Festival FOTOGRAF byl zahájen

FESTIVAL FOTOGRAF 2011První ročník akce FOTOGRAF bude zaměřen na fotografická díla z osmdesátých let, festival nese podtitul NEKONEČNÉ ČEKÁNÍ. Díla budou vystavována v několika pražských galeriích od 4. do 31. října. Cílem tohoto projektu nepřipomenout tehdejší očekávání lidí související se změnou poměrů režimu. Chcete vědět více zajímavostí?


Významní fotografové, přední kurátoři, věhlasní hosté, zásadní téma. První ročník začínajícího Festivalu Fotograf se zaměřuje na československou fotografii 80. let a jeho podtitulem je „Nekonečné čekání“. Podle Pavla Baňky – předního tuzemského fotografa, pedagoga, kurátora, uměleckého ředitele a spolupořadatele nadcházejícího Festivalu Fotograf – „šlo o poslední období sice zakonzervované, avšak tím právě velmi autentické české a slovenské fotografie.“ Festival Fotograf od 4. října na měsíc postupně zaplní devět pražských galerií a další místa stvořená pro diskuze. Celá idea festivalu je totiž vedena snahou bez předsudků zhodnotit zmíněná 80. léta v kontextu uplynulých dvou dekád; dvaceti let, během kterých zdejší fotografie – opět slovy Pavla Baňky – „ztratila v rámci horečné globalizace mnoho ze svých původních motivací, ale nalezla místo nich zcela jiné nové inspirace.“

FESTIVAL FOTOGRAF 2011Ostatně hlavnímu tématu bude zasvěceno také sympozium, které proběhne 14. – 15. října ve Francouzském institutu v Praze. Vystupující se ve svých příspěvcích dotknou problematiky samotného média, umožní aktuální pohled na amatérskou, dokumentární a uměleckou fotografii a nabídnou srovnání tuzemské a zahraniční tvorby. Téma sympozia je identické jako podtitul celého festivalu: Fotografie 80. let – Nekonečné čekání. Aktivně se jej zúčastní například Wendy Watriss & Frederick Baldwin (USA), Christian Caujolle (FR), Noemi Smolíková (D), Andreas Müller-Pohle (D), Hripsime Visser (NL), Václav Macek (SK), Miroslav Petříček, Antonín Dufek, Vladimír Birgus a další.

Do prvního ročníku Festivalu Fotograf se zapojili vedle platformy Fotograf, stojící i za stejnojmenným časopisem, téměř všichni významní kurátoři a kunsthistorici, kteří se věnují médiu fotografie. Pod výstavami v prostorách Školské 28, v DOXu, Galerii NoD, v Ateliéru Josefa Sudka nebo Leica Gallery Prague jsou podepsáni Vladimír Birgus, Tomáš Pospěch, Jiří Hůla, Josef Moucha či Petr Vaňous. Tito kurátoři vybrali pro ilustraci nosných (či naopak výlučných, okrajových) směrů fotografické tvorby 80. let na profilové i konceptuální výstavy práce autorů jako Jan Svoboda, Jaroslav Anděl, Jiří Hanke, Jano Pavlík, Rudo Prekop, Karel Kameník, Iren Stehli, Bořek Sousedík anebo Peter Župník.

Festival láká i na doprovodný program, jenž se bez nostalgie nebo módního retro trendu snaží fotografickou tvorbu 80. let zasadit do širšího kontextu daného období. Návštěvníci tak mohou absolvovat prohlídku po tehdejších novostavbách (Žižkovský vysílač), bude jim připravena k poslechu dobová hudba, snímky a umění z dalších oborů. V neposlední řadě bude pokřtěno monotematické číslo časopisu FOTOGRAF #18, osmdesátá léta, jenž poslouží zároveň jako širší tematická publikace a katalog festivalu. Více informací na www.fotografestival.cz a www.fotografnet.cz.

FESTIVAL FOTOGRAF 2011Pořadatelé Festivalu Fotograf vymezili dvě hlavní linie určující tvorbu česko-slovenských fotografů v osmdesátých letech. V první z nich byla patrná návaznost na meziválečnou avantgardu s patrnou příchylností k experimentu. Druhá se opírala o dokumentární fotografii ve snaze nezřídka zachytit dění na okraji společnosti nebo absurdity, na které byla právě 80. léta více než bohatá.

Jak ale připomíná Pavel Baňka, na sklonku této dekády se do popředí zájmu veřejnosti dostala vlna mladých tvůrců vzešlých z FAMU, většinou původem ze Slovenska. Tato volná skupina, k jejímž čelným osobnostem patřili Rudo Prekop, Peter Župník nebo předčasně zesnulý Jano „Giano“ Pavlík, opřela svou tvorbu o post-dadaistické kompozice, jejichž hravý charakter nabízel únik z reality. „Vedle toho zde existovaly jiné formy opozice vůči oficiálnímu umění. Mnozí konceptualisté či performeři zaznamenávali své akce prostřednictvím fotografie. Performativní předlohu měly také některé formy inscenovaných fotografií,“ doplňuje Pavel Baňka.


Text: Festival Fotograf
Foto: Festival Fotograf





SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Tvorbu 80. let připomene festival FOTOGRAF
World Press Photo v Karolinu opět nabízí silné příběhy
Blanka Matragi znovu zazáří v Praze
Unikátní výstava panenek ohromí nejen vášnivé sběratele



 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání