Zlatým glóbem oceněný snímek Děti moje je v kinech

Děti mojeVe čtvrtek 19. ledna se v českých kinech objeví novinka, za níž stojí režisér Alexander Payne (na svém kontě má už filmy Paříži, miluji Tě nebo Bokovka). V tomto americkém filmu si hlavní roli zahrál charismatický George Clooney, příběh zachycuje pohled do duše manžela a dvojnásobného otce, jehož žena umírá.


Matt King (Clooney) je úspěšný realitní makléř, jehož žena po vážné nehodě při sportu upadne do kómatu. V tu chvíli padá na Mattova bedra veškerá starost o dvě nezletilé dcery – desetiletou, předčasně vyspělou Scottie a sedmnáctiletou Alexandru, rebelku, kterou ve sledu špatných událostí přiváží její otec z internátní školy zpět domů.

Snímek je silně založen na prožitcích a emocích. Na základě zcela jednoduchého a až absurdního příběhu doplněného jen skromnými dialogy, se odvíjí řada situací, které na jednu stranu ukazují úsměvné stránky života v pochmurných chvilkách, na druhou ale dokáží vrazit ostrou ránu, až zamrazí.

Děti mojeVe filmu se prolíná několik situací. Tou hlavní je samozřejmě fakt, že se Matt musí vypořádat se svým údělem, a poté, co mu jeho starší dcera řekne, že ho jeho žena podváděla, i s nálepkou paroháče. Do toho zasahuje důležitá obchodní transakce, kterou se Matt chystá provést. Tu však neschvalují domorodci, protože narušuje přírodní krásy ostrova. Na pozadí se navíc myšlenkami neustále vrací k umírající ženě. Nicméně tato okolnost není tak silná, jak by se předpokládalo a z filmu ani omylem nedělá depresivní palčivý příběh.

Kostru tvoří hledání milence (Matthew Lillard), se kterým Matta žena podváděla. Proč? To vlastně nejde s určitostí říct. Možná jde o to, ho poznat, říct mu, že jeho milenka umírá, podívat se mu do tváře, přesvědčit se, zda je lepší,…. Svého otce v hledání překvapivě podporuje Alexandra, která si na cestu bere svého kamaráda. V první chvíli to vypadá jako vzdor vůči otci. Chlapec je totiž až neuvěřitelně tupý a jednoduchý, záhy ale Matt zjistí udivující důvod, proč ho dcera chce mít u sebe. A nečekané vysvětlení opravdu silně zasáhne.

Přes veškeré kontrasty, jakým je například krásná exotická Havaj proti tragické události, je nejsilnější ten, kdy se navzdory situaci, v jaké se rodina nachází, naplňuje vztah otce a dcery. Jak si den ode dne víc a víc rozumí a v nejhorších chvílích se nakonec neuvěřitelně silně, přesto ne přehnaně okatě, podrží tak, až se vám chce brečet.

Popravdě, momentů, které vženou do očí slzy je sice dost, na film s tímto tématem ale málo. Ovšem rozhodně to není na škodu. Namísto toho vede snímek k zamyšlení se nad lidskou povahou, žitím, vztahy mezi příbuznými i lhostejností, se kterou přijímáme život. Ukazuje rozdílnosti mezi lidmi a odlišné chování ve vypjatých situacích. Nepatrně, avšak podle mě v jedné z nejsilnějších scén, poukazuje i na lásku k vlastní krvi a oddanosti ke své rodině.

Děti mojeFilm Děti moje mě velmi zasáhl. V první chvíli jsem si to nedokázala připustit, ale jeho zpracování je neuvěřitelně chytré a silné. I přes onu tragickou událost je plný hřejivosti a něhy. Závěr je sice nemožně kýčovitý a je v něm jakýsi druh happyendu", rozhodně to ale nenarušuje celkovou atmosféru filmu a po emoční horské dráze je to příjemné zklidnění.

V neposlední řadě musím vyzdvihnout některé herecké výkony. Překvapivě to však není ten George Clooneyho. Přesto, že svou postavu ztvárnil a pojal velice dobře, není to jeho životní role. Opravdu skvělý výkon předvedla mladičká Shailene Woodley, která si zahrála starší dceru Matta. Dokonale ztvárnila rebelující dítě s vlastní hlavou, názory a postojem. Je vzorem pro svou mladší sestru, ale i konečnou podporou rodiny, která ví, že část starostí padne na její bedra a je na to připravená. Třešničkou na dortu je její přirozená krása, která jistě zaujme nejen muže.

Snímek Děti moje vřele doporučuji. Je v něm hodně nepopsatelných momentů, situací a spousta pozoruhodných událostí. Ty však ne vždy všichni pochopí stejným způsobem. Máte-li rádi filmy, nad kterými se můžete zamyslet a nevadí-li vám trocha toho amerického medíku, rozhodně na něj zajděte.


 Text: Tereza Netoličková
Foto: Bontonfilm


 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání