HIP HOPOVÝ SPECIÁL – co prozradil Indy a jaká bude Kapova nová deska?

Hip Hop Jam 2010
Na festivalu Hip Hop Jam, který proběhl v uplynulém víkendu od 15. do 17. července, jsme speciálně pro vás vyzpovídali některé z účinkujících. Můžete se těšit na dva hip hopové speciály, ve kterých se dozvíte o rapperovi Indym, připravované desce „Nemesis“ od Kapa a v dalším díle, co na sebe prozradila skupina BPM. Buďte v obraze, jaké novinky čekají hip hopovou scénu!
INDY: "NA MÉ NOVÉ DESCE BUDOU HLAVNĚ SOUČASNÉ VĚCI"

 

Indy a WichUskupení Indy&Wich se na české hip hopové scéně pohybuje už dost dlouho a patří k těm, které se o posun žánru u nás do širšího povědomí zasloužilo výraznou měrou. Na festivalu Hip Hop Jam rapper Indy a jeho věrný druh na mikrofonu Lafor představovali některé skladby ze svých nových sólových alb. Andreas se pak rozpovídal o festivalu i o právě připravovaných deskách.

 

Jak jste si užili svůj koncert na Hip Hop Jamu?
Dneska to bylo dobrý. Trochu jsme se toho báli, protože nové desky ještě nejsou venku a nevěděli jsme, jak lidi zareagují. Když máš venku příliš novou desku, tak lidi ty věci neznají a poslouchají je. Když máš venku moc starou desku, tak lidi ty věci znají, ale vlastně už jenom poslouchají. Udělali jsme to dneska celé trochu jinak a myslím, že to vyšlo.

 

Byl to takový speciální letní set, který třeba představíte i na dalších festivalech?
Dalo by se to tak říct. Připravovali jsme to speciálně kvůli Hip Hop Jamu, ale asi to bude fungovat i normálně dál. My bychom hráli i víc nových věcí, ale lidi na to moc nereagují. Takže jsme zařadili některé starší věci, Martinovi (La4, pozn. autora) singly z desky, moje singly z desky a myslím, že to bylo fajn.

 

Můžeš k těm dvěma novinkám, které chystáš sólově ty, a také Lafor říct něco bližšího?
Obě dvě desky vychází letos před Vánocemi. Moje vyjde 1. listopadu a u Martina není ještě pevně stanovené datum. Obě budou mít spoustu hostů, v podstatě klasických, kteří se na scéně pohybují. Třeba na mojí bude James Cole, Orion, H16 nebo Rytmus. Beaty si uděláme vlastně sami. Z ciziny tam bude, jestli se to tak dá brát, Nironic, což je ale náš kámoš.

 

Když jsem poslouchal při koncertu tvoje nové singly, přišly mi texty i melodie hravější, osobnější. Je v tom tedy nějaký posun oproti předešlé tvorbě?
U té nové desky řeším současné věci, které mě hodně baví. Nemá cenu si ulítávat na Wu-Tang 1993 a i z produkce vybírám novější beaty. Někdo může říct, že současnej hip hop je stupidní, ale ta forma, která teď převládá, je hravá a může se tam toho schovat mnohem víc. Takže mě přijde, že je třeba to udělat jinak. Deska bude docela taneční. Budou tam rychlejší věci, takže bpm kolem 110, 115, budou tam i nějaké zpěvnější skladby.

 

Máte toho za sebou už hodně. Jak třeba vnímáš, že se za ta léta proměnilo publikum?
Třeba ti noví mladí fanoušci, pro které je to jejich první Hip Hop Jam, si jako svojí první desku koupili SuperCrooo a teď se teprve vracejí k nám přes staré projekty. Ať jde třeba o My3 nebo Repertoár od Penerů. To jsou při tom desky, které už se vlastně neposlouchají. Ale tak to prostě je.KAP: "NOVÉ ALBUM DĚLÁM BEZ KOMPROMISŮ"

 

Pražský rapper Kap brzy přinese na scénu nové sólové album „Nemesis“ a některé skladby z něj představil se svými parťáky také na festivalu Hip Hop Jam. Osobně považoval vystoupení za nejlepší v životě.

 

Kap - Hip Hop JamVystoupili jste na festivalu Hip Hop Jam, což je jedna z největších akcí u nás, jaký máte z koncertu pocit?
Super. Měli jsme z toho docela respekt, protože tady ze začátku nebylo moc lidí. Ta stage nefungovala, jak měla, ale nakonec lidi přišli a byla to bomba. Asi nejlepší koncert v životě.

 

Jak jste vůbec dostali šanci si tady zahrát?
Přes Radio Spin. Já jsem tam posílal nějaké singly a nakonec jsme se domluvili přes Kwéčka a Daliboye. Nabídli nám vystoupení a my jsme do toho samozřejmě šli.

 

Když se ohlédneš na své rapové začátky, dalo by se říct, že nyní zažíváš vrchol kariéry?
Nevím jestli vrchol. Ušli jsme za ty roky nějaký kus cesty. Samozřejmě jsou pořád koncerty, kde to je slabý, jsou takový, kdy je to skvělý, jako třeba dneska. Ale nevím, jestli se to dá nazvat vrcholem kariéry.

 

Brzy ti vychází sólová deska Nemesis, mohl bys jí lidem trochu představit?
Včera jsem nahrál poslední dva tracky (středa 14. 7., pozn. autora). Zbývá mi Grimyho sloka a mám hotovo. Jde o to, že je to deska, kterou dělám bez kompromisů. Bude to zvukově úplně nejdál ze všeho. Pořád si myslím, že si držím svůj styl, že to není nějaký vesmírný crazy úlet. Je to možná trochu true school nebo devadesátky. Ta deska je hodně osobní. Mám na ní dvě polohy. Kap je taková filozofičtější, Ironkap je trošku veselejší pro lidi. Pořád jsem to ale já, jde o mojí osobní zpověď. Nedělám si nějaké iluze o prodejích. Spíš jde o nějaké pocity a nasbírané zkušenosti za těch x let ve hře, které jsem potřeboval dát ven, proto jsem tu desku udělal.

 

Můžeš ještě zmínit hosty, kteří se na albu objeví?
Nironic, Emdee, DJ Fatte, Grimy, Wu Tang Killa Beez, Budha Monk, Silksky, Berreta9 a další. Třeba s Nironicem už se znám dlouho, ještě přes Patricka. Všichni do toho šli hrozně ochotně a byli profesionální. S takovými lidmi má smysl spolupracovat. Nironica i Emdeeho respektuju a baví mě jejich tvorba, proto padla volba na ně.

 

Chtěl by si po vydání desky na podzim udělat nějakou koncertní šňůru?
Uvidíme, jak to bude. Lidi moc nechodí na akce nikde. Určitě budou nějaké koncerty v Praze, to už je teď rozplánované. Sledujte údaje na www.bandzone.cz/kap a uvidíme se na koncertech.
Text: Pavel Urban
Foto: Kristýna Šmejkalová, Daniela Hotmarová
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání