Devátý ročník festivalu Hip Hop Kemp se již tradičně pořádal na letišti v Hradci Králové. Přinesl našlapané hudební menu a bohatý doprovodný program. Zvýšil se počet zahraničních fanoušků, celkově ale návštěvnost poklesla. Hlavnímu pódiu dominovali po stranách dva plastoví roboti z jiné galaxie, se kterými jsme letošní akci prošli.
Ti, kteří byli nedočkaví a měli možnost, dorazili do Festivalparku v Hradci Králové už ve středu na Warm-up. Bavit se mohli hlavně u DJských setů v Backspin hangáru a případně v Jahmusic Reggae Station, kde však zazněl i živý rap, třeba v podání známého freestylera Resta, který chystá album s DJem Fattem.
Čtvrtek už se otevřel několika tisícům fanoušků naplno. Festivalpark, kde se Hip Hop Kemp natrvalo zabydlel, se rok od roku zlepšuje, a tak se lidé mohli těšit, že budou prostory letiště beze zbytku využity. Hlavní Live stage byla mírně posunuta a rozměrově dosud největší. Velikost se vyšplhala už na úctyhodných 18x14m + 2x6m na dekorace a videoprojekce. Zadní stěnu pódia zdobilo osm šestiúhelníků, které barevně blikaly a připomínaly včelí plásty. Z obou stran stage pak stáli dva obří roboti. Modrý Hip a žlutý Hop dohlíželi na festival jako zástupci z jiné galaxie. Kulisy a dekorace byly také v hangárech. V Backspinu se u stropu houpaly zavěšené diskokoule, v Skateshop.cz zase kostky s logy festivalu.
Odpolední hodiny přinesly na Live stagi také první koncerty, které se nesly v česko-slovenském duchu, a tak se mohli přítomní kochat u vystoupení Vece se Zverinou, Idey s Fattem, či kapely Pio Squad. Jakmile se blížil večer, předaly žezlo zahraničním zástupcům a domácí scéna se prezentovala hlavně v již zmíněném Skateshop.cz hangáru. Ovšem odcházet od hlavního pódia nebylo radno na dlouho. Polští O.S.T.R. s živou kapelou, bláznivý Američan Sage Francis, který si pouštěl podklady sám z CD přehrávače a Freeway s Jake Onem, to byla nabídka, jež pořádně rozhýbala fanoušky, kteří se celý rok těšili na nezaměnitelnou atmosféru Hip Hop Kempu.
Hodně zajímavou audiovizuální show nabídl anglický Woody Madera, ovšem zvuk mohl být sladěn lépe. Pak už přišel vrchol čtvrtečního programu, legendární rapper z jižního Londýna, Roots Manuva. Živé nástroje jeho koncert příjemně obohatily a v jednu chvíli v předních řadách kotle prozářil teplou noc také bengálský oheň. Na dvě písně přišel hostovat také Chali 2na, který dorazil speciálně den před svým vystoupením. „Roots Manuva zanechal v publiku rozhodně příjemné pocity a zážitky, ale do klubu by se v této podobě hodil více,“ hodnotil modrý robot Hip.
Pátek sliboval velmi silný program, a to jak na hlavní stagi, tak i doprovodný. Na letošním Kempu byla vidět obrovská práce v marketingu. Prodeje čehokoliv, na co si vzpomenete, atrakce zaštítěné velkými značkami a pestrá nabídka sortimentu, to je pro návštěvníky výborná služba, s níž se učí pořadatelé festivalů pomalu pracovat na vysoké úrovni. A tak nebylo neobvyklé vidět ve vzduchu vrtulník mezi paraglidisty, lidi houpající se na gumě od bungee dumpingu, či mihnuvší se mezi ostatními na létající lišce.
Pro děvčata byla připravena speciální atrakce, zápasy v čokoládě. V Gambrinus city bylo možné si pořádně zasportovat, stejně jako v Kingfit Streetball Aréně, na paintballu, případně u pokerových stolů. Obdivovat umění jiných šlo pak v rámci mistrovství republiky ve vertikální rampě, tanečníků v Capone Dance Aréně, ale i writerů na Graffneck Jamu. Slunečné počasí lákalo k vodě, kde zapůjčovali lodičky či nabízeli na vyzkoušení aquazorbing. Komu se nechtělo z areálu, mohl se nechat osprchovat v Axe Stagi, která se po setmění změnila ve velký taneční parket s barem. Jen škoda, že byla v bezprostřední blízkosti Backspin hangáru, kde pak DJs často prakticky žádné publikum neměli. „Měli jsme skvělý rozhled a lidé se na různých atrakcích výtečně bavili, což těšilo i nás, když se pak nadšení vraceli před hlavní scénu,“ hodnotil bohatý doprovodný program žlutý Hop.
A právě program na Live stagi začal v pátek hned po obědě. Milé zpestření odpoledne přinesla třeba La Melodia z Nizozemska a vpodvečer Large Professor, který vyloudil na publiku slušný ohlas. To se nezadařilo následně slovenské formaci Moja Reč. Němec tmavé pleti Samy Deluxe se zpěvačkou, kytaristou a DJem dokázali, že Hip Hop Kemp je opravdu intergalaktický festival, a ač má v názvu jeden hudební styl, mnozí interpreti ukázali, že se do této škatulky vejde velmi rozmanitá nabídka produkce. Tradiční Souboj titánů ve freestylu sice občas pobavil, ale původní náboj s obrovskou podporou diváků už se vytratil.
Slovenští Kontrafakt v pro ně nečekaně brzkém čase odjeli svou tradiční našlapanou show, ačkoli se Rytmus nezdál zcela ve své kůži. Každopádně se lidé bavili. A pak už šlo do tuhého. Již zmíněný Chali 2na z Jurassic 5, a opět živá kapela House of Vibes. Tenhle chlapík se prezentoval neuvěřitelnou flow, nezaměnitelným hlasem a po celou dobu na něm nebyla vidět žádná známka únavy či zklamání. S věčným úsměvem na tváři jako první letos pořádně dokázal roztleskat dav pod pódiem a když se přidal zpěv klávesisty, mnozí oněměli úžasem. Chali 2na by si klidně s hity jako „Freedom“, či „Quality Control“ zasloužil ještě pozdější čas. „Jel jak robot, až jsem si chvílemi říkal, jestli ten kluk není také z jiné galaxie,“ komentoval koncert Hip.
Následovalo vystoupení domácích PSH, kteří sice své fanoušky stále mají početně zastoupeny, ale mnohým dalším se svou tvorbou v poslední době odcizili. Peneři už nejsou, co bývali, to je prostě fakt. Na početnosti lidí před stagí u českých kapel se podepsal i fakt, že mezi návštěvníky převládali cizinci. Domluvit se česky byl letos někdy skutečně problém. Poláci, Němci, ale třeba i Finové, si prostě nechtějí tento velký festival nechat ujít. A to ani závěrečné hvězdy pátečního programu. Pro české fanoušky už trochu ohraný Masta Ace, tentokrát s Edo G, upoutal pozornost a nažhavil přítomné na Boot Camp Click. Tahle unikátní formace se na scéně porůznu střídala, točila a zamávala i s publikem, pro členy této brooklynské party tak oblíbeným. První hodiny soboty pak šlo ještě strávit například v Skateshop.cz hangáru u přehlídky nazvané Grime All Stars.
To, že je poslední den festivalu sobota, se změnilo loni. Tradiční závěrečná neděle se tak proměnila v den na rekonvalescenci. Ovšem někteří tuto změnu ještě nemají zcela zažitou, jako třeba rapper André z kapely Indy a Wich, který při koncertu přiznal, že v neděli na Kempu ještě nikdy nehráli, přestože byla sobota. „A vypadá to, že si v neděli asi už jen tak nezahrají, pokud nastavený trend zůstane,“ reagoval na zvláštní posun celého programu o den dříve robot Hop. Ovšem, ještě než došlo na Indyho s Wichem, bavili publikum Snowgoons DJ´s například se Sabac Redem z Non Phixion, Bekay, ale i Souboj titánů v break dance.
Na všech se začala podepisovat únava z náročného programu, ale také z horkého počasí, které už tak nějak tradičně vyšlo na Kemp bezchybně. Francouští Sat l´rtificier přesto navodili atmosféru, která slibovala velký nabitý večer. Netradiční čas po dvaadvacáté hodině si jako domácí headlineři vysloužili Prago Union, kteří nedávno zabodovali s novou deskou „Dezorient Express“. A také naživo se prezentovali chytlavými tracky a především skvělými Katovými texty. Sám Kato po vystoupení uvedl. „Byl jsem nervózní před tolika lidmi, ale teď to ze mě spadlo a mám z koncertu radost.“
Po brilantních hrátkách s češtinou už opět nastoupila angličtina a velmi slušně zaplněný prostor před Live stagí se za svitu laserových trubek těšil na absolutní vrcholný závěr festivalu. Britští Foreign Beggars rozjeli to, co pak ještě razantněji rozdupal Necro. Přestože už ho mohli tuzemští fanoušci na našem území vidět, sklidil velký ohlas. V červeno-černém ladění připomínal lucifera v pekle.
To pravé pak nastalo mezi lidmi po nástupu Taliba Kweliho a DJ Hi-Teka, který se s pultíkem přesunul ze zádní části pódia mnohem blíže publiku. Přestože začala dvojice Reflection Eternal z USA s hodinovým zpožděním oproti původnímu plánu, přítomné tisícovky fanoušků si rádi počkali. A dočkali se nakonec i s přídavky pětasedmdesátiminutové show s hity jako „Move Something“, „Ballad of the Black Gold“ či „Midnight Hour“. Jenže zatímco lidé se převážně dobře bavili, pro Taliba to muselo být peklo, avšak v negativním smyslu. Když osvětlovači a zvukaři neumí ani základy angličtiny, a na jeho několikeré výzvy o zvýšení hlasitosti mikrofonu do odposlechů, či zhasnutí světel, nereagovali, pak mohli být všichni jen rádi, že Talib Kweli vše přešel s grimasou profesionála. Ačkoliv si musel myslet své. On ani ten zvuk nebyl z nejlepších, a tak se na parádním vystoupení skvěla zbytečně černá kaňka. „Je to škoda, protože Talib se pral s věcmi, které mohl těžko ovlivnit, přesto byl jeho výkon precizní,“ uvedl Hip.
Každopádně si snad všichni, co neváhali letos vyrazit do Hradce Králové, užili skvělé tři až čtyři dny kvalitní hudby, bohatého doprovodného programu, krásného letního počasí a především nezapomenutelné atmosféry, která se jinde než na Hip Hop Kempu moc nevidí. „Mezi galaxiemi takových zdařilých festivalů skutečně moc není a určitě se sem s Hipem vrátíme,“ slíbil na závěr Hop. A protože příští rok bude jubilejní desátý, slibují pořadatelé opravdu speciální ročník.
FOTOGALERIE Z AKCE ZDE
Text: Pavel Urban
Foto: Kristýna Šmejkalová