Herectví šlo Tatianě Vilhelmové už od malička samo

Tatiana VilhelmováKvětnovým hostem Davida Hrbka v rámci Scénických rozhovorů v pražském Švandově divadle byla v pátek 13. herečka Tatiana Vilhelmová. Ta mimo jiné přiznala, že herectví začala brát skutečně jako práci až před pár lety po nástupu do angažmá v Dejvickém divadle. Mluvila také o svých bohatých zkušenostech či o režisérech.


Ve studiu Švandova divadla sledoval povídání Davida Hrbka s Tatianou Vilhelmovou také její současný partner, herec a zpěvák, Vojtěch Dyk. O jejich vztahu ale nepadlo za celý večer přímo ani slovo. Dvaatřicetiletá úspěšná herečka hovořila hlavně o své práci, respektive především na ni byla tázána.

Tatiana VilhelmováDavid Hrbek prozradil, že ji poprvé zaznamenal v seriálu „Prima sezona“, která se premiérově vysílala v roce 1994. Tehdy Tatianu objevil Karel Kachyňa, a jak sama přiznala, vděčí za to hlavně své babičce. „Říkala o mně, že jsem komediant. Já jsem k ní vždycky přijela na tři týdny a ona vyžadovala, abych jí bavila. Dávala mi zahrát různé situace, například jaký bude mít pohřeb. Mám ale pocit, že se vysílání toho seriálu už bohužel nedočkala,“ uvedla Vilhelmová.

Ve třinácti zamířila na pražskou hereckou konzervatoř, přestože původně spíše chtěla na taneční. Školu ale nedokončila. Dostávala totiž spoustu pracovních nabídek, a tak i doma jí prošlo, že školu přerušila a už se do ní nevrátila. Hrála totiž například ve svém prvním filmu v roce 1995 „Indiánské léto“. Ten režíroval Saša Gedeon, který je pro Vilhelmovou velkým učitelem. „Karel Kachyňa mě objevil, ale Saša mi vysvětlil, o čem to je. On je trochu i pedagog. Před půl rokem jsem ho potkala. Už osm let píše scénář k jednomu filmu a já doufám, že ho dodělá a pak i natočí,“ svěřila se Vilhelmová.

Už od malička šlo tedy Vilhelmové herectví tak nějak přirozeně samo. Neměla se svými rolemi a jejich ztvárněním velké problémy. Že je pro ni herectví kromě zábavy i práce, si uvědomila teprve v Dejvickém divadle. „Tam jsem totiž poznala, jak se systematicky pracuje. Já mám talent v rodině, kde máme silné ženské břemeno a scházíme se v Aši. Tam všechno řešíme, ale až skutečně na dřeň, do detailů. Rozvíjet se takový talent dá tak, že musíte vlastně pořád někoho pomlouvat a já už na to teď nemám čas,“ řekla s úsměvem Vilhelmová. S angažmá v Dejvickém divadle je velmi spokojená. „My si tam říkáme, jak jsme šťastní a ještě za to bereme prachy,“ dodala Vilhelmová.

Tatiana VilhelmováHerečka je ráda, že už si vybudovala ve své branži jméno, přesto stále chodí často na castingy na filmové role. Uvědomila si také, že už má za sebou poměrně dlouhou kariéru, přestože jí je teprve dvaatřicet let. „Pořád se cítím mladá,“ svěřila se Vilhelmová. „Také pořád jste,“ reagoval Hrbek. „No, oproti vám ano,“ kontrovala herečka. Diváci v sále tak zažili často i zajímavé úsměvné a spontánní momenty.

Půvabná brunetka pak vzpomínala i na natáčení snímku „Odcházení“ debutujícího režiséra a exprezidenta Václava Havla. „On by rád vyšel každému vstříc a z herců se mu nikdo neodvážil říct, že by se to mělo udělat třeba jinak a lépe. Až po čase to trochu opadlo a lidé se ho přestali bát. Pro mě ale bylo to natáčení strašně obohacující. Je jenom škoda, že v tom kritici chtěli hledat nějaký smysl, vždyť je to absurdní drama,“ vysvětlovala Vilhelmová.

Také film „Kajínek“ pro ni byl intenzivním zážitkem. „Byla to jedna z těch těžších rolí. Dokonce jsme se setkali osobně s panem Kajínkem. Původně jsem se bála, že si nebudeme mít co říct, ale pak jsme tam byli asi dvě hodiny. On má hrozně velký přehled, všechny zná, vůbec nevím odkud. Nakonec to bylo zajímavé a až po návratu do Prahy na mě padla hrozná únava a úzkost. Říkala jsem si, že jestli je pravda to, co on o tom případu tvrdí, tak je to strašné,“ prohlásila zkušená herečka.

Na filmy, ve kterých hrála, se Vilhelmová moc nedívá. „Když jsem doma, tak se třeba na kousek kouknu, ale jediný snímek, na který jsem se podívala od začátku do konce, byl Návrat idiota,“ přiznala Vilhelmová. Té dělá velký problém zpěv na jevišti. „To bych se tady raději svlékla, než bych měla zpívat,“ usmála se herečka, která nyní v La Fabrice připravuje představení s Borisem Hybnerem. „On tam bude na stará kolena předávat své know how mima své žačče, na to se velmi těším. Tam bude také hodně improvizace,“ doplnila Vilhelmová.


Text: Pavel Urban
Foto: Švandovo divadlo na Smíchově (Zdeněk Tichý)

Související články:
Co chystají letošní Shakespearovské slavnosti?
Ve „Švanďáku“ s Tatianou Vilhelmovou
Odcházení typicky havlovské
KAJÍNEK: Nejočekávanější thriller tohoto léta přichází do kin

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání