Vyprodaný Pražský Majáles navnadil na léto

MajálesOsmý ročník Pražského Majálesu opět připadl na první květnový pátek a stejně jako loni byla Stromovka naplněna řadou studentů i ostatních lidí, kteří se přišli dobře bavit a především si poslechnout rozmanitou muziku na celé řadě stagí. A jelikož vyšlo počasí, dorazilo tolik návštěvníků, že museli pořadatelé už během odpoledne hlásit: Vyprodáno!


Hudební program Pražského Majálesu odstartovala krátce před druhou odpolední holešovská kapela Segment. Mladíci se s tím rozhodně nepárali, přesto přitáhli pozornost jen několika desítek lidí. To jim evidentně nevadilo a na jedné ze šesti stagí rozjeli divoký rock´n´rollový nářez. Podobně na tom byli i Vagyny dy Praga, kteří, ač se snažili, seč mohli, dostali pod pódium jen skupinky trousící se kolem. S přicházejícími návštěvníky ale rostl i zájem o hudební interprety a prostory festivalu se postupně zaplňovali.

MajálesKonečně pořádné publikum měla kapela Nebe, poměrný nováček na hudební scéně a objev Richarda Krajča z kapely Kryštof. Na jejich pop rockové melodie se lidé chytali a zastavovali, aby si poslechli aspoň kousek jejich vystoupení. Frontman a zpěvák se opravdu snažil odvděčit a podávat divákům zábavu, pro kterou si přišli. Tradičně obrovský počet lidí přitáhla stálá festivalová a velmi oblíbená česká kapela UDG. Ti rozparádili fanoušky do běla a ačkoliv už dlouhou řádku let kapela nepředvádí žádné převratné novinky, o jejich neustálé oblibě svědčí tleskající, tancující a zpívající davy příznivců, které si UDG přišli poslechnout.

Pak se naše redaktorka Terka vydala vstříc dobrodružstvím, která nabízel majálesový doprovodný program a sledování hudebního programu převzal Pavel.

Loni jsem byl v areálu od začátku a postupně vnímal, jak se jeho prostory plní. Letos jsem zvolil opačnou variantu a přišel s davy ostatních pracujících až na pozdně odpolední a večerní menu. Mou část programu odstartoval na Sherwood.cz stagi Tomáš Klus a z obrovského davu před pódiem bylo vidět, že fanoušků mu stále přibývá. Mladý písničkář zůstal věrný své „indické“ vizáži a se svým kytaristou Jiřím Kučerovským opět početné publikum svým téměř hodinovým setem nezklamali. Písněmi jako „VeSmíru“, „Pánubohu do oken“, „Nina“, „Sibyla“, “Marie“ či „Malčik“ potěšili skutečně každého. U posledně jmenované neopomněl Klus připomenout, že byla věnována Karlu Krylovi i proto, jak pečoval o český jazyk. „Náš jazyk je to poslední, co nelze rozprodat,“ dodal Klus.

MajálesTo už se ale na vedlejší scéně chystala na své vystoupení Vypsaná fixa. I Márdi se svými kolegy zařadili mezi staré osvědčené hity jako „Dezolát“, „Lunapark“ či „1982“ novější skladby z posledního alba DETAILY, zastoupené třeba „Bubetkou“. Lidé i přes teplé slunečné počasí poskakovali, zpívali a pařili spolu s kapelou. Po koncertě Fixy byl vyhlášen letošní Král Majálesu. Tím se stal z pěti kandidátů zástupce Univerzity Karlovy Václav Havlík. Ten převzal plno hodnotných cen a z rukou primátora Bohuslava Svobody také pomyslný klíč od bran Prahy.

A pak už začalo jít do tuhého. Stihnout program na čtyřech různých stagích se skutečně nedalo, navíc se mnohé koncerty překrývaly, a tak jsem jednoduše vybíral. Chvíli jsem si poskotačil u písní kapely Sto Zvířat, jako třeba „Nejkratší cesta“ či „Alice se dala na pití“, a pak si užíval dynamickou šou od Monkey Business. Zpěv Matěje Rupperta byl opět vynikající a také Tonya Graves v kostýmu sestřičky bavila tisíce lidí před pódiem. Tou dobou už bylo dávno vyprodáno a v areálu to skutečně začalo pořádně vřít. Pořadatelé na nejhorší rozbahněná místa dali koberce, aby byl dopad terénu na obuv návštěvníků co nejmenší. A navíc už zašlo slunce a nahradil ho měsíc téměř v úplňku. Lepší večer si milovníci tuzemské hudby nemohli přát.

A to zlaté hřeby teprve měly přijít. Na Tata Bojs proudily davy fanoušků, ačkoliv hráli jen na iDnes.cz stagi, před níž nebylo tolik prostoru jako u dvou hlavních. Ale vidět tyhle hanspaulský kluky naživo je prostě zážitek. A písničky jako „Elišce“, „Atention Aux Hommes“, „Opakování“ nebo „Pěšáci“ zpíval snad každý. Až z toho Milan Cais lámal paličky. Ovšem to už vedle zněl mohutný hlas Vojty Dyka a neúnavné a velmi početné publikum si ještě chtělo vychutnat i kapelu Nightwork. A také s ní si zazpívat „Včelku Máju“, „Globální oteplování“ a „Tepláky“. Zkrátka a dobře vydržela ve Stromovce dobrá atmosféra až téměř do půlnoci a byla příslibem toho, že se lidé budou na letních festivalech i letos hlavně bavit. Tohle byl zatím jen takový předkrm, ovšem vydatný.


Níže najdete první fotoreport z letošního Pražského Majálesu. V neděli se můžete těšit na další várku fotek.


Text: Tereza Netoličková a Pavel Urban
Foto: Jan Vítek

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY: 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání