Hudební festivalové ceny ověří popularitu interpretů

Festivalové ceny 2010
Četné hudební ankety se dočkaly nového přírůstku. Hudební festivalové ceny jsou projektem, v němž se sami návštěvníci různých letních festivalů budou vyjadřovat, kdo je pro ně na hudebním poli favoritem. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne na konci září v Praze.

 

Festivalové ceny 2010Se zajímavým a trochu netradičním nápadem vyhlásit samostatně hudební festivalové ceny přišla Agentura PromoProdukce a hlavně její generální manažer Artur Kaiser. Ve čtvrtek představil nový projekt za podpory spousta hostů z řad hudebních kapel, moderátorů i zástupců samotných festivalů.

 

Do projektu je zapojeno dvacet hudebních vícedenních festivalů, kde bude speciální tým oslovovat návštěvníky akce a nechají je vyplnit speciální dotazník. Ten je rozdělen do tří kategorií, v nichž se hlasuje. Festival, Interpret (zpěvák a zpěvačka) a Kapela. Vyhlášen bude také Absolutní vítěz. Ceny se budou udělovat ve čtyřech žánrových skupinách. Pop, Rock a Punk, dále Hip Hop a Dance, Reagge a Ska a nakonec Metal a Hard Rock.

 

Na každém festivalu bude dotázáno 200 lidí, takže celkový vzorek by měl dát čtyři tisíce hlasů ve všech kategoriích. O ceny se uchází všech dvacet festivalů, patnáct interpretů namixovaných bez ohledu na pohlaví, a také na šedesát kapel. Jediným kritériem pro výběr do nominací bylo, že musí interpret či kapela odehrát aspoň tři koncerty během léta na oněch vybraných festivalech. Proto se tak do výběru nedostaly například skupiny jako Chinaski či Kabát.

 

Festivalové ceny 2010Mezi nominovanými najdete ve všech kategoriích kromě známých jmen, jakými jsou Aneta Langerová, Tomáš Klus, Wohnout, UDG či Kryštof, také celou řadu méně známých hudebních postav. Je nutné poznamenat, že i mezi festivaly se kromě multižánrových ucházejí o ceny i speciálně zaměřené, jako Jam Rock či Hip Hop Kemp a podobně je tomu mezi kapelami. Šanci tak mají Indy a Wich, Krucipusk, Visací zámek nebo Prago Union. Výběr je tedy skutečně pestrý a každý oslovený návštěvník si tak svého favorita jistě najde. Na Jam Rocku a Votvíráku už se hlasovalo a podle Kaisera jsou ohlasy pozitivní. „Zjistili jsme, že musíme lidi oslovovat tak do patnácté hodiny, dokud jsou střízliví a schopní o tom přemýšlet. Hlasy jsou ale zatím namíchané. Není to tak, že by se hlasovalo jen pro ten konkrétní festival, kde se zrovna anketa provádí,“ prohlásil Kaiser. Dalším festivalem, kde můžete hlasovat je například Rock for People, Benátská noc nebo Hip Hop Kemp.

 

Nápad vyhlašovat festivalové ceny se zamlouval také samotným nominovaným. „Nápad se mi moc líbí a těšíme se. Zatím totiž nevíme, co od toho vlastně čekat,“ řekl zástupce festivalu Open Air Panenský Týnec. Pavel Kloupar ze Sázavafestu nápad chce využít k ještě další metě. „Mohl by to být zárodek k založení asociace promotérů, to u nás myslím chybí,“ uvedl.

Festivalové ceny 2010Za kapely se k projektu vyjádřil například bubeník skupiny UDG Tomáš Staněk. „My jsme vyhrávali na tom, že jsme přemlouvali lidi, aby nám posílali esemesky, což teď nejde,“ povzdechl si s úsměvem a dodal: „Já myslím, že to vyhrajou Wohnouti.“ A právě Jiří Zemánek z kapely Wohnout si v dobré náladě přisadil. „Jestli se umístíme v první trojce? Ano.“ Pro Zemánka jsou festivaly vděčná příležitost zahrát si dobrý koncert. „Jelikož se považujeme za přírodní lidi, tak máme rádi festivaly, navíc jsme typicky festivalová kapela. A dobré taky je, že na festivalech hrajeme kratší set za více peněz,“ bavil dál přítomné baskytarista Wohnoutů.

 

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne 30. září v Praze na Staroměstském náměstí a živě ho bude jako vůbec svůj první přímý přenos vysílat televizní stanice TV Public. Moderátory večera budou Lenny Trčková a Petr Šiška. Během září také pořadatelé odkryjí trojice nominovaných finalistů. Průběžné výsledky však zveřejňovány nebudou. Vítězové dostanou originální cenu, o jejíž podobě se zatím jedná. Je ale jisté, že bude skleněná.
Text: Pavel Urban
Foto: PromoProdukce

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání