
Chcete si zajít do kina na něco trochu poučného a ze skutečného života? Pak se nabízí italský film „Baaria“. Nechte si vyprávět příběh italské vesnice, jehož děj se odehrává v rozpětí 30. – 80. let minulého století. Každodenní boj o přežití a kousek jídla. Technologický vývoj, vládní režim a především osudy postav vám přiblíží, jak se v Baarii žilo. Co o tomto místě vlastně víme?

Příběh vypráví osudy tří generací jedné sicilské rodiny, které se odehrávají v průběhu třicátých až osmdesátých let minulého století. První, nejstarší generaci zastupuje chudý pasák Cicco, který ze svého jednotvárného života utíká do říše romantických či dobrodružných románů a epických básní. Život v Baarii je v té době drsný. Každý musí tvrdě dřít, aby měl večer co jíst. V nelítostné, ač krásné krajině není nic zadarmo. Zajímavé je, že i když jsou povětšinou obyvatelé stejně majetní, tedy nemají kromě základních věcí nic, je pro ně důležité, jaké mínění o sobě vzbuzují. Velmi úsměvná je scéna, kdy si jde žena do řeznictví pro odřezky „aby měla pro kočku“, které pak smaží doma na plotně tak dlouho, dokud nezavoní k sousedům. Pak si jde vyhladovělá sednout před dům a před ostatními lidmi předstírá, jakou úžasnou večeři dnes měla. Jak vidět, mínění ostatních lidí o nás je důležité v každé době a na jakémkoli místě.
Končí druhá světová válka. Ve filmu je zachycena chvíle jejího definitivního ukončení, kdy přicházejí do vesnice američtí vojáci a s nimi vytoužený mír. Lidé se vyburcují a napadnou hlavní sídlo vlády, kde rabují, kradou věci i jídlo a ničí symboly porobení. Oslavují, že válka skončila a každý si snaží odnést domů cokoli na památku, byť by to měly být vstupní dveře. Z padáků amerických vojáků se dětem z celé vesnice ušijí šaty. V tu chvíli vás napadne, nejen, že vypadají jako malí andílci, ale především, jak zajímavě umí lidé využít vše, co jim přijde pod ruku, když mají omezené možnosti.

Třetím a posledním, kdo uzavírá rodinnou ságu, je Peppinův syn Pietro. Baaria vyrostla v krásné město a od prvních záběrů ve filmu je téměř k nerozeznání. Při pohledu na Pietra, který nastupuje do vlaku, aby kráčel vstříc své budoucnosti, je vidět i majetkový posun lidí. Zatímco Peppino, syn chudého pasáka si šel vydělávat na živobytí jen s klackem v ruce, Pietro nasedá do vlaku se dvěma kufry a hezkým ošacením.
Baaria vám ukáže nejen svou tvář v průběhu dějin, ale nabídne především jedinečnou možnost podívat se do života tamních obyvatel. Poznáte jejich zvyky, styl oblékání i charakter. Pro mě osobně byl zajímavý i politický vývoj, neboť je zde velice dobře nastíněn a byl tím hlavním, co ovlivnilo životy všech lidí i generací. Baaria, drsná a krásná, je nám teď o kousek blíž.
Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Hollywood Classic Entertainment