Hudební festival České hrady koluje během léta po celé republice. Na poslední dva červencové dny se návštěvníci sjeli do Rožmberka nad Vltavou, kde se na fotbalovém hřišti kochali a bavili u koncertů předních českých a slovenských interpretů.
Už páteční večer nabízel kvalitní předzápas před bohatým sobotním turnajem. Ještě za světla odstartovala program Katarína Knechtová. Svým krásným hlasem potěšila přítomné, kteří si pospíšili a chtěli si festival užít hned od začátku. Její známé písně se nesly po celém okolí. Po ní přišla na jediném pátečním pódiu menší pauza. Průběžně se ale netradiční festivalový prostor, fotbalové hřiště, zaplňoval, protože následnou hudební produkci obstaral stále populárnější Tomáš Klus.
Ten se svým spoluhráčem Jirkou Kučerovským rozehrál krásný zápas, který se divákům musel rozhodně líbit. Klusova netradiční aranžmá písní obohacená o neopakovatelné improvizace dělají z každého jeho koncertu nezapomenutelný zážitek. Kluci střídali kytary a u některých skladeb se fanoušci dočkali prvků z různých žánrů. Spontánní freestyle na techno, Pocity oblečené do reggae či nečekaně zrychlený rockový konec u známého hitu VeSmíru. To je jen krátký výčet Tomášových nápadů. Jako přídavek svého prvního letošního vystoupení ze tří na festivalu České Hrady pak Klus zahrál zbrusu novou píseň Pánu Bohu do oken, kterou umístil na svůj profil na Bandzone teprve ve čtvrtek. Text četl z papíru, jelikož ho ještě neměl naučený, ale ačkoliv lidé skladbu ještě neznali, reagovali skvěle a oba chlapce na stagi podpořili.
Program pokračoval vyhlášením nejlepší karnevalové masky, kterých se v areálu sešlo skutečně hodně. K vidění byli doktor a sestřička, božský harém, čarodějnice, piráti či princezny. Večer zakončili bratři Ebenové, jimž také aplaudovaly davy lidí. Kapela zahrála starší i novější písničky, jako Folkloreček, Já na tom dělám, Mám dny, Chlebíčky, Zprava dobrý nebo Houston s živou scénkou s telefonem. Marek Eben bavil diváky i svými řečnickými výstupy mezi skladbami.
Sobotní bohatý program začal už těsně před polednem. Dopoledne ještě řada lidí využila možnosti zdarma navštívit místní hrad. Pak už ale areál opět vítal hudby chtivé fanoušky. České hrady mají při bohatém druhém dnu, kdy se na dvou pódiích vystřídalo celkem čtrnáct kapel, výborně vyřešenou organizaci. Obě stage stály na Rožmberku blízko sebe, avšak každá otočena trochu jiným směrem. Hlavní výhoda je, že nejsou k vidění téměř žádné prostoje. Sotva na jedné scéně nějaká kapela dohraje, hned na druhé začne své vystoupení jiná. A tak se po startu, který obstarali Dilated, přesunuli lidé o kousek dál. S příchodem dalšího totiž spustila skupina Kryštof.
Podmáčený trávník se v některých místech postupně měnil v bahno, ovšem zároveň svítilo slunce a byl krásný letní den. Richard Krajčo se se svými kolegy rozesadili po celém pódiu a divákům servírovali své písně akusticky v komornější uvolněné atmosféře. Příznivci kapely se dočkali hitů jako Rubikon, cyRáno, Atentát, ale i staršího Cosmoshopu. Jako přídavek pak zaznělo Zrcadlení. V klidnějším rozjezdu pokračoval Xindl X, který také nevynechal známé věci Anděl, Dysgrafik, i novou Láska v housce. Trochu rockovější nádech festivalu dodali Support Lesbiens. Po nich se dočkali fanoušci ska a tedy kapely Sto zvířat. Tradičně energickou show pak předvedli UDG. Začalo být horko, a tak například bubeník kapely Tomáš Staněk, známý jako Jugy, přišel hrát jen v sukni. Tu navíc v průběhu koncertu odhodil a pokračoval jen v trenkách. Kluci si i přes horko pořádně zaskákali a po vystoupení byli náležitě vysílení.
Jelikož následovaly skupiny Sunshine a Toxique, tedy opět nabité koncerty, bylo třeba se občerstvit. O stánky tohoto tipu nebyla v areálu nouze a bylo jich dostatek. Stejně tak se návštěvníci mohli při oddechu od hudby vyžít u stánku BESIP, kde si mohli vyzkoušet reakci při brzdění, případně si o kousek dále v hracím koutku zahrát na Wii nebo si nechat pomalovat tváře či dokonce i vlasy. Také řada suvenýrů byla ke koupi a dostatek mobilních toalet samozřejmě potěšil.
To, že je festival České hrady multižánrový, dokázala následně hip hopová partička PSH, která si zde našla řadu příznivců. Na začátku ale vypadl na deset minut na stagi zvuk, a tak Peneři začali později. Jejich koncertní set obsahoval písně, jako Du dolů, Moje řeč, Na pláži, Parket, ale nečekaně i hodně letitý Penerský dezert. Jako přídavek pak zazněla Praha.
V tu chvíli už ale na vedlejším pódiu čekala se svou kapelou Aneta Langerová, která zaujala pravděpodobně největší počet fanoušků. Její vystoupení také „prořízlo“ tvorbu zpěvačky, a i když jí trochu zlobil zvuk, publikum bouřilo nadšením. Aneta oděná v puntíkatých šatech si vystoupení užila a potěšila příznivce například Vodou živou, Stačilo říct či Malou mořskou vílou. Pomalu se stmívalo a bylo také podstatně chladněji. V tempu však měl přítomné udržet nabitý večer. Punkrocková kapela Horkýže slíže, funkoví Monkey Business s typickými převleky a dvě rockové lahůdky na závěr. Vypsaná fixa, která začala díky předchozímu skluzu se čtvrthodinovým zpožděním a poslední zbytky sil pak z lidí mačkali na motorkách přijezdivší Wohnouti.
České hrady se na své zastávce v Rožmberku nad Vltavou vskutku vydařily. Atmosféra byla výtečná, a i když se tentokrát muselo do stanového městečka z obce kilometr do kopce, dalo se to zvládnout. Další zastávkou bude už příští týden Bezděz.
FOTKY Z FESTIVALU ČESKÉ HRADY ZDE
Text: Pavel Urban
Foto: Daniela Hotmarová