Shakespearovské slavnosti vidělo přes 81 tisíc diváků

Letní shakespearovské slavnostiV neděli 4. září se v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu odehrálo poslední představení Letních shakespearovských slavností, komedie ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY. Ta měla na letošní divadelní přehlídce svou premiéru, a dokonce ji i celou 23. června zahajovala. Ač bylo současné léto nejchladnější od roku 2000, natěšené diváky to neodradilo. Další ročník si na svůj účet připsal návštěvnost přes osmdesát jedna tisíc diváků.


„Pro nepřízeň počasí se v Praze, Brně i Ostravě rušilo celkem šest představení, v Bratislavě špatné počasí neumožnilo hrát celkem třikrát,“ uvedla Magdalena Bičíková, mluvčí Shakespearovských slavností. V úvahu se však musí brát, že bouřky a deště ovlivnily i řadu inscenací, které byly rozehráné, ale musely být například v druhé polovině ukončeny. Za odehrané představení se údajně považuje takové, z něhož bylo odehráno alespoň půl hodiny. Z celkového počtu 145 produkcí bylo oficiálně zrušeno pouze devět z nich. Hrálo se v šesti městech, v České republice to bylo již tradičně v Praze, Brně a Ostravě, na Slovensku probíhaly Slavnosti v Bratislavě, Košicích a Zvolenu. Program zahrnoval osm Shakespearových her – Zkrocení zlé ženy, Jindřich IV., Veselé paničky windsorské, Oko za oko – niečo za niečo, Romeo a Julie, Antonius a Kleopatra, Macbeth a Richard III.

Letní shakespearovské slavnostiV průběhu festivalu bohužel onemocněla herečka Tatiana Vilhelmová, představitelka Kateřiny v komedii Zkrocení zlé ženy. Její roli bez problémů převzala zkušená a krásná Jana Stryková. Ta odehrála posledních sedm představení na Pražském hradě. Tato inscenace však nebyla jedinou premiérou, kterou letos Letní shakespearovské slavnosti přinesly. Poprvé představily novinku SHAKESPEARŮV DĚTSKÝ DEN. „Celkem tři dětská odpoledne, pojatá jako interaktivní putování po stopách shakespearovského herce, se setkala s výborným přijetím dětí i jejich spokojených rodičů, takže bychom Shakespearův dětský den určitě rádi ještě někdy zopakovali,“ uvedl Libor Gross, umělecký ředitel festivalu.

Letní shakespearovské slavnosti v číslech
Letos přivítala divadelní přehlídka na 81 tisíc diváků. Většina z nich, okolo čtyřiceti pěti tisíc, byla pražských. V hlavním městě byly tradičně v provozu dvě scény, Nejvyšší purkrabství Pražského hradu a letní scéna na Hudební a taneční fakultě AMU nacházející se na Malostranském náměstí. Po čtvrté se konaly Shakespearovské slavnosti také v Ostravě. Na Slezkoostravský hrad se vydalo více než čtrnáct tisíc návštěvníků. To je podle slov organizátorů o tisíc více než v předchozím roce. Dobře se dařilo také scéně v Brně a těm slovenským. Na Špilberk zavítalo zhruba dvanáct tisíc diváků, což je rovněž o tisíc více než loni a slovenská představení vidělo dohromady na 10 tisíc návštěvníků.

Pořadatelé se nechali slyšet, že by rádi do programu na příští rok znovu zařadili hru ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY v režii Daniela Špinara, která sklidila opravdu velké ohlasy a po celou dobu Slavností byla beznadějně vyprodána. Uvažuje se rovněž o nasazení stále žádané komedie VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ v hlavní roli s Bolkem Polívkou a Simonou Stašovou. „Pražskou premiéru pro rok 2012 držíme zatím pod pokličkou a svůj chystaný titul zatím neprozrazují ani kolegové z Ostravy, kteří by také chtěli nastudovat novou inscenaci. V každém případě to však bude opět William Shakespeare,“ dodal Libor Gross.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Letní shakespearovské slavnosti

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Veselým paničkám windsorským chlad nevadí
Táňa Vilhelmová na letošních Letních shakespearovských slavnostech končí
OKO ZA OKO - NIEČO ZA NIEČO: O významu moci, morálky a pravdy
Co chystají letošní Shakespearovské slavnosti?

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání