Mezinárodní filmový festival připomene české filmové legendy

Mezinárodní filmový festival 2011V Karlových Varech letos proběhne již 46. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Připomene dvě české filmové legendy a jejich tvůrce – zvláštním uvedením filmů Světáci a Trhák. Tyto dvě pocty zároveň pro letošní ročník nahradí udělení Křišťálového globu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii české osobnosti.


„Od roku 1994 oceňoval karlovarský festival významné české filmaře, jejichž tvorba přesáhla hranice domácí kinematografie a zanechala stopu ve světovém filmu. Vzhledem k tomu, že se v letošním roce sešlo několik výročí, která jsou úzce spjata s českým filmem, rozhodli jsme se neudělovat Křišťálový globus české osobnosti, ale vytvořit jakousi netradiční poctu české kinematografii,“ říká prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

Mezinárodní filmový festival 2011Světáci – Pocta Jiřině Bohdalové, Jiřině Jiráskové a Ivě Janžurové
Hudební komedie Zdeňka Podskalského „Světáci“ z roku 1969 patří neodmyslitelně ke zlatému fondu české veselohry. Příběh tří venkovských fasádníků, kteří chtějí poznat pražský noční život, nabízí i po letech herecký koncert hlavních představitelů. Zatímco mužská část ústřední šestice – Jiří Sovák, Jan Libíček a Vlastimil Brodský již sleduje osudy Světáků z hereckého nebe, hlavní ženské představitelky v letošním roce oslavily významná životní jubilea. Jiřina Bohdalová a Jiřina Jirásková osmdesáté a Iva Janžurová sedmdesáté narozeniny.

Karlovarský festival chce připomenout mnohavrstevné herecké umění všech tří hvězd českého filmu a divadla právě jejich společným setkáním ve filmu „Světáci“. Mimořádné uvedení nezapomenutelné veselohry se uskuteční 8. července 2011 od 17 hodin v Městském divadle a účast na něm přislíbily všechny tři herečky.


Mezinárodní filmový festival 2011Trhák – Pocta Ladislavu Smoljakovi
V loňském roce odešel Ladislav Smoljak. Režisér, herec a nezaměnitelná osobnost české filmové a divadelní scény. Letos uplyne 30 let od vzniku hudební komedie „Trhák“, kterou podle námětu a scénáře Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka natočil Zdeněk Podskalský. Oba autoři si zároveň ve filmu zahráli úlohy režiséra a scenáristy. Pro generace filmových diváků se „Trhák“ stal kultovním titulem. Pro 46. ročník MFF Karlovy Vary bylo ale zvoleno naprosto netradiční uvedení, které propojuje filmovou projekci s živým provedením muzikálových čísel. Hudebního nastudování se ujali muzikanti z předních českých kapel pod supervizí Zdeňka Suchého.

Pro skupinu Wohnout je film „Trhák“ láskou i obsesí. Cestou na koncerty ho v dodávce viděli dvěstěkrát. Na večírcích stokrát. Znají každé slovo, záběr, texty písní, melodie. Na požádání vychrlí během vteřiny jakýkoli detail. Nápad zahrát „Trhák“ živě se zrodil opět v dodávce muzikantů: budeme promítat film, všechna hudební čísla zahrajeme živě, zpívat budou známí umělci z Prahy. „Waldu“, Milana Drobného, vodníka a chlapce si rozebrali hoši z Wohnoutu, part Jiřího Korna převzal Jan Křížek ze skupiny Blue Effect, zpívají i zpěváci muzikálů „Dobře placená procházka“ a „Jesus Christ Superstar“. Juraje "nechbroukažít" Kukuru ztělesnil režisér Jakub Kohák, Karla Štědrého herec Marek Taclík. Živé uvedení „Trháku“ - Pocty Ladislavu Smoljakovi proběhne 7. července 2011 od 22.30 v Městském divadle.


Text: MFF Karlovy Vary; Kristýna Šmejkalová
Foto: MFF Karlovy Vary

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Karlovarský festival představil první letošní novinky
Začíná natáčení punkového filmu DonT Stop
Jeden svět: Stokrát jinak o lidských právech
FEBIOFEST: Svět ve filmovém pohybu

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání