Hudební festival Porta přivítal léto

Kultovní country a folk festival vypukl v pátek 28. června 2013. Letos již po šesté zavítala Porta na prkna Lesního divadla v Řevnicích, kde představila první soutěžící skupiny, které sehrály opravdu těžký boj. Zároveň vystoupili Stráníci, Bodlo, Pacifik a Vlasta Redl s kapelou.


Country Porta patří mezi nejstarší festivaly v Čechách a drží již 47letou tradici. Každoročně dává možnost vyniknout desítkám kapel, které bojují o přízeň publika a veřejnosti. Již tradičně této akci patří poslední víkend v červnu a jedná se o finální kolo. Během jara se v celkem deseti regionech České republiky odehrála oblastní kola festivalu. Dvacet šest nejlepších kapel se poté utkalo ve finále na Portě v Řevnicích.

Již před šestou hodinou se brány areálu rozevřely a první návštěvníci mohli vstoupit do Lesního divadla. Útulné a přátelské prostředí dýchalo ze všech koutů.

Pátečním programem provázel moderátor Zdeněk Schwager, který nechyběl ani na Portě 2012. Celou akci zahájila skupina Stráníci, po kterých již započal soutěžní blok kapel. V prvním přátelském utkání vystoupili zástupci východočeského oblastného kola Porty - kapela Seiftiú společně se Švédovou trojkou z Vysočiny a polabské Alternativy. Další soutěžící se představili hned po koncertě pětičlenné mužské kapely Bodlo, kteří alespoň na chvíli zklidnili soutěžní horečku.

Vlasta RedlPrvním interpretem reprezentující Prahu se v letošním roce stala pětičlenná skupina Šeginy. Ta rychle vynikla přítomností violoncella z pod rukou jediné ženy ze skupiny Barbory Kubíčkové. Formace hudebníků předvedla zpočátku folk bluesové vystoupení, které však nakonec okořenila posledním songem „Povídáš mi o koze“ zahrnující také netradiční a nezvyklý B-box. Kontrast písní byl tak znatelný, že i moderátor Zdeněk Schwager komentoval situaci: „ To se nám tu rozjela pořádná párty!“

Z jižních Čech postoupila vokální skupina X-tet. Své vystoupení zahájila ukrajinskou lidovou písní Shchedryk, která sklidila veliký potlesk. Následující „Z výkladní skříně“ a „Nebe na zemi“ si zazpíval nejeden divák v hledišti. Následovala krušnohorská skupina Vítr ve vlasech.

Po ukončení soutěžních bloků vystoupila kapela Pacifik známá například Tony Linhartem, který seskupení zajisté velice posílil. Páteční program zakončil Vlasta Redl s kapelou.

Co na návštěvníky Porty čekalo v sobotu 29. a neděli 30. června? Šárka Rezková, Žamboši, Marien, New Rangers, Robert Křesťan, Spirituál Kvintet a mnoho dalších. Více se dozvíte v zítřejší reportáži, která zbývající dny festivalu shrne.


Text: Kristýna Kubišová
Foto: Oficiální foto akce

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání