Divadlo v Celetné nabídne zajímavá studentská představení

KULTURNÍ SERVIS PULSDlouho jste nebyli v divadle? Třeba nastal konečně ten správný čas, abyste provětrali svůj společenský šat a vydali se za kulturou. Poslední říjnový víkend bude patřit nesoutěžnímu festivalu studentských divadelních spolků, které vystoupí na jevišti Divadla v Celetné. Lákavá je nejen cena vstupenek, ale také témata a zpracování jednotlivých představení.


OLDstars je nezávislá umělecká skupina organizující nejrůznější kulturní projekty. Jedním z dalších bude právě Bezrozpočtový festival studentských divadel, který se uskuteční od čtvrtka 27. do neděle 31. října. Zúčastní se ho devět souborů pocházejících z různých koutů celé republiky, aby divákům představily své různorodé inscenace – některé jsou plné humoru, jiné spíše hlubších myšlenek o životě. Na své si určitě přijde každý.

KULTURNÍ SERVIS PULSTento projekt souhrnně přiblížil jeden z jeho pořadatelů a produkční Zdeněk Charvát: „V roce všeobecné finanční krize jsme se rozhodli jít proti všemu a založit novou tradici. Náš festival nemá sponzora, nezískali jsme žádný grant. Nezajišťujeme tedy ani stravování, semináře, odborné poroty, časopis, offprogram, nic. Zkrátka se jen všichni potkáme na dobrém divadle na prestižní divadelní adrese.“ Tiskový mluvčí Daniel Bárta k tomu ještě dodává: „Naším cílem je umožnit zajímavým studentským souborům účinkování na velké a podstatné scéně, jakou je právě Divadlo v Celetné.“

Většina představení, která si jednotlivé soubory připravují, měla premiéru v minulé sezóně. Některá jsou autorská, jiná jsou vytažená ze zlaté pokladnice českých dramat. V krátkosti vám přiblížíme, koho můžete na festivalu vidět. CENTRÁLNÍ ZÁDRHEL má připraveno absurdní drama v podobě tří aktovek Pierra-Henri Camiho nesoucí tituly „Opilcovo dítě aneb Malý mstitel“, „Tvrdošíjný lovec“ a „Veselé Velikonoce aneb Lidojedství a kraslice“. Soubor občanského sdružení NEPŘIJATELNÍ vybral ze svého repertoáru hru slovenského autora Viliama Klimáčka „Dealeři“. Ta zachycuje smutnou tvář dnešní doby, ve které je vše na prodej. Veselé oživení přivezou jihočeští GIGAHERTZI. Ti naservírují komedii Maďara Zoltána Egressyho nazvanou „Štovík, pečené brambory“.

Členové pražského TY-JÁ-TRU pod vedením Radky Tesárkové předvedou vlastní dramatizaci knihy Karla Poláčka „Bylo nás pět“. Pro DIVADLO MARGARITAS se pro změnu stala inspirací hra Josefa Kajetána Tyla „Švanda dudák“. V režii Zdeny Fleglové zavítá do Divadla v Celetné také DISMANŮV ROZHLASOVÝ DĚTSKÝ SOUBOR se svou kompilací lidových písniček a říkadel „Peaceničky“.

KULTURNÍ SERVIS PULSKladenský divadelní spolek AKAKABABA oproti tomu vsadil na představení pro dospělé nazvané „Dům, kde to dělají dobře“. Inscenace hry Martina Čičváka celý festival zahájí. Jak už název trochu napovídá, má erotický náboj, proto bude přístupná od patnácti let. Také soubor DIVNÁ BÁRA naservíruje trochu sexuální rozkoše skrze erotický psychothriller „Krteček“. Nenechte se zmást, kreslené postavičky v modrých kalhotkách se tu nedočkáte. Dozvíte se však o stvůrách, které mohou být skryté v hloubi vaší duše a rozrývat ji na drobné kousky. Pokud se chcete o představení dozvědět více, můžete si přečíst článek „Krteček se stal novou noční můrou“.

Z Olomouce přicestuje SLOVANSKÝ TYÁTR s adaptací „Maryši“ bratří Mrštíků. Soubor byl na festivalové přehlídce Jiráskova Hronova označen za letošní objev. V Divadle v Celetné bude samozřejmě vystupovat také samotný organizátor, OLDSTARS. Ti nabídnou v pražské premiéře představení „Sedmá pečeť“, jde o vlastní dramatizaci filmové povídky Ingmara Bergmana. Dále nabídnou „Lví srdce“, pohádkový příběh na motivy Astrid Lindgrenové, a „Trůn milosrdenství“, současnou hru Neila La Butta. Nebude chybět ani „To i ono“ Daniela McIvora, se kterým vystoupí na jevišti Divadla v Celetné už poněkolikáté.

Kompletní program naleznete na oficiálních stránkách OLDstars. Vstupenky zakoupíte v pokladně Divadla v Celetné v cenovém rozmezí 70 – 120 korun.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Divadelní soubor Divná Bára a Akakababa
 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání