Jak u českého publika obstál Ice Cube na Hip hop Jamu?

Hip Hop Jam 2011Větší část uplynulého víkendu, alespoň pro fanoušky rapové hudby, patřila 5. ročníku festivalu Hip Hop Jam. Kdo se ve dnech 14. - 16. 7. pohyboval v prostorách poloostrova pískovny Oplatil ve Starých Ždánicích, mohl se nechat pohltit zdejší atmosférou plnou sluníčka, pohody a už zdálky znějících beatů a především dunících basů, které se daly slyšet i na velkou vzdálenost. Na místě jsme nechyběli ani my. Přiblížíme vám, co vše bylo možné vidět na tomto žánrovém „meetingu“.


Kdo si chtěl prodloužit víkend, mohl samozřejmě na místo přijet už ve čtvrtek a zúčastnit se prvního zahřívacího dne, který nebyl pouhou kulisou ke stavení stanů, ale sloužil především jako zpříjemnění předvečera k mnohem zajímavějšímu pátku. Otevřena byla jen zastřešená party stage, kde po půlnoci kralovali například Grammo Rokkaz. Vytrvalci se pak mohli v této uzavřené hale bavit až do ranních hodin za podpory DJ´s Lowa a Ba2s.

Hip Hop Jam 2011Nejvíce lidí však pochopitelně přijíždělo v pátek, kdy byla otevřena i hlavní scéna pod širým nebem. Party stage tentokrát sloužila jako místo pro konání Mafia talentu, který probíhal po celé odpoledne až do večerních hodin. V něm se po celý den utkávalo mnoho přihlášených a sem tam i nadějných rapperů. Vítěz vzešel jediný – banda H. Z. M. Ti si od vydavatelství Mafia Records odnesli příslib ve formě vydání alba a natočení videoklipu a svoji píseň „Rodná hrouda“ mohli nadcházející den předvést i na hlavní stagi. Na ní už rostl s každou další kapelou, a zvětšujícím se zpožděním programu, dav přihlížejících a bavících se lidí.

Nálada se zvyšovala zejména s nástupem Ektora, který předvedl to nejlepší ze své nové desky „Topství“. Znatelněji se dav ještě rozrostl s příchodem slovenských H16, jejichž výběr písní rezonoval mezi ranou tvorbou až po nejnovější hity včetně úspěšné „Good Vibrations“ od Mika Spirita. Mezikoncertní vsuvky mezi čekáním na střídající se kapely vyplňoval jakýsi důchodce, vybavený hrozící holí. Přítomné a velice početné publikum odvážně bavil svými původními rýmy a chvílemi připomínal i rapujícího instalatéra, kterého znáte z televizní reklamy. Ostýchavý dav ho nakonec přijal docela kladně a nechal se od něj zabavit.

To už se na pódiu připravovali DJ Maro a Kato, alias kapela Prago Union. Ta je stále více oblíbená i u posluchačů mimo hip hopový žánr. Kato, autor nesmrtelných klasik jako „Verbální atentát“ či „Myšlenkovej pochod“, předvedl své písně s novými zuby, s nimiž by chtěl své poslední „našyšlané“ album zdarma znovu narapovat a dát volně ke stažení. Vrcholem pátečního večera pak byl koncert milovaných i nenáviděných Kontrafakt. Ti se svými fanoušky oslavili 10 let své existence a zahráli vše podstatné ze své kariéry. Show měli jako vždy dobře ozvučenou, velkolepě osvětlenou i mechanicky kvalitně nacvičenou. Po tomto energickém vystoupení šel málokdo spát, a tak se většina návštěvníků bavila až do svítání.

Hip Hop Jam 2011Sobotní den, kterému přálo vytrvalé slunce, se nesl především v duchu odpočinku na mnoha místech jezera. Kdo v tu chvíli totiž neodjel do města, či negriloval ve stanovém městečku, většinou relaxoval na plážích a koupal se v krásně průzračné vodě. Jako předešlý den patřila Party stage talentům v rapu. Tentokrát ji ovládli tanečníci, kteří se mezi sebou v různých formacích a stylech utkávali po celý den, a tak bylo při každé návštěvě tohoto místa vždy něco zajímavého k vidění. Hlavní stage moderoval tentokrát král českého porna Robert Rosenberg a vše začínalo víceméně na čas podle programu.

Své početné fanoušky si v pozdějších odpoledních hodinách našel například Ty Nikdy Jam, pojmenovaný podle vydavatelství vystupujících rapperů, z nichž největší ohlasy sklidil Rest nebo Idea s aktuální písní „Vítr v zádech“. Po nich nastoupil slovenský „dobrman“ Čistychov doprovázený, jako už klasicky, zpívajícím hypemanem Mišo Bielym. Na výpomoc jim přišla také zpěvačka Dannie s hlasem jako zvon, a tak mohli předvést v plné síle i klasiky jako „Vaša“ či „Už nemám tebou sny“, které sklidily u lidí velký úspěch. Svých symbolických 15 minut slávy si užili také vítězové Mafia talentu z předešlého dne.

V parném odpoledni přišli fanoušky bavit například oblíbení Pio Squad nebo „veterán“ Vec s kolegou Zverinou. Většina lidí však byla nejvíce zvědavá na koncertně znovu oživené Supercroo, na které se přišlo podívat opravdu hodně očí. Ze začátku si skalní fanoušci mohli užívat dlouho neslyšené šlágry z přelomového prvního alba „Toxic Funk“, jako „Waldemar“ nebo „Supersonic“. Na konec se koncert přece jenom ale změnil v sólové písně obou interpretů, kterých mají nastřádáno už daleko více než těch společných. Svoje nadšené publikum měli samozřejmě i následující Moja reč z Handlové, jež sypali z rukávů nejednu úspěšnou píseň z letošního alba „Dobrý Chlaci vol. 3“. Došlo také na osvědčenou Supovu ódu na pivo nazvanou „Eště jedno“, při které se zvedaly klasicky všechny kelímky nad hlavu. V cestě k hlavnímu headlinerovi večera chyběl už jenom koncert PSH, při němž se šlo sice znatelné množství lidí občerstvit a doplnit si energii, stále si však pražští Peneři udrželi hodně lidí u sebe.

Hip Hop Jam 2011Všichni však netrpělivě čekali na hlavní hvězdu nejen večera, nýbrž celého festivalu - Ice Cuba. Ten naštěstí nedělal velkou primadonu a nenechal na sebe své unavené, ale natěšené fanoušky dlouho čekat a s velkou energií přiběhl na pódium a začal písní „I Rep That West“ ze svého nejnovějšího alba. Hbitě ho však zarazil jeho hypeman WC: “You started the end! They wanna here you started the beginning,“ načež Ice Cube vzal všechny zpátky do dnů s peckou „Chin Check“. Opět byl hypemanem ale zastaven, aby všechny vzal do „skutečného začátku“ a sice do roku 1989 s hitem „Straight Outta Compton“. Všichni znalí fanoušci si od začátku užívali velmi vydařený koncert. Ice Cube projel svůj repertoár napříč lety a zazněly věci jako „Hello (I Started This Gangsta Shit)“, „It Was a Good Day“, „Check Yo Self“ nebo „You Can Do It“. Přibližně v polovině vystoupení nečekaně přivedl na pódium svého syna, začínající rappera Doughboye, jež se objevil i na otcově posledním albu. Vzájemně si tak na prknech pomohli a Doughboy pak prezentoval i několik výhradně svých písní. Celý koncert trval něco málo přes hodinu a ke spokojenosti všech přihlížejících zazněla většina zásadních Ice Cubových skladeb.

Po nabitém programu byl už málokdo svěží a vydržel vůbec na nohou, a tak se většina návštěvníků před třetí hodinou ranní už vydávala do svých stanů. Letošní Hip Hop Jam můžeme tedy zhodnotit jako vydařený. Přálo mu pěkné počasí a v programu si každý mohl najít to své. Svojí rozlohou a počtem návštěvníků působil festival menším dojmem, než na jaký jsou lidé zvyklí například u velkého bratra Hip Hop Kempu, ale je to určitě ku prospěchu věci, protože přispívá k domáčtější atmosféře. A kdo by se taky chtěl na tak malém prostoru mačkat. Nová lokalita umístění pódií na poloostrov však není však extra lákavá, protože kromě malé pláže u posledních krámečků, si člověk není ani vědom toho, že na poloostrově je – k okrajům se totiž přes různé překážky nedostane a na vodu nevidí. Místo lákavé ke koupání a k relaxaci najdete, až když z areálu úplně vyjdete. Nezbývá než se těšit na další ročník a hádat, koho se povede pozvat na Hip Hop Jam příště.


Text: Petr Míčko
Foto: Miroslav Milko

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Mystic Sk8 Cup ovládli Brazilci, Češi hned v závěsu
High Jump 2011: Ukažte, jak umíte skákat
Na Splash! Festival 2011 do Německa
Hip Hop Jam láká dalšími novinkami

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání