Brno se naladí na jazzovou vlnu

JazzFestJiž od 10. dubna se na jedné z největších přehlídek jazzu u nás představí světoví i tuzemští umělci tohoto žánru. Brněnský JazzFest bude trvat až do 26. dubna a nabitý program nabízí řadu atraktivních jmen.


Pořadatelé mezinárodního festivalu mají před sebou už jedenáctý ročník. Letos připravují skutečnou přehlídku osobností, které v tomto žánru něco znamenají. Mainstreamový jazz reprezentuje například Libor Šmoldas, Najponk Trio nebo Jiří Stivín, fúzi s rockem a funkem zase ovládá Donny McCaslin, Walter Fischbacher nebo Radio String Quartet Vienna. Vystoupí i jazzový kytarista světové úrovně David Dorůžka, který se představí jako host mezinárodní sestavy Inner Spaces vedené trumpetistkou Štěpánkou Balcarovou.

JazzFest„Dočkáme se i aktuální kapely zpěvačky Marty Töpferové, jež dlouhodobě spolupracuje s dalším výrazným zástupcem mladší generace Tomášem Liškou. Nabídku domácí improvizované tvorby doplní klavíristé NajPonk, Matej Benko a navrátilec z USA Jiří Levíček. Publikum se může těšit i na výjimečné domácí instrumentalisty z kapel Muff, Milan Svoboda Quartet i bigbandu sestaveného ze studentů nedávno vytvořeného jazzového oddělení na JAMU,“ vysvětluje dramaturg a umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Klasiku, folklór a jazz mísí Armén Tigran Hamasyan, latinskoamerické vlivy nechává do své tvorby protknout Marta Töpferová, pop music představí Avishai Cohen, Vijay Iyer nebo domácí Muff. Chcete další? Okuste etnické vlivy a jazzrock, které předvedou maďarští Djabe. A slyšeli jste mix jazzu a country či folku? To vám přiblíží kapely Briana Bladea, invenční a strhující moderní jazz zahrají Jonathan Kreisberg, Alex Sipiagin nebo Pat Metheny.

JazzFestJazzFest ve dne v noci
Tento tradiční festival je formou dvojkoncertů ve vybrané dny, doplněných o populární noční jam sessions. Ozvěny jedenáctého ročníku se pak s dvouměsíčním odstupem objeví v souvislosti s hudebním fenoménem Pat Metheny Unity Band. Událost se odehraje 28. června v Bobycentru a půjde o první vystoupení Methenyho nejnovější all star kapely na území ČR. Více informací najdete na www.jazzfestbrno.cz. Vstupenky můžete zakoupit v předprodejní síti Ticketstream (www.ticketstream.cz) nebo v předprodeji Filharmonie Brno.

 

 Text: Aneta Šimonková
Foto: Oficiální stránky akce

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání