Bažant Pohoda: Slovenský festival uzavřela nabitá sobota

bažant pohodaPoslední den festivalu Bažant Pohoda 2014 se udělalo nad letištěm opět nádherně. Ze stanového městečka nás tentokrát vyhnal závan z pohnojeného pole a škvoři.


Mount Kimbie nastoupili po osmé hodině ve Space Area, ale po dvou tracích jsem se odebral na tiskovku s Trickym.

Tricky v rukávu
Legendární londýnský producent, který spolupracoval v začátcích s Massive Attack, s sebou přivezl náklad temného trip hopu a na otázku, jak to vypadá s novým albem, odpověděl, že vyjde v září ve stejných. Dobře naladěný Tricky si v průběhu tiskovky několikrát podpálil zbytek jointa a poté při focení objímal přítomné novináře.

Před koncertem osleply stroboskopy a zpětné reflektory se vlévaly na pódium, kam za obrovského aplausu nastoupil Tricky. Tělo orosené potem sem tam napojil na mikrofon, aby chraplavým rapem podkreslil vystoupení své zpěvačky. Spiritualita a upřímné děkování bohužel nezachránily rozčarování z monotónního houpání. Na konci se na stage dostalo i několik desítek fanoušků, aby si na svého hrdinu mohli sáhnout. Nespokojenci se přemístili buďto na Never Sol nebo hned vedle k Red Bull Tour Busu na Vladimíra 518.

Zařvi 518
Bigg Boss ředitel přijel se svým souputníkem Mike Trafikem a novým objevem - rapperem Refewem. Předvedli se v neonových barvách, jen občas nestíhali ventilovat energii. Měli jí hodně a bylo cítit Vladimírovu radost, kterou dokázal rozmanité publikum vyhecovat. Trend neustálého troubení klaksonů a rozbíjení skla do beatů je mantrou kmenových šamanů, které se dá snadno přejíst a i Trafic neváhá zacpat davu nenasytnou tlamu. Zazněly tracky „Jdu dolů", „Nemám zájem" nebo i oldschollový „Penerský dezert". Refew se v jedné pauze představil plytkou acapelou o Facebooku. Tematicky hodně pokulhává za svým frázováním. Rapovat rychle prostě nestačí a bez jediného slova se houpat do Penerského dezertu je v Česku skoro trestuhodné. Neznalost neomlouvá a falešná modernost neposouvá.

A posledním vrcholem bylo vystoupení bratrské dvojce Disclosure. Garage base linky mnoucí se s někdy až sarkastickým rapem - jako například „Grab her" nebo „When fire starts to burn" - roztančily přeplněnou Space Arénu. Energie se dala tankovat napotkání, na plátně se mísila animace portrétů obou bratrů s jednoduchou geometrií v pohybu.

Po třech dnech skončil tábor dobré nálady, aby se coby odpad rozvezl do všech koutů světa tuny únavy. Počasí si na nás udělalo čas a poslední zbytky atmosféry smyl déšť a sesbírali dobrovolníci. Znova chci poděkovat organizátorům za festival. V Česku se máme ještě co učit, abychom návštěvníky nalákali na pár dní za plot areálu, aniž by se cítili jako v kleci.

 

Text: Martin Hrnčíř
Foto: Aneta Martínková

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání