Shrek vyrazil na svou poslední cestu

Shrek: Zvonec a konec
Postavu zeleného zlobra jistě není nutné představovat. Oblíbený hromotluk se dočkal dalšího a zároveň posledního zpracování nazvaného „Zvonec a konec“. Čtvrté pokračování zlobrových příběhů dostalo 3D rozměr a novou zápletku, během níž uvidíte všechny staré hrdiny ve zcela novém světle. Vtipné scénky, nezapomenutelné hlášky a upřímné emoce si získají vaše srdce!

 Shrek: Zvonec a konec
Všechno to začalo už v roce 1995, kdy Jeffrey Katzenberg začal se svým týmem pro filmové plátno připravovat příběh Williama Steiga o Shrekovi. Do kin se však snímek dostal až o šest let později. Nesmazatelně se však zapsal do myslí všech diváků a okamžitě si získal přízeň mnoha fanoušků. Shrek (Mike Meyers) byl tenkrát zahořklý nerudný a osamělý zlobr, který neměl nikoho rád, natož pak sám sebe. Mezi jeho nejoblíbenější činnosti patřilo děsit vesničany a dobře se nadlábnout. Když ale nechtěně získá nového přítele v podobě Oslíka (Eddie Murphy) a vysvobodí ze zajetí princeznu Fionu (Cameron Diaz), přeci jen se v něm začne probouzet přívětivá dušička. Když se pak z ušlechtilé krasavice vyklube zelená zlobryně, dají to spolu dohromady a spokojeně začnou žít v bažině.

 

Ač byla snaha velká, druhý ani třetí díl Shreka už nebyl tak nabitý. Nápad hlavní záplatky byl zajímavý, během filmu padlo pár dobře mířených vtipů, ale ztratilo to ten správný náboj. V roce 2004 jsme se dočkaly „Shreka 2“, kde tvůrci slavili velkých úspěch s novou postavou - Kocourem v botách (Antonio Banderas). Jeho šarm a neodolatelný kocouří výraz si získal takovou přízeň, že se pro další filmové pokračování stal neodmyslitelnou součástí příběhů. Ve druhém díle Shrek musí podstoupit seznámení s Fioninými rodiči, zahnat prince Krasoně, který se touží stát pánem království Za Sedmero Horami a pochopit, co to znamená být součástí rodiny. V následujícím pokračování „Shrek Třetí“ hledá zlobr nového panovníka pro pohádkové království. Mohl by samozřejmě vládnout sám, ale příliš povinností ho děsí, a tak by se nejraději vrátil do své útulné bažiny. Naštěstí se mu podaří najít nejvhodnější adepta – Fionina bratrance Artuše, se kterým sice puberta mlátí ode zdi ke zdi, ale má srdce na pravém místě. Novou postavu ztvárnil Justin Timberlake, ale tím úspěch třetího dílu skončil.

 

Shrek: Zvonec a konecTvůrci se však rozhodli, že Shrek musí mít důstojný odchod se vší parádou. Proto zapracovali na čtvrtém a zároveň posledním díle „Zvonec a konec“, který se jim opravdu povedl a svou originalitou, humorem a dobře zvoleným příběhem je co do kvality srovnatelný s prvním dílem. Dlouhé promýšlení, o čem by měl závěrečný Shrek být, vyvrcholil nápadem “Co kdyby bylo všechno jinak a naši přátelé se nikdy nepoznali“? Hlavní postava se ve všech dílech musí vyrovnávat s různými emocemi, problémy a naučit se různým hodnotám. Z osamělého zlobra se stane kamarád, manžel a nakonec i hlava rodiny. Přichází však krize středního věku, aneb pokud máš vše, neuvědomuješ si správnou hodnotu věcí, dokud o ně nepřijdeš. Shrek si připadá jako starý, zdomácnělý fotřík, co žije usedlým životem. A tak ho chytne druhá puberta. Zatouží být zase zlým a obávaným zlobrem, který děsí vesničany, nemusí se o nic starat, je bez povinností a závazků, ale jak na to? Situace využije nová postavička Rampelník (Walt Dohrn). Tvůrci se inspirovali u staré pohádky bratří Grimmů – chudá dívka tvrdila králi, že umí měnit seno ve zlato. Ten ji uvěznil do věže pod výhružkou smrti, pokud všechnu slámu do rána nepředělá v poklad.

 

Rampelník ze Shreka je mrňavý úlisný skřítek, takový malý šotek, který tajně kuje pikle a umí být pěkně vzteklí. Uzavře se zlobrem smlouvu. Dá mu jeden vysněný den, kdy si bude užívat jako dřív, výměnou za jakýkoli den z jeho života. Shrek se dostává do vysněného království Za Sedmero Horami, které je však zcela pozměněné. Dlouho si užívá svou svobodu, až zjistí kámen úrazu. Rampelník ho samozřejmě podvedl a teď mu hrozí, že přestane existovat, pokud nezíská polibek z pravé lásky. Úkol, který se zdá zpočátku snadný, se změní na zdánlivě nemožný. Jeho staří přátelé ho totiž nepoznávají, natož jeho milovaná Fiona. Navíc je každý z nich úplně jiný! Zatímco Oslík je značně vypelichaný a rozhodně ne tak upovídaný, rozmazlovaný Kocour pěkně přibral a z Fiony se vyklubala válečnice, která neskrývá svou zlobří, ale lidskou podobu. Zpracování ve 3D technologii dodává příběhu zcela nový náboj a obzvlášť podtrhuje emoce jednotlivých hrdinů. Vkusné zpracování diváka neruší, zajímavá zápletka je podtržena dobrou hudbou a vtipnými hláškami. Za poslední Shrekův film musíme dát rozhodně palec nahoru. Pokud chcete prožít zlobrův příběh co nejvěrohodněji, doporučujeme zajít do kina IMAX 3D na Floře. Obří plátno a špičkový digitální zvuk vás vtáhnou do děje a výborně pozvednou grafické zpracování animovaného filmu.

 

Shrek: Zvonec a konec

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bontonfilm

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání