Začíná CONTEMPULS – mezinárodní festival soudobé vážné hudby

ContempulsNevíte, co dnes večer podniknout? Okuste jedinečnou atmosféru mezinárodního festivalu soudobé vážné hudby CONTEMPULS, který začíná v pátek 4. listopadu a potrvá až do středy 16. Kromě domácích umělců vystoupí na akci také hosté z Ameriky, Francie či Portugalska. Pokud rádi testujete a objevujete nové věci, směle vyrazte do La Fabriky v Holešovicích. Třeba vás překvapí, jak umí být tito hudebníci všestranní a tvůrčí.

 

Už po čtvrté máte možnost vyrazit na akci CONTEMPULS, která se usídlí ve dnech 4., 11. a 16. listopadu v pražské La Farbrice. Festival sleduje široké stylové a žánrové spektrum. Oproti předchozím ročníkům nabízí sice méně obsáhlý program, ale o to pečlivěji prý organizátoři velkoformátová díla vybírali. Každé z nich bude reprezentovat jedno stylové paradigma současné komponované hudby. Program tak posluchačům nabídne opravdu pestrý přehled o tom, jaká hudba momentálně hýbe světovou scénou.

ContempulsUž dnes, v pátek 4. listopadu, můžete vidět první představení. Od 19 hodin vystoupí sympatický klavírista ERIC WUBBELS pocházející z Ameriky. Přednese výběr z monumentálního cyklu „Voices and Piano“ experimentálního skladatele Petera Ablingera. O dvě hodiny později pak na něj naváže legendární německý soubor ENSEMBLE RECHERCHE, ten na festival CONTEMPULS zavítá už podruhé. Tentokrát však představí přelomovou virtuózní skladbu „Allegro sostenuto“ dnes známého klasika post-seriální avantgardy Helmuta Lachenmanna v konfrontaci s premiérou stylově zcela kontrastující, rozhodně však neméně originální kompozicí českého skladatele Pavla Zemka nazvanou „Sedm Kristových slov na kříži“.

O týden později, v pátek 11. listopadu, proběhne v La Fabrice pouze jedno vystoupení, a sice portugalského umělce Miso Ensemblea. Ten uvede multimediální komorní operu autora Miguela Azguimeho pojmenovanou „Itinerário do Sal (Cesta soli)“. Dílo je technologicky vysoce sofistikované a zároveň přímočaře působivé, velmi excelentně reprezentuje aktuální tendenci hudebního divadla, které je u nás zatím prakticky neznámé.

ContempulsV posledním kole, ve středu 16. listopadu, představí festival CONTEMPULS renomovaného a všestranného českého violoncellistu JIŘÍHO BÁRTU se svými hosty. Ti si pro tuto příležitost připravili program složený především ze skladeb českých autorů, kteří jsou spříznění lyrizující introspektivní estetikou a také vlivem nestora české Nové hudby Marka Kopelenta. Můžete se zaposlouchat do „Tetralogu“ Ondřeje Štochla, „Soutěsky“ Martina Smolky, „Karraku“ Marka Kopelenta, „Silece d´un Coeur“ Tomáše Pálky nebo skladby „After the Requiem“ Gavina Bryarse. Bártův koncert začíná v sedm večer. Od 21. hodiny vystoupí smyčcové kvarteto QUATUOR DIOTIMA pocházející z Francie. Jejich koncert bude věnován mimo jiné jedné z nejetablovanějších osobností současné vážné hudby, americkému minimalistovi Stevu Reichovi a jeho vrcholné skladbě „Different Trains“.

CONTEMPULS řadí naše hlavní město do pomyslné mapy organizátorů mezinárodních festivalů soudobé vážné hudby. Program je volen tak, aby svému publiku nabídl to nejzajímavější a nejaktuálnější ze současné světové produkce v podání specializovaných interpretů, kteří patří ke špičce ve svém oboru. Pořadatelé také znovu poskytli tvůrčí zakázky domácím umělcům – objednávku na novou skladbu letos získal zmiňovaný Pavel Zemek (premiéra 4. 11.) a Tomáš Pálka (premiéra 16. listopadu).

Koncerty se pořádají dva pátky za sebou 4. a 11. listopadu, poslední představení je na programu ve středu 16. 11. Vystoupení umělců začínají vždy v 19 a 21 hodin, kromě produkce Misa Ensemblea, ten bude začínat ve 20 hodin. Všechna představení se konají v holešovickém prostoru La Fabrika, vstupenky seženete v předprodejní síti Ticketstream za jednotnou cenu 250 korun.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Contempuls (archiv 2010 - Karel Šustr)


 

 

 

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání