Metropolitní divadlo v pražských Holešovicích v úterý 24. května ve večerních hodinách uvedlo poslední představení rockopery Oidipus Tyranus pro letošní sezónu. Celé vystoupení se neslo ve slavnostním duchu, jelikož po něm čekal na diváky příjemný bonbonek v podobě křtu nového 2cédéčka a originálního komiksu.
Zpracování legendární báje Oidipus, pocházející z pera starověkého dramatika Sofokla, se v moderním podání rockové opery zhostil Milan Steigerwald (hudba) a Pavla Forest (libreto). V tomto netradičním díle excelovali Jan Toužimský jako Král Oidipus, Vlasta Horváth coby bůh Apollón a démonický Kreon, kterého ztvárnil Viktor Dyk. Z řad žen vynikla především Pavla Forest v hlavní roli, dále pak Linda Faitová jako Antigona a Ismény v podání Daniely Langerové.
Děj, který je velmi poutavý a místy připomíná horor, neohrozily ani počáteční problémy s aparaturou či pád Josefa Šutary na kolečkových bruslích. Herecké výkony zpěváků kompenzovaly občasnou nesrozumitelnost zpívaných textů a skvělé světelné efekty, jako například plivání ohně a proud jisker tryskajících z hrdla kytary, doslova braly dech.
Další zajímavostí je samotná scéna divadla. Půlkruhové pódium bylo před začátkem představení zvednuté, aby se pod ním dalo projít. Na stěnách byly umístěny úchyty pro herce, kteří dokazovali, že neumí jen zpívat, ale zvládají i různé akrobatické pózy a tím umocňují divákův prožitek. Občas však bylo pro přítomné těžké vnímat, co se děje na hlavním pódiu a zároveň na ostatních plochách, jako například na schodišti či již zmiňovaných stěnách divadla.
Po neutichajícím aplausu se ujal mikrofonu sám Milan Steigerwald, aby představil nové hudební 2CD se šestnácti skladbami na prvním a pěti na druhém disku. Autoři zde nešetřili ani bonusovými materiály – nalezneme zde fotogalerii a videoklipy například k písním „Chci pravdu“ a „Černá ovce“ i dokument o jejich natáčení. Také si v albu můžete prohlédnout kompletní seznam tvůrců a postav. A pro ty, kteří se chystají na další představení, je zde připraven slevový kupón. Příznivce kreslených příběhů jistě navnadí ukázka z komiksu. Ten slouží, jako průvodce dějem této rockopery. CD je vsazeno do papírového obalu s potiskem očních bulev a bylo možné jej zakoupit v prostorách divadla ihned po představení. Doufejme, že bude brzy spuštěn prodej přes internetové stránky, jako je tomu u sesterského alba „Antigona“.
Slavnostní křest proběhl na pódiu divadla a trval zhruba půl hodiny. Patronem se stal kytarový mág Michal Pavlíček. Na pokyn od Milana Steigerwalda: „Michale, prdni ho,“ otevřel Pavlíček láhev Bohemky a pokřtil jak komiks, tak i CD se slovy: „Chtěl bych pogratulovat k fantastickým výkonům, jelikož je zde spousta vynikajících zpěváků a přátel. Co bych chtěl říct, tak že tahle opera má ten správnej rockovej říz a já jí přeju, ať ty blesky rockový chrlí stále a přeju jí, když ten příběh je nesmrtelný, tak přeju takovou malou nesmrtelnost.“
Poté následovalo představení všech protagonistů za doprovodu hudby a vtipných tanečků. Rozloučení s diváky proběhlo v podobě ukázek dvou písní z rockové opery Antigona, jež na příběh Oidipa Tyrana volně navazuje. Ta má poslední představení v letošní sezóně už příští úterý 31. Května opět v prostorách Metropolitního divadla. Více informací se dozvíte ZDE. Nenechte si ujít tento nevšední zážitek a vyrazte do pražských Holešovic.
DALŠÍ FOTKY Z PŘEDSTAVENÍ MŮŽETE VIDĚT ZDE
Text: Simona Hradecká
Foto: CLV
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Oidipus Tyranus a Antigona naposledy na scéně
Vyhrajte vstupenku na rockovou operu
Oidipus Tyranus – antický mýtus v rockovém podání
Rocková Antigona působí dojmem nadšeného dítěte