Veselým paničkám windsorským chlad nevadí

Veselé paničky windsorskéLetní shakespearovské slavnosti se blíží ke svému konci. V úterý 30. srpna proběhlo na Pražském hradě předposlední představení Veselých paniček windsorských. Tuto hru přivádí k dokonalosti její herecké obsazení v čele s Bolkem Polívkou v roli rytíře Falstaffa. Ani chladné počasí divákům nevadilo a plné hlediště se choulilo do fleecových dek.


Shakespearovské slavnosti u nás již zdomácněly, jejich první myšlenka vznikla v průběhu roku 1990, kdy prezident Václav Havel vyzval k oživení Pražského hradu a jeho přiblížení Pražanům i návštěvníkům našeho hlavního města. Dal tím podnět k řadě, do té doby na Hradčanech neobvyklých, kulturních a společenských akcí. Brzy poté se sem lidé naučili chodit na dobré divadlo.

Veselé paničky windsorskéBěhem své dlouholeté tradice jsme měli možnost shlédnout skoro všechny hry, které vytvořil geniální William Shakespeare. Letošní ročník nabídl celkem osm nastudovaných inscenací. Jednalo se o představení Zkrocení zlé ženy, Macbeth, Jindřich IV., Veselé paničky windsorské, Oko za oko - niečo za niečo, Antonius a Kleopatra, Richard III. a samozřejmě nesměla chybět klasika Romeo a Julie.

Mým tajným favoritem je slavná komedie Veselé paničky windsorské, které se ujal režisér Jiří Menzel. Tento divácký hit jsme měli možnost shlédnout letos již potřetí. Traduje se, že hru si od Shakespeara objednala sama královna Alžběta, neboť ji v prvním dílu Jindřicha IV. nadchla postava rytíře Jana Falstaffa a svého oblíbence chtěla vidět na jevišti zamilovaného. Shakespeare však její přání splnil i nesplnil. Ve Veselých paničkách totiž Falstaff lásku používá hlavně jako nástroj, kterým chce vyřešit svou soukromou finanční krizi.

O tom, že komedie nejsou oblíbené pouze u diváků, svědčí výrok režiséra Jiřího Menzela. „Komedie mám rád, protože v nich často zajiskří víc pravdy a moudrosti než v tragédiích, které nám obvykle předkládají pravdy dávno známé."

Veselé paničky windsorskéKromě vynikajícího Bolka Polívky dále účinkují Simona Stašová, Eva Režnarová, Jaromír Dulava, Jaroslav Satoranský, Hynek Čermák, Michal Novotný, Šárka Vaculíková, Jan Cina, Rudolf Jelínek, Jan Přeučil a další.

Za zmínku stojí herecký výkon Michala Novotného. Tento převážně divadelní a televizní herec má za sebou roli například v seriálu Redakce, TV filmu Brouk v hlavě, pohádkách O ztracené lásce, O malíři Adamovi nebo Vřesovém trůnu. Jeho podání pana Tintítka v rámci LSS je nezapomenutelné.

Nebylo by to správné divadelní představení, kdyby se nepřihodila žádná neočekávaná událost, jež vyvede herce z rovnováhy. Jednou z nich bylo neodhadnutí vzdálenosti schodu, na který si zrovna výše zmíněný Tomáš Novotný sedal. Najednou se ozvalo: „Au, vedle,“ a Tomáš začal celý rudnout v obličeji od zadržovaného smíchu. Potom už došlo jen ke zlomení rekvizity koštěte.

Celkově byla inscenace velmi zdařilá, a proto je škoda, že jí na letošních slavnostech již neuvidíme. Snad bude do repertoáru opět zařazena příští rok.


Text: Simona Hradecká
Foto: Letní shakespearovské slavnosti (Viktor Kronbauer)




 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání