Meryl Streepová je Železná lady se vším všudy

Železná ladyFilm, o kterém se již hovořilo v mnoha pádech, konečně vstupuje do kin. Železná lady s Meryl Streepovou v hlavní roli si už na svůj účet vysloužila mnoho kritiky i uznání. Streepová získala v noci z neděle na pondělí za svůj herecký výkon Oscara, jedna zlatá soška připadla rovněž maskérům. Životopisný příběh o jedné z největších dam Anglie však budí u diváků rozpaky. Proč? Patří do kategorie náročnějších snímků.


Železná ladyPokud jste doufali, že se zhlédnutím „Železné lady“ přiučíte něčemu z historie, budete trochu překvapení. Příběh se totiž odehrává v době, kdy je již Margaret Thatcherová pryč z úřadu a užívá si zaslouženého odpočinku. Její život je proto vyprávěn formou útržkovitých vzpomínek, ať už na doby svého mládí nebo působení ve vládě, kdy zastupovala funkci premiérky Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Tvůrci filmu zcela očividně předpokládali, že jsou diváci dobře obeznámeni s historií těchto zemí stejně jako se životem významné političky. Mnoho událostí je proto pouze lehce nastíněno a do podrobných detailů se již nezachází.

Drama vystihuje život neobyčejné ženy, která měla velké cíle a nebála se jich dosáhnout. Přes „Železnou lady“ se můžete na Thatcherovou podívat spíše jako na člověka. Z tohoto pohledu se ve filmu pracuje s tématy, jako je naplnění vlastního osudu, touha někým se stát a něco dokázat a boj za vlastní předsvědčení. Velkou zásluhu na celkové podobě snímku má představitelka hlavní ženské role Meryl Streepová. Ta se výborně dokázala vžít do své postavy. A rozhodně to neměla jednoduché, de facto jich ale musela ztvárnit mnohem více, neboť zachycuje Margaret v různých polohách – jako ženu, političku, manželku a matku. V každé pozici zvládla nastínit jiné zákoutí lidské duše.


 

 Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Bioscop

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání