Švandovo divadlo oslavilo 130. narozeniny filmem

ŠVANDOVO DIVADLOSnímek Smíchov pláče, Brooklyn spí, který vznikl v produkci Švandova divadla, měl premiéru v budově tohoto pražského uměleckého spolku v sobotu 1. října. Tedy přesně 130 let poté, co se zde hrálo první představení, konkrétně Smetanova Hubička. Film nabízí několik protkaných životních i profesních příběhů herců, nejen ze Švandova divadla, ve třech po sobě jdoucích ročních obdobích.


Že se ve „Švanďáku“ nehrají pouze divadelní představení, si už návštěvníci za poslední léta jistě zvykli. Různé koncerty, Scénické rozhovory, Literární kavárna a další projekty se staly běžnou součástí produkce tohoto divadla. Ovšem film je skutečně něco nového a nečekaného. Sám ředitel Daniel Hrbek a režisér snímku Dodo Gombár před premiérou přiznali, že původní myšlenku natočit něco takového nebrali příliš vážné.

ŠVANDOVO DIVADLONa díle „Smíchov pláče, Brooklyn spí“ je vidět, že ho vytvořili divadelníci. Nápady a motivy příběhů přiřazené skutečným hercům Švandova, ale i jiných divadel z Prahy, Brna, Zlína, Martina a Bratislavy, připomínají snímky režiséra Petra Zelenky „Mňága - Happy End“ a „Rok ďábla“. I tentokrát se známé osobnosti ocitají v často bizarních a absurdních situacích, jindy i v naprosto běžných lidských a profesních momentech.

Tak například Filip Čapka v roli Tomáše se snaží opustit svou přítelkyni Evu (Eva Leimbergerová), která čeká dítě, ovšem podle jejich slov nikoliv s Tomášem. Pár dní před jeho odjezdem do New Yorku se v noci zřítí čtyřicet let stará kuchyňská linka. Eva donutí Tomáše, aby s ní kvůli tomu šel na setkání s psychotroničkou, na níž si kdysi schovala kontakt, který se jí prosté „nemohl nehodit“. Tomášovi však na Evě nevadí jen dvojité zápory, ale prakticky všechno.

Petr (Kamil Halbich) zase řeší problémy s těžce nemocnou matkou, kterou si chce vzít z nemocnice domů. To mu způsobí hádky nejen se ženou, ale i se sestrou kvůli dědictví. Petr se chce totiž vzdát i angažmá v divadle, kde se zrovna zkouší „Racek“ pod vedením maďarského režiséra (Csongor Kassai). Smutné i veselejší chvíle tak zobrazují i obyčejný život herců. Jako třeba u Petry Hřebíčkové v roli Zuzany, které v divadle vadí, že zatím nedostala větší příležitost, v divadelní kavárně však potká novou lásku (Jan Hájek). Postavy a příběhy se ve filmu až nečekaně často prolínají.

 

ŠVANDOVO DIVADLO


Hrané scény jsou několikrát přerušeny okamžiky, kdy Hrbek v roli režiséra a Gombár coby střihač diskutují o natočených záběrech, případně jsou zachyceni přímo při natáčení. Téměř dvouhodinový snímek ukazuje herce ve zvláštním světle během loňského léta, podzimu a zimy. Vše se navíc odehrává přímo ve Švandově divadle a Smíchově, kde se jeho budova nachází. Proč je v názvu slovo Brooklyn, se můžete dozvědět 4. listopadu při repríze filmu.


 



Text: Pavel Urban
Foto: Švandovo divadlo


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Švandovo divadlo brzy chytí Druhý dech aneb nová sezóna se blíží
Biomanželka aneb ženy běhají s vlky a čůrají ve stoje
Čeká nás Báječné léto s Michalem Vieweghem
Herectví šlo Tatianě Vilhelmové už od malička samo




 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání