se v něm začne probouzet přívětivá dušička. Když se pak z ušlechtilé krasavice vyklube zelená zlobryně, dají to spolu dohromady a spokojeně začnou žít v bažině.

 

Ač byla snaha velká, druhý ani třetí díl Shreka už nebyl tak nabitý. Nápad hlavní záplatky byl zajímavý, během filmu padlo pár dobře mířených vtipů, ale ztratilo to ten správný náboj. V roce 2004 jsme se dočkaly „Shreka 2“, kde tvůrci slavili velkých úspěch s novou postavou - Kocourem v botách (Antonio Banderas). Jeho šarm a neodolatelný kocouří výraz si získal takovou přízeň, že se pro další filmové pokračování stal neodmyslitelnou součástí příběhů. Ve druhém díle Shrek musí podstoupit seznámení s Fioninými rodiči, zahnat prince Krasoně, který se touží stát pánem království Za Sedmero Horami a pochopit, co to znamená být součástí rodiny. V následujícím pokračování „Shrek Třetí“ hledá zlobr nového panovníka pro pohádkové království. Mohl by samozřejmě vládnout sám, ale příliš povinností ho děsí, a tak by se nejraději vrátil do své útulné bažiny. Naštěstí se mu podaří najít nejvhodnější adepta – Fionina bratrance Artuše, se kterým sice puberta mlátí ode zdi ke zdi, ale má srdce na pravém místě. Novou postavu ztvárnil Justin Timberlake, ale tím úspěch třetího dílu skončil.

 

Shrek: Zvonec a konecTvůrci se však rozhodli, že Shrek musí mít důstojný odchod se vší parádou. Proto zapracovali na čtvrtém a zároveň posledním díle „Zvonec a konec“, který se jim opravdu povedl a svou originalitou, humorem a dobře zvoleným příběhem je co do kvality srovnatelný s prvním dílem. Dlouhé promýšlení, o čem by měl závěrečný Shrek být, vyvrcholil nápadem “Co kdyby bylo všechno jinak a naši přátelé se nikdy nepoznali“? Hlavní postava se ve všech dílech musí vyrovnávat s různými emocemi, problémy a naučit se různým hodnotám. Z osamělého zlobra se stane kamarád, manžel a nakonec i hlava rodiny. Přichází však krize středního věku, aneb pokud máš vše, neuvědomuješ si správnou hodnotu věcí, dokud o ně nepřijdeš. Shrek si připadá jako starý, zdomácnělý fotřík, co žije usedlým životem. A tak ho chytne druhá puberta. Zatouží být zase zlým a obávaným zlobrem, který děsí vesničany, nemusí se o nic starat, je bez povinností a závazků, ale jak na to? Situace využije nová postavička Rampelník (Walt Dohrn). Tvůrci se inspirovali u staré pohádky bratří Grimmů – chudá dívka tvrdila králi, že umí měnit seno ve zlato. Ten ji uvěznil do věže pod výhružkou smrti, pokud všechnu slámu do rána nepředělá v poklad.

 

Rampelník ze Shreka je mrňavý úlisný skřítek, takový malý šotek, který tajně kuje pikle a umí být pěkně vzteklí. Uzavře se zlobrem smlouvu. Dá mu jeden vysněný den, kdy si bude užívat jako dřív, výměnou za jakýkoli den z jeho života. Shrek se dostává do vysněného království Za Sedmero Horami, které je však zcela pozměněné. Dlouho si užívá svou svobodu, až zjistí kámen úrazu. Rampelník ho samozřejmě podvedl a teď mu hrozí, že přestane existovat, pokud nezíská polibek z pravé lásky. Úkol, který se zdá zpočátku snadný, se změní na zdánlivě nemožný. Jeho staří přátelé ho totiž nepoznávají, natož jeho milovaná Fiona. Navíc je každý z nich úplně jiný! Zatímco Oslík je značně vypelichaný a rozhodně ne tak upovídaný, rozmazlovaný Kocour pěkně přibral a z Fiony se vyklubala válečnice, která neskrývá svou zlobří, ale lidskou podobu. Zpracování ve 3D technologii dodává příběhu zcela nový náboj a obzvlášť podtrhuje emoce jednotlivých hrdinů. Vkusné zpracování diváka neruší, zajímavá zápletka je podtržena dobrou hudbou a vtipnými hláškami. Za poslední Shrekův film musíme dát rozhodně palec nahoru. Pokud chcete prožít zlobrův příběh co nejvěrohodněji, doporučujeme zajít do kina IMAX 3D na Floře. Obří plátno a špičkový digitální zvuk vás vtáhnou do děje a výborně pozvednou grafické zpracování animovaného filmu.

 

Shrek: Zvonec a konec

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bontonfilm

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání