Ivan Trojan a David Novotný ukázali zákoutí Dračího doupěte

Dračí doupě LESNÍ SLAVNOSTI DIVADLAInscenace, která měla na prknech Dejvického divadla v Praze premiéru 7. listopadu 2008, zavítala v pátek 26. srpna také na Lesní slavnosti divadla v Řevnicích. Prostředí lesa dodávalo představení zvláštní atmosféru a tematicky se k němu skvěle hodilo. Smích střídal napětí a odlehčené situace pak scénky k hlubšímu zamyšlení. Tajemným dračím doupětem pak musel projít Ivan Trojan, David Novotný, Klára Issová a Klára Melíšková.


Inscenace režiséra Viliama Klimáčka vypráví o setkání dvou přátel Ivana a Davida po dvaceti letech, které je však z mnoha pohledů atypické. S postupem času začali být od sebe navzájem tak odlišní, i když spolu měli v minulosti hodně společného. Skamarádili se během studií na medicíně. Zatímco Ivan se v současné době živí jako dealer zubních kartáčků, jeho společník David se svého řemesla drží více, je úspěšným firemním psychologem. Jejich setkání však není příjemnou schůzkou u kafíčka, společně se vydávají trempovat do lesa. Na místo, které je oba spojuje zvláštním poutem a hrozivým tajemstvím. Jen oni dva ví, co se tu před dvaceti lety stalo a na co se po ta dlouhá léta snažili zapomenout. Jejich skutek jim však visí nad hlavami jako Damoklův meč.

Dračí doupě LESNÍ SLAVNOSTI DIVADLAAč je děj svým způsobem pochmurný, přesto je prostoupen vtipnými hláškami a situacemi, které umocňují sami herci. V roli Ivana vystupuje Ivan Trojan, postavu Davida ztvárňuje David Novotný. Oba se oslovují svými vlastními jmény, což může být příjemné i děsivé zároveň. Pokud si umělec neudrží dostatečný odstup, jak pak může přesně určit, kdy už hra skončila a začíná realita?

Divák musí být v první části hry trpělivý. Čeká ho spousta prazvláštních situací, které zajímavým způsobem odráží vztah mezi dvěma kamarády. Občas se vám bude tajit dech, jindy se zase budete popadat smíchy za břicho. V této změti událostí, jež se na pódiu odehrávají, nebudou chybět narážky na politiku, společenský či rodinný a pracovní život. Jsou často dvojsmyslné a v ironickém znění.

Dračí doupě LESNÍ SLAVNOSTI DIVADLASložitá skládanka prvního dějství dostává jasnější podobu v začátku druhé části. Objasnění je vtipné, až k neuvěření. Tak se ostatně tváří i Ivan, který neměl do té doby nejmenší tušení, čeho všeho je součástí. Bezpochyby nejlepším partem celého představení je chvíle, kdy všechny postavy hrají dětskou, ale přesto velmi nevyzpytatelnou hru Dračí doupě. V tu chvíli začne mít děj rychlý spád a velmi nabitou atmosféru s neskrývaným napětím, jak vše asi dopadne. A právě v této chvíli je nahlas vyřčena jedna z hlavních myšlenek Klimáčkova díla: „Jak má člověk žít s tím, co se stalo a už se to nedá vrátit?“ a „Lze vůbec žít s tím, co se stalo a už se to nedá vrátit?“, na niž hledá odpověď právě Ivan.

Dračí doupě je zajímavé i tím, že byla tato inscenace napsána přímo pro Dejvické divadlo, a dokonce také pro konkrétní herce. Jistě proto není náhodou, že v ní její představitelé opravdu vynikají a působí po celou dobu velmi přirozeně. Po boku Ivana Trojana a Davida Novotného účinkuje také Klára Issová, Klára Melíšková a Martin Myšička. Dračí doupě je o boji člověka se svým svědomím, o jeho vlastních krizích, které prožívá uvnitř sebe, ale zároveň o síle se tomu všemu postavit a vybičovat se k dalším činnostem. Sebeovládání i zapírání toho, co se ve skutečnosti stalo. A nakonec dojde také na téma velkého byznysu. Kdo chce uspět, musí fungovat jako hodinky. Individualita není přípustná, pokud ji šéf nepovolí. Jestli budete chtít i vy nahlédnout do zákoutí Dračího doupěte, vydejte se do Dejvického divadla v Praze. Nejbližší představení se bude hrát 16. září od 19:30.

Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kristýna Šmejkalová, Lenka Pekárková

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Shakespyré – commedia plná omylů zahájila Lesní slavnosti divadla
Hity skupiny Elán vás vezmou na Osmý světadíl
Soutěžte o vstupenky na Lesní slavnosti divadla
Co přinesou Lesní slavnosti divadla tento rok?

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání