Bažant Pohoda 2014: Co přinesl páteční den?

bažant pohodaČtvrteční teplo na slovenském festivalu Bažant Pohoda 2014 vystřídaly prudké přeháňky, které alespoň nechaly stanová městečka spát o trochu déle. Na šachovnici souhrnného programu se však už od rána nabízela řada akcí, ale to důležité - petice - nikam neuteklo.


Páteční line-up pro mě začal na Red Bull Tour Busu, kde vystoupila Moja řeč a svou „Motivaciou" rozehnala mraky. Podpořila je i kapela Komplot, se kterou se znají už od dob vydání debutového alba Demo.

Dánský elektro pop a izraelská nezávislost
Následovali When Saints Go Machine ve Space aréně s dávkou zvláštního elektro-popu. Frontman kapely Jonas Kenthon mě bavil poutavým zpěvem ve výškách, kde se skoro dotýkal Vysokých Tater.

Jak to bývá obvyklé, večery na festivalech jsou jedny z nejdelších, a nejlepší čas na spaní je okolo sedmé večer - pokud nechcete, aby vám hrál někdo na nervy, nebo na tyčky a šňůrky od stanu. Kvůli krátkému spánku jsem nestihl Seasick Stevea, ale byl jsem čilý na Helfera. Tento izraelský producent je architektem originálních glitch beatů, které se proplétají s jeho vlastními vokály. Oddání věci bylo cítit i z jeho tance u přístrojů, které připomínalo pádivý běh k telefonu, abychom se co nejdříve slyšeli a vyzvánění nekonečna na chvíli ustalo. Patrný je podobný přístup k tvorbě jako u Los Angeleského beatmakera Eskma, se kterým se vzájemně (a asi nevědomě) předbíhají - Helfer zpěvem a Eskmo se zvukem mikrosamplů.

Slečna Bank$
Za jedinou kolizi bych považoval současné vystoupení Azealia Banks a Moderat. Přednost jsem dal nádherné rapperce z New Yorku i přes to, že její jediné album je monotónní a v outru „sampluje" dva tracky Prodigy dohromady, aby posluchač ocenil její hudební přehled. Nudné ducání doháněla plaveckým kostýmkem a občasnou synchronizací s tanečníky u DJ pultu. Doufal jsem, že jsem snad nepromarnil moc času a vydal se na Moderat. Singl „Bad Kingdom" zahráli hned na začátku, což mě bude ještě dlouho mrzet, ale po zbytek koncertu předváděli skvělý výkon. Zajímavý VJing zahušťoval náladu v tempu minimal techna. Na konci se strhl obrovitý potlesk, který donutil organizátory pustit ještě berlínskou trojku na pódium.

O hodinu později se na stejném místě objevily dvě třetiny Moderat - Modeselektor s DJ setem, na který navázali čeští Ink Midget a Pjoni.


 Text: Martin Hrnčíř
Foto: Aneta Martínková

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání