Nová hra vás zavede do Apartmá v hotelu Plaza

Apartmá v hotelu PlazaDivadlo na Vinohradech přináší hru z pera Neila Simona Apartmá v hotelu Plaza. V nové inscenaci, kterou režíruje Martin Stropnický, se objeví Jiří Dvořák, Simona Postlerová, Veronika Žilková, Lucie Juřičková a další. A děj hry? Traktát příběhů, které vás pobaví i donutí k zamyšlení. 


Svatební hosté, Host z Hollywoodu a Věrní hosté. Tak se jmenují jednotlivé příběhy, které se odehrávají  každý ve své linii. Jednu spojnici ale mají. Pokoj číslo 719 v hotelu Plaza na Páté Avenue v New Yorku. Pamatujete na Tarantinův film Čtyři pokoje? Hotelové prostředí je zřejmě pro umělce z oblasti filmové i divadelní inspirující.

Apartmá v hotelu PlazaZáklad všeho je pár

Panika v den svatby, svádění na hollywoodský způsob nebo manželská nevěra. Tato témata se objevují v jednotlivých scénách, které spojují tři příběhy. Kam ale zasadíte jednotlivé scény, to už je jen na vás a své tipy si můžete ověřit, pokud usednete do hlediště v Divadle na Vinohradech. My vám jen ještě napovíme, že dalším pojítkem oněch osudů jsou páry. Každá část má jako hlavní hrdiny dvojici. Nabízí se tedy otázka, kdo se má daný den ženit či vdát a zda k tomu dojde. A co Hollywood? Jak se zde objeví jeho úloha? A nevěra? V Čechách věčné téma. Jak se s tím popasují hrdinové?

Apartmá v hotelu PlazaApartmá v hotelu Plaza (Plaza Suite)
Divadelní premiéra Plaza Suite se odehrála už 14. února 1968 v Plymouth Theatre v režii Mikea Nicholse s Georgem C. Scottem a Maureen Stapleton (ta byla za svůj výkon nominována na Tony Award, stejně jako autor Neil Simon a režisér Mike Nichols). První zpracování počítalo se čtyřmi příběhy, autor ale před premiérou jeden škrtnul. Tato inscenace se pak stala i předlohou k filmu. V roce 1971 ji zfilmoval režisér Arthur Hiller a Walter Matthau zde hrál dokonce trojroli hlavních hrdinů. Československá premiéra Apartmá 719 pak byla v roce 1971 v Divadle J. K. Tyla v Plzni.

Apartmá v hotelu PlazaAutor Neil Simon je znám díky řadě svých her. Namátkou -  Bosé nohy v parku, Drobečky z perníku, Poslední ze žhavých milenců či Vstupte!. Jeho hry můžeme specifikovat tak, že se jedná o vážná témata, která ale Simon přenese do humorné roviny, čímž se na problémy podíváte s větším nadhledem.

Divadlo na Vinohradech uvede Apartmá v hotelu Plaza v premiéře 23. listopadu 2011. Nenechte si tak ujít představení, jež si sice vzalo na paškál zásadní témata našich životů, ovšem jak se na tyto situace podívat, a možná je i řešit, to vám ukáže právě nová inscenace se skvělým obsazením a pod dohledem profesionálních tvůrců.Text: Aneta Šimonková
Foto: Divadlo na Vinohradech

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Sex noci svatojánské – malé intermezzo mezi smíchem
Cyrano dostal na Vinohradech kabát s perlami
Dětem Ráje se na Slovensku dařilo, u nás si dávají pauzu
Muzikál Kleopatra se vrací na Broadway

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání