Louskáček vdechne adventu kouzlo pohádkových Vánoc

LOUSKÁČEK NÁRODNÍ DIVADLOPříběh o Louskáčkovi Petra Iljiče Čajkovského se stal symbolem Vánoc jako rolničky, koledy nebo kapr. Stejně jako každý rok ho i letos uvede pražské Národní divadlo, tentokrát v novém nastudování maďarského choreografa Youriho Vamose a to již od počátku adventu neděle 27. listopadu.


Klasický Čajkovského balet s libretem založeným na povídkách „Louskáček“ a „Myší král“ od E. T. A. Hoffmanna vypráví příběh malého sirotka, Klárky, v jejímž štědrovečerním snu se všechny její hračky probudily k životu. Svět myší svádí souboj proti Louskáčkově armádě oživlých vojáčků. A jako ve správné pohádce se Louskáček promění v krásného prince a pozve chudou Klárku do svého království.

LOUSKÁČEK NÁRODNÍ DIVADLOMaďarský choreograf a bývalý šéf baletu Deutche Oper am Rhein Düsseldorf Youri Vamos představí svou verzi kouzelného baletu inspirovanou pohádkou „Vánoční koleda“ od Charlese Dickense. Stejně jako v literární předloze hraje i v choreografii Vamose důležitou roli chamtivý lichvář řečený Vydřigroš a Mrzout ovládaný Ďáblem, jehož kamenné srdce nakonec roztaje díky Víle Vánoc. Ta coby ztělesnění fantazie vykouzlí dárky – loutky, které víří v úchvatných scénách pestrých čínských, arabských, ruských nebo španělských tanců.

V inscenaci se divák ocitá na ulicích vánočního Londýna 19. století, v jehož ulicích se krčí prokřehlé prodavačky cesmínů, kaštanů a cukroví a nabízejí dámám v elegantních šatech své zboží. Jedinečná atmosféra bělostně křehké pohádkové zimní krajiny okouzlí malé i velké diváky.

V pohádkovém představení zazáří celá plejáda hvězd tanečního souboru Národního divadla a celý zážitek završí zpěv Kühnova dětského sboru. Národní divadlo reprízuje balet až do 7. ledna 2012, pokud si tedy pospíšíte, mohou být vstupenky na vánoční představení krásným dárkem pod stromeček.


Text: Jitka Hemelíková
Foto: 2media.cz
 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání