Zajímavosti z natáčení filmu Válečný kůň

Válečný kůňVe čtvrtek 24. února měl v českých kinech premiéru film režiséra Stevena Spielberga nazvaný Válečný kůň. Dvou a půl hodinový snímek zachycuje dramatický příběh mezi chlapcem Albertem a jeho koněm Joeyem, který se odehrává v době, kdy všechny děsí atmosféra první světové války. Pokud se chcete dozvědět více o snímku, jenž měl na svém kontě 6 nominací na Oscara, přečtěte si zajímavosti z natáčení.


„Válečný kůň“ se na filmových plátnech objevil díky společnosti DreamWorks Pictures. Režisérem snímku je Steven Spielberg, který se zároveň s Kathleen Kennedy ujal produkce. Předlohou jim byl scénář Leeho Halla a Richarda Curtise zpracovaný jednak na motivy románu Michaela Morpurga a také inspirovaný divadelní hrou Nicka Stafforda. Představení nastudovalo Národní divadlo Velké Británie, kde si ho Kennedyová všimla a následně dílo doporučila Spielbergovi ke zpracování.

Válečný kůňHerecký tým, který se na „Válečném koni“ podílel, měl velmi pestré složení. Zahrnoval herce z Anglie, Francie a Německa. Ti ve většině případů hráli postavy své národnosti, aby získali jejich přízvuky větší autenticitu, ačkoli jsou veškeré dialogy v originále pouze anglicky. Ve filmu uvidíte Emily Watson, Davida Thewlise, Petera Mullana, Nielse Arestrupa, Toma Hiddlestona, Jeremyho Irvinea, Benedicta Cumberbatche nebo Tobyho Kebbella.

Pradědeček herce Jeremyho Irvinea sloužil v první světové válce jako lékař. Po válce si skutečně svého koně odkoupil, stejně jako to ve filmu dělá Irvineova postava. Dodnes má rodina schovanou účtenku z té doby – jedná se o účet na 28 liber, naprosto stejnou sumu, kterou musí filmový Albert zaplatit, aby Joeyho mohl ze služby vykoupit.

Z první světové války se dochovalo minimum zbraní, proto musely být všechny rekonstruovány nebo vypůjčeny ze soukromých zdrojů, včetně tanků. Štáb oslovil při této příležitosti různé starožitníky, obchodníky s historickými zbraněmi, sběratele a muzea, kteří pistole a meče poskytli.

Válečný kůňPosledním konfliktem, při kterém byly koně použití v přímých bojích, bylo právě období první světové války. Od té doby se přešlo na mechanizované zbraně. Ve scéně, kdy dochází k jízdnímu útoku, bylo využito kolem sta koní. Důležité bylo, aby se zvířata neunavila. Musela uběhnout dlouhou vzdálenost a několikrát vše kvůli dalším záběrům opakovat. Herci představující vojáky se museli naučit jezdit s otěžemi pouze v jedné ruce, protože ve druhé měli při útoku tasené šavle.

„Válečný kůň“ se natáčel v exteriérech anglického Devonu. Konkrétně pak na vřesovištích v okolí Dartmooru, ve vesnici Castle Combe a na Stratfield Saye, domově vévody z Wellingtonu. Pro natáčení na Stratfield Saye musel štáb požádat o speciální povolení. Odehrály se zde scény jako jízdní útok, obrazy z francouzského venkova s větrným mlýnem i ty z německého vojenského tábora.

V jedné z vrcholných scén, kdy se kůň Joey zamotá do ostnatého drátu, musel odborník na speciální efekty Neil Corbould vyrobit umělé zvíře v životní velikosti. Figurínu obsluhovali loutkáři, kteří byli ukrytí pod zemí. Pro natáčení detailů Joeyho tváře byl ale použit skutečný kůň se jménem Finder. S jeho pomocí byly natočeny záběry zachycující pocity lapeného koně. Filmové a televizní oddělení American Humane Association strávilo na natáčení „Válečného koně“ v Anglii a Kalifornii kolem 1 100 hodin. Snímek si vysloužil nejvyšší hodnocení, které tato organizace udílí – stupeň tzv. Výjimečné péče (jinak řečeno: Při natáčení nebylo zraněno žádné zvíře).

 

 


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: www.warhorsemovie.com

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání