Večer malých pantomim pojí krásu i zábavu umění

Večer malých pantomimUž čtvrtý Večer malých pantomim připravili členové divadelní skupiny Silent Motion na úterý 3. května do pražského Malého Vinohradského divadla. Většina účinkujících zhruba hodinového programu, který byl složen z dvanácti krátkých scének, jsou studenti Katedry pantomimy na HAMU. Jejich aktuální tvorba ukázala nové prvky a možnosti pohybu, zábavy či emocí nonverbálního divadla.

 

Kdo představení Silent Motion viděl už dříve, byl rád, že se tentokrát obměnila nejen herecká plejáda, ale také scénky. Ty známé a jednoduché s kufrem nebo deštníkem nyní nahradilo dvanáct propracovaných a skvěle připravených skečů. Diváci v nich našli humor, nadsázku, ale i běžné životní situace či vážné, až abstraktní motivy, které jsou spojeny s lidskými city a vlastnostmi. Někdy se různé prvky dokonce v jedné scéně i prolínaly.

PantomimaNapříklad zahajovací „Živly“ vycházely z tradiční pantomimické školy, doplněné jen zvuky. Ovšem třeba „Maňásci“ v sobě, i díky hudebnímu podkresu, snoubili vtip a napětí. Už ze skladeb „What a Wonderful World“ od Louise Armstronga a „Stratosphere“ od Stratovarius je jasné, že chvíli může být hezky a pohodově a jindy zase pořádně rušno.

Hudba hrála pochopitelně důležitou roli ve většině scének večera. Melancholickou náladu dokreslovala například u „Vztahu jako cigareta“, kde si chlapec s dívkou projevovali svou přízeň či naopak nezájem jen v závislosti na cigaretě. Ta se stala prostředníkem a hlavním tématem jejich vztahu.

Každou scénku vtipně uvedl jeden z účinkujících nápisem připevněným na nástěnce. Diváci v sále tak měli předem aspoň návod pro představu, čeho se bude následující číslo týkat. V případě dílek „Malíř“, v němž se projevovalo hodně emocí a dokonce se i tančilo, a „Číšník“, kde byla nastíněna událost z restaurace, která se může stát komukoliv z nás, nebyla ona nápověda možná až tak třeba. Ovšem vážněji laděné scénky jako „Živá voda“ a „Lovec a orel“ už předpokládají znalost klíčového motivu.

PantomimaKromě speciálního líčení, někdy kostýmů a rekvizit, předvedla celá osmička protagonistů také řadu skvělých hereckých, ale i akrobatických výkonů. Smích pak vyvolali i „Kosmonauti“ či závěrečná epizoda „Čtyřbob“, v níž došlo i na slova. Posádka složená z Němce, Rusa, Američana a Japonce byla snad ještě bláznivější než ta jamajská z Calgary 1988 z filmu Kokosy na sněhu. Výkřiky „Bier, Danke!“ nebo „Vodka“ budete mít v paměti ještě několik dní po zhlédnutí.

Umělci ze skupiny Silent Motion už nyní chystají další představení, na které se můžou diváci těšit v úterý 21. června od 19 hodin. Místo bude ještě upřesněno na stránkách www.silentmotion.cz. Velmi milou zprávou je ovšem fakt, že s mladými mimy vystoupí také zkušení a známí lidé z tohoto oboru - Boris Hybner a Radim Vizváry.


Text: Pavel Urban
Foto: Milan Vrzal
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání