Filmový festival ve Zlíně láká bohatým programem

Zlín Filmový festivalOd 27. května do 3. června se bude ve Zlíně konat 52. ročník Filmového festivalu pro děti a mládež. Kromě projekcí soutěžních snímků a vyhlášení vítězů nabídne festival mnoho workshopů, koncertů a interaktivních akcí. Tento ročník láká na Dny irské kinematografie a světovou premiéru filmu Já a Elliot. Navštívit můžete i výstavu fotografií Jiřího Málka Země svatého Patrika.


Organizátoři festivalu si letos přichystali opravdu nabitý program. Jako každý rok si vítězní filmoví tvůrci odnesou cenu Zlaté střevíčky a cenu Evropa, kterou si převezmou z rukou Aleny Hanákové, ministryně kultury. Novinkou bude ocenění ECFA (Evropské asociace dětského filmu), o jejímž výherci rozhodne pětičlenná porota.

Na samém začátku se představí irský hraný film pro děti „Já a Elliot". Jeho premiéry se zúčastní režisér Fintan Connolly s dcerou Ellou, jež ztvárnila hlavní roli. První den budou k vidění i filmy „Saxána a Lexikon kouzel", „Thór – Legendy z Valhally", „Bonifácovo léto" a mnoho dalších. Od 20 hodin bude uveden snímek nizozemského režiséra Arneho Toonena „Tom Kulička".

Zlín Filmový festivalKromě mnoha filmů je připravena celá řada doprovodných akcí. Nejprestižnější je bezesporu Minisalon filmové klapky. Ten se skládá z výstavy v obchodním a zábavním centru Zlaté jablko, která probíhá od 14. do 30. května, a z veřejné dražby druhý den po skončení výstavy.

Již probíhajícím festivalovým projektem je Kinematovlak. Jak název napovídá, jedná se o pojízdné kino na kolejích. To vyjelo 15. května z Domažlic. Až do konce měsíce budete mít možnost do filmového vlaku naskočit, projíždí totiž čtyřmi kraji a při své cestě najede okolo 500 kilometrů.

Pořadatelé neponechali náhodě ani hudební program ve snaze zaujmout široké věkové spektrum návštěvníků. Účast přislíbil Michal Hrůza, Anna K, mladá skupina Charlie Straight, Marek Ztracený a Děda Mládek Illegal Band. V letním kině vystoupí v rámci cyklu „Čekání na tmu" několik zlínských oblíbených hudebních formací.

 

Na Filmovém festivalu samozřejmě nesmí chybět čeští a slovenští filmoví tvůrci a herci. Tento rok ho navštíví Jiřina Bohdalová, Roman Vojtek, Martin Dejdar, Halina Pawlowská a Václav Vorlíček. Adopci panenek UNICEF podpoří Česká miss 2012 Tereza Chlebovská a na festivalu se objeví i šéf činohry Národního divadla Michal Dočekal.

Padesátý druhý ročník Filmového festivalu vyvrcholí 1. června ve 20 hodin závěrečným ceremoniálem v Kongresovém centru ve Zlíně. Večer bude natáčet Česká televize a přenos odvysílá druhý den, takže o vyhlášení vítězů nepřijdete, ani pokud zůstanete doma. Během slavnostního vyhlášení si ocenění převezmou nejen nejlepší filmy, ale i celá řada osobností. Jiří Lábus bude jedním z odměněných za přínos v kinematografii pro děti a mládež, režisér Matěj Minář dostane cenu za objevné a lidsky hluboké téma filmu „Nickyho rodina". Dalšími oceněnými budou jubilanti Zdeněk Liška, režisér a výtvarník Jiří Trnka a kameraman František Němec.

Jestli se chystáte koncem května vyrazit do Zlína, navštivte předem internetové stránky festivalu, kde najdete celý program, fotogalerii z minulých ročníků i užitečné informace o filmpasech.

 

 

Text: Sylvie Zapletalová
Foto: Filmový festival Zlín

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání