Už čtvrtý Večer malých pantomim připravili členové divadelní skupiny Silent Motion na úterý 3. května do pražského Malého Vinohradského divadla. Většina účinkujících zhruba hodinového programu, který byl složen z dvanácti krátkých scének, jsou studenti Katedry pantomimy na HAMU. Jejich aktuální tvorba ukázala nové prvky a možnosti pohybu, zábavy či emocí nonverbálního divadla.
Kdo představení Silent Motion viděl už dříve, byl rád, že se tentokrát obměnila nejen herecká plejáda, ale také scénky. Ty známé a jednoduché s kufrem nebo deštníkem nyní nahradilo dvanáct propracovaných a skvěle připravených skečů. Diváci v nich našli humor, nadsázku, ale i běžné životní situace či vážné, až abstraktní motivy, které jsou spojeny s lidskými city a vlastnostmi. Někdy se různé prvky dokonce v jedné scéně i prolínaly.
Například zahajovací „Živly“ vycházely z tradiční pantomimické školy, doplněné jen zvuky. Ovšem třeba „Maňásci“ v sobě, i díky hudebnímu podkresu, snoubili vtip a napětí. Už ze skladeb „What a Wonderful World“ od Louise Armstronga a „Stratosphere“ od Stratovarius je jasné, že chvíli může být hezky a pohodově a jindy zase pořádně rušno.
Hudba hrála pochopitelně důležitou roli ve většině scének večera. Melancholickou náladu dokreslovala například u „Vztahu jako cigareta“, kde si chlapec s dívkou projevovali svou přízeň či naopak nezájem jen v závislosti na cigaretě. Ta se stala prostředníkem a hlavním tématem jejich vztahu.
Každou scénku vtipně uvedl jeden z účinkujících nápisem připevněným na nástěnce. Diváci v sále tak měli předem aspoň návod pro představu, čeho se bude následující číslo týkat. V případě dílek „Malíř“, v němž se projevovalo hodně emocí a dokonce se i tančilo, a „Číšník“, kde byla nastíněna událost z restaurace, která se může stát komukoliv z nás, nebyla ona nápověda možná až tak třeba. Ovšem vážněji laděné scénky jako „Živá voda“ a „Lovec a orel“ už předpokládají znalost klíčového motivu.
Kromě speciálního líčení, někdy kostýmů a rekvizit, předvedla celá osmička protagonistů také řadu skvělých hereckých, ale i akrobatických výkonů. Smích pak vyvolali i „Kosmonauti“ či závěrečná epizoda „Čtyřbob“, v níž došlo i na slova. Posádka složená z Němce, Rusa, Američana a Japonce byla snad ještě bláznivější než ta jamajská z Calgary 1988 z filmu Kokosy na sněhu. Výkřiky „Bier, Danke!“ nebo „Vodka“ budete mít v paměti ještě několik dní po zhlédnutí.
Umělci ze skupiny Silent Motion už nyní chystají další představení, na které se můžou diváci těšit v úterý 21. června od 19 hodin. Místo bude ještě upřesněno na stránkách www.silentmotion.cz. Velmi milou zprávou je ovšem fakt, že s mladými mimy vystoupí také zkušení a známí lidé z tohoto oboru - Boris Hybner a Radim Vizváry.
Text: Pavel Urban
Foto: Milan Vrzal