Pražské jaro, to nejlepší ze světa klasické hudby

Pražské jaro 2011Již 66. ročník hudebního festivalu Pražské jaro se pomalu přehoupl do své druhé poloviny. Po nevídaně odvážném provedení Mahlerovy Symfonie tisíců, v podání téměř pětiset účastníků, není jeho program ještě zdaleka vyčerpán. Na řadě jsou další mimořádné sestavy symfonických orchestrů, nebude chybět ani očekávané představení s Johnem Malkovichem v hlavní roli a dojde také na přední umělce z České republiky.


Pražské jaro 2011Pražské jaro je odnepaměti zárukou světové hudby nejlepších kvalit. Tuto roli každoročně obhajuje vystoupením uznávaných světových orchestrů, o čemž se jistě přesvědčíte i 24. května. Do Smetanovy síně Obecního domu po dlouhých deseti letech zavítá Newyorská filharmonie. Legendární uskupení, v jehož čele se od roku 1842 vystřídali dirigenti jako Gustav Mahler, Leonard Bernstein či Zubin Mehta, tentokrát zahraje pod vedením Alana Gilberta, hostem bude mladá gruzínská houslistka Lisa Batiashvili. Na programu je i Koncert pro housle č. 2 Bély Bartóka a Beethovenova Symfonie č. 3, jež je známá pod názvem „Eroica“.

Přehlídka zahraničních hostů bude pokračovat v pátek 27. května, kdy se za doprovodu Pražské komorní filharmonie představí věhlasný americký houslista Robert McDuffie. Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina společně uvedou koncert „The American Seasons“ z pera představitele hudebního minimalismu Philipa Glasse a jednu z nejoblíbenějších barokních skladeb - Vivaldiho koncert „Čtvero ročních období“.

Pražské jaro 2011Jedním z nejočekávanějších hostů Pražského jara je letos známý herec, režisér a producent John Malkovich. Ve čtvrtek 2. června se předvede jako hlavní protagonista melodramatu „Infernal Comedy“. Originální hudební koláž ztvárňuje příběh rakouského sériového vraha, jenž je podkreslen hudbou Mozarta, Beethovena nebo Haydna. Svým pohledem do duše nemocného člověka zaručuje netradiční zážitek v podobě obrovského množství různorodých emocí. Spolu s orchestrem Wiener Akademie vystoupí John Malkovich ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Ve dnech 2. a 3. června se festivalu dočká i Národní divadlo. Na jeho prknech vystoupí renomované pěvecké kvarteto The Hilliard Ensemble. Přestože se tato britská čtveřice zabývá převážně interpretací středověké a renesanční hudby, tentokrát sáhla po díle soudobého německého skladatele Heinera Goebbelse „I went to the house but did not enter“. Představení o čtyřech dějstvích je vystavěno na textech čtyř spisovatelů - T. S. Eliota, Maurice Blanchota, Franze Kafky a Samuela Becketta. Už podle samotných jmen je jasné, že půjde o nekonvenční spojení hudby a textu, které je zasazeno do nezvyklé hudební estetiky a existenciálních témat.

Pražské jaro 2011Celý festival vyvrcholí v sobotu 4. června ve Smetanově síni Obecního domu. Závěrečný koncert bude patřit jednomu z nejlepších světových orchestrů Berliner Philharmoniker. Za své více než stoleté působení si tito filharmonikové vydobyli věhlas po celém světě a jejich dobré jméno se drží dodnes. Specializují se převážně na hudbu německých velikánů z dob klasicismu a romantismu, pověstná jsou jejich provedení děl Ludwiga van Beethovena, Richarda Wagnera či Gustava Mahlera. Posledního ze jmenovaných se Berliner Philharmoniker ujmou v rámci ukončení festivalu Pražské jaro, který tak vyvrcholí Mahlerovou Symfonií č. 6 a moll.

Kromě zahraničních souborů a interpretů se samozřejmě můžete těšit i na tuzemské hudebníky, a nepůjde nutně jen o vážnou hudbu. 24. května například vystoupí jazzová kapela Ondřej Pivec Organic Quartet, o dva dny později se představí Pražské kytarové kvarteto. 30. května si můžete poslechnout českou pěveckou hvězdu Dagmar Peckovou a poslední květnový den třeba špičkové klavírní Guarneri Trio Prague.

Jak je vidět, program Pražského jara je bohatý, plný známých jmen a nevšedních zážitků. Nenechte si jej ujít ani vy. Na www.festival.cz se dozvíte více. Vstupenky na jednotlivá představení zakoupíte na portálu www.ticketpro.cz.


Text: Eva Vergossová
Foto: Pražské jaro

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Festival Pražské jaro začíná, aneb Proč bychom se netěšili!
Jarní část AghaRTA Prague Jazz festivalu vrcholí
Přípravy na Pražské jaro jsou v plném proudu

Bona, Wooten, Soft Machine - Agharta Festival pokračuje

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání