Shakespyré – commedia plná omylů zahájila Lesní slavnosti divadla

Shakespyre LESNÍ SLAVNOSTI DIVADLAUmřete smíchy! Vzkazuje Jiří Jelínek, režisér Shakespyré a nutno říci, že to nejsou slova jen tak vypuštěná do vzduchu, v tomto případě spíše do vody, nýbrž nelítostný fakt.


Lesní divadlo se nachází v Řevnickém lese, a teď bych pravděpodobně napsala nedaleko města XY, jenže navigace nás svedla z dálnice a cesta pak připomínala spíš výlet na konec světa či minimálně do nějaké pusté části země. Ovšem tichá krajina byla neuvěřitelně nádherná a stín, který vrhaly stromy, byl příjemně osvěžující.

Po chvílích váhání, zda jsme náhodou nepřejeli a neměli bychom se vrátit o odbočku dopředu, se mezi stromy vynořil ukazatel s obrovským zeleným nápisem Lesní divadlo, měli jsme vyhráno.

Shakespyre LESNÍ SLAVNOSTI DIVADLAPřekvapilo mě, kolik lidí už postávalo na prostranství přírodního amfiteátru a také to, jak dokonalé zázemí divadlo mělo. Po náročné cestě tu totiž můžete bez problémů ukojit svou nenasytnost nebo žíznivost nějakou tou českou bufetovou klasikou či zlatavým mokem. Navíc všichni byli příjemní a usměvaví. Bylo hezké tohle po dlouhé době vidět.

Na mírně ztrouchnivělých lavicích se, pravda, nesedělo zrovna nejpohodlněji, navíc při dosedu se lavičky prohnuly a sem tam bylo znát, když se korpulentnější dámy zarazily, zda opravdu vydrží přes hodinu dlouhé představení. Vydržely.

Strach z trapnosti, se kterou bývají některé parodie, i když Shakespyré se za parodii tak úplně považovat nedá, hrané, přejde hned při úvodních slovech hry. Smíchy puknou i ty největší zarputilci, a to hned během entrée v podání Jiřího Jelínka. Soubor hned od začátku vtáhne diváka do hry a naservíruje mu takovou porci humoru, že jen lační po další a další náloži.

Shakespyre LESNÍ SLAVNOSTI DIVADLAScéně po celou dobu dominuje kánoe. Shakespyré je totiž situováno do vodáckého prostředí. Že jste v názvu hledali spojitost se slavným anglickým dramatikem a tohle vám tak úplně nesedí? Omyl, Shakespyré má s Shakespearem opravdu co dočinění, ovšem v tak trochu nečekané podobě.

Klasická slavná dramata tu totiž dostávají zcela jiný rozměr – komediální. Postavy navíc jakoby upustily od zavedených mravů a zvyků. Dostávají zcela nový charakter a jejich obvyklá velikost se dostává na úplnou zem. Pod vedením Jiřího Janečka a za excelentních výkonů souboru Husa na provázku vzniklo kompaktní představení, které je složené z pěti nejslavnějších Shakespearovských dramat, okořeněné notnou dávkou humoru, střílející si z tragičnosti her a zaměřující se na morbidnost některých děl.

Od cholerického Othella, přes Hamleta, vezoucího si prach své životní lásky v ešusu, Romea, dloubajícího se v nose, s Julií, zápasící o lepší podání smrti, šílenou rodinu Macbethů, až po Krále Leara, zklamaného svými dcerami, vám zaručuji, že se budete jednoduše bavit.

Nečekejte žádnou náročnou hru, filozofické kontexty či složité zápletky. Shakespyré je oddychovka, která pobaví a potěší. V prostředí lesa byla navíc příjemnou změnou ze zavedeného stereotypu.

Text: Tereza Netoličková
Foto: Lenka Pekárková

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Užijte si poslední srpnový týden plnými doušky
Soutěžte o vstupenky na SHAKESPYRÉ COMMEDIA PLNOU OMYLŮ
Co přinesou Lesní slavnosti divadla tento rok?
Tvůrci i představitelé muzikálu Quasimodo mají napilno

 

 

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání