Čeká nás první ročník Festivalu íránských filmů

FESTIVAL ÍRÁNSKÝCH FILMŮFilmové trháky z celého světa vám nabídne každé multikino. Jestli ale nejste nadšenci sledování komerčních snímků za hordou popcornu a s litry coly, tak pro vás máme nezávislý tip. V lednu se v kině Světozor uskuteční první ročník Festivalu íránských filmů a bude to opravdu stát za to.


První ročník festivalu se uskuteční od 11. do 15. ledna 2012 v pražském kině Světozor. Že vám íránská kultura nic neříká a nevíte, co od ní čekat? Tak je nejvyšší čas to poznat. Snímky z tamních ateliérů rozhodně nepatří mezi neúspěšné. Třeba Rozchod Nadera a Simin" od scenáristy a režiséra Asghara Farhadiho je nejúspěšnější íránský snímek posledních let. Toto drama uvede celý festival a zároveň bude premiérou, protože pak půjde do distribuce v dalších kinech. Bojíte se ale, že budete koukat tak trochu na „zajíce v pytli“? Tak pár úspěchů. Film získal ocenění Zlatý medvěd za nejlepší film a cenu Stříbrného medvěda za nejlepší herečku na letošním 61. ročníku festivalu Berlinale, v letošním roce dostal i další významné trofeje na filmových festivalech po celém světě – například v San Sebastianu, Londýně, Sydney, Melbourne, New Yorku, Oslo, Jerevanu a dalších. A to hlavní - snímek je jediným oficiálním íránským kandidátem na nejlepší zahraniční film v rámci prestižních Oscarů (Ceny Akademie).

Íránští režiséři osobně v Praze
FESTIVAL ÍRÁNSKÝCH FILMŮA na co se ještě můžete těšit? Na díla od tvůrců, jako je Kamran Shirdel nebo Pirooz Kalantari. Tito pánové patří mezi nejuznávanější autory íránských dokumentů a mají na kontě mnoho ocenění z celého světa. A pro zpestření se na festivalu objeví i íránští hosté. Vystoupí zde filmoví režiséři jako Niki Karimi, Kambuzia Partovi anebo Shadmehr Rastin, kteří uvedou své filmy. 

První ročník Festivalu íránských filmů nabídne vám divákům ucelenější přehled íránské kinematografie. Ta je totiž velmi bohatá a má co nabídnout. Svědčí o tom řada světových uznání. Filmy navíc ukážou život v Íránu. Jestli vás více zajímá toto prostředí a tamní filmová tvorba, tak si rezervujte polovinu ledna pro návštěvu kina Světozor. Více o festivalu a předprodeji vstupenek najdete na stránkách www.iranianfilmfestival.cz nebo na www.kinosvetozor.cz.


Text: Aneta Šimonková
Foto: SMART Communication


 

 


 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání