V Rokoku bude mít premiéru úspěšná hra Důkaz

DůkazDivadelní hru Davida Auburna Důkaz, za níž dostal americký spisovatel v roce 2001 Pulitzerovu cenu, nastudoval v pražském Divadle Rokoko režisér Ondřej Zajíc. Premiéra představení se čtyřmi herci, kterými jsou Veronika Kubařová, Oldřich Vízner, Martin Písařík a Stanislava Jachnická, je na programu v sobotu 10. září.


Ondřej Zajíc obsadil do hlavní role Catherine Veroniku Kubařovou, přestože jí měla původně hrát Zuzana Kajnarová. „Když přišla zpráva, že Zuzka bude maminkou, museli jsme během velmi krátké doby rozhodnout, jestli ten titul nasadíme a s kým. Naštěstí se objevila možnost obsadit čerstvě angažovanou Veroniku Kubařovou, která je sice mladá, ale má za sebou bohaté herecké zkušenosti,“ řekl pro aktuální vydání Časopisu Městských divadel pražských Zajíc.

DůkazV dalších rolích se představí Oldřich Vízner (Robert), Martin Písařík (Hal) a Stanislava Jachnická jako Claire. Dramaturgii si vzala na starost Věra Mašková, scénu Adam Pitra a kostýmy byly svěřeny Jitce Moravcové. Důkaz u nás byl již jednou nastudován, a to před sedmi lety Miroslavem Krobotem v Divadle v Řeznické.

Známá hra Davida Auburna byla i zfilmováno. V hlavních rolích snímku zářili Anthony Hopkins a Gwyneth Paltrow. Po smrti význačného matematika, jehož genialita se k stáru proměnila v šílenství, se v jeho pozůstalosti najde dílo, které posouvá matematické myšlení. Matematik, který má pozůstalost na starosti, musí rozhodnout, jestli nález skutečně vytvořil zesnulý vědec či jeho dcera, která, jak se zdá, zdědila otcův talent. Zdědila také dispozice k duševní chorobě? Dá se jí věřit, když tvrdí, že úlohu vymyslela ona?

DůkazZoufalé hledání nepopiratelného, jediného a nezpochybnitelného důkazu ústí v poznání, že i kdyby se všechno na světě dalo spočítat, zdokumentovat a převést na numerické hodnoty, vždycky zůstane ještě něco. Něco nevysvětlitelného, nezvažitelného, iracionálního. Krajina duše, kterou nelze racionálně zmapovat. Krajina, do níž se vstupuje prostřednictvím víry, která nakonec váží víc než všechny vědecké důkazy.

Premiéra se odehraje v Divadle Rokoko v sobotu 10. září od 19 hodin. Vstupenky jsou k dostání v předprodeji v rozmezí od 90 do 320 korun.


Text: Pavel Urban
Foto: Divadlo Rokoko

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Osmý světadíl nechal nahlédnout pod pokličku a pokřtil soundtrack
Ivan Trojan a David Novotný ukázali zákoutí Dračího doupěte
Shakespyré – commedia plná omylů zahájila Lesní slavnosti divadla
Tvůrci i představitelé muzikálu Quasimodo mají napilno

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání