Zajímavosti z natáčení filmu Válečný kůň

Válečný kůňVe čtvrtek 24. února měl v českých kinech premiéru film režiséra Stevena Spielberga nazvaný Válečný kůň. Dvou a půl hodinový snímek zachycuje dramatický příběh mezi chlapcem Albertem a jeho koněm Joeyem, který se odehrává v době, kdy všechny děsí atmosféra první světové války. Pokud se chcete dozvědět více o snímku, jenž měl na svém kontě 6 nominací na Oscara, přečtěte si zajímavosti z natáčení.


„Válečný kůň“ se na filmových plátnech objevil díky společnosti DreamWorks Pictures. Režisérem snímku je Steven Spielberg, který se zároveň s Kathleen Kennedy ujal produkce. Předlohou jim byl scénář Leeho Halla a Richarda Curtise zpracovaný jednak na motivy románu Michaela Morpurga a také inspirovaný divadelní hrou Nicka Stafforda. Představení nastudovalo Národní divadlo Velké Británie, kde si ho Kennedyová všimla a následně dílo doporučila Spielbergovi ke zpracování.

Válečný kůňHerecký tým, který se na „Válečném koni“ podílel, měl velmi pestré složení. Zahrnoval herce z Anglie, Francie a Německa. Ti ve většině případů hráli postavy své národnosti, aby získali jejich přízvuky větší autenticitu, ačkoli jsou veškeré dialogy v originále pouze anglicky. Ve filmu uvidíte Emily Watson, Davida Thewlise, Petera Mullana, Nielse Arestrupa, Toma Hiddlestona, Jeremyho Irvinea, Benedicta Cumberbatche nebo Tobyho Kebbella.

Pradědeček herce Jeremyho Irvinea sloužil v první světové válce jako lékař. Po válce si skutečně svého koně odkoupil, stejně jako to ve filmu dělá Irvineova postava. Dodnes má rodina schovanou účtenku z té doby – jedná se o účet na 28 liber, naprosto stejnou sumu, kterou musí filmový Albert zaplatit, aby Joeyho mohl ze služby vykoupit.

Z první světové války se dochovalo minimum zbraní, proto musely být všechny rekonstruovány nebo vypůjčeny ze soukromých zdrojů, včetně tanků. Štáb oslovil při této příležitosti různé starožitníky, obchodníky s historickými zbraněmi, sběratele a muzea, kteří pistole a meče poskytli.

Válečný kůňPosledním konfliktem, při kterém byly koně použití v přímých bojích, bylo právě období první světové války. Od té doby se přešlo na mechanizované zbraně. Ve scéně, kdy dochází k jízdnímu útoku, bylo využito kolem sta koní. Důležité bylo, aby se zvířata neunavila. Musela uběhnout dlouhou vzdálenost a několikrát vše kvůli dalším záběrům opakovat. Herci představující vojáky se museli naučit jezdit s otěžemi pouze v jedné ruce, protože ve druhé měli při útoku tasené šavle.

„Válečný kůň“ se natáčel v exteriérech anglického Devonu. Konkrétně pak na vřesovištích v okolí Dartmooru, ve vesnici Castle Combe a na Stratfield Saye, domově vévody z Wellingtonu. Pro natáčení na Stratfield Saye musel štáb požádat o speciální povolení. Odehrály se zde scény jako jízdní útok, obrazy z francouzského venkova s větrným mlýnem i ty z německého vojenského tábora.

V jedné z vrcholných scén, kdy se kůň Joey zamotá do ostnatého drátu, musel odborník na speciální efekty Neil Corbould vyrobit umělé zvíře v životní velikosti. Figurínu obsluhovali loutkáři, kteří byli ukrytí pod zemí. Pro natáčení detailů Joeyho tváře byl ale použit skutečný kůň se jménem Finder. S jeho pomocí byly natočeny záběry zachycující pocity lapeného koně. Filmové a televizní oddělení American Humane Association strávilo na natáčení „Válečného koně“ v Anglii a Kalifornii kolem 1 100 hodin. Snímek si vysloužil nejvyšší hodnocení, které tato organizace udílí – stupeň tzv. Výjimečné péče (jinak řečeno: Při natáčení nebylo zraněno žádné zvíře).

 

 


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: www.warhorsemovie.com

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání