Oidipus Tyranus a Antigona naposledy na scéně

Rock OperaUnikátní představení, jež si získalo srdce nejednoho rockera. Antické příběhy s nádechem temného děje, které jsou zabalené do hávu moderního rockového zpracování. V letošní divadelní sezóně nás čeká poslední představení Oidipa i Antigony, obě se odehrají v průběhu května. Jelikož není jasné, kdy se inscenace obnoví, tak aby se fanouškům nestýskalo, bude pokřtěno nové hudební 2CD.

 


Metropolitní divadlo v Praze nabízí svým návštěvníkům hry nového žánru a stylu – rockové opery. Doposud se na scéně objevil Oidipus Tyranus, Antigona a nejnověji Bardo Thödol. To je však ještě více specifické dílo, zaměřuje se hodně na duchovní svět, lidské hodnoty a témata jako smrt, její pochopení a vyrovnání se s ní. Ale zpět k Oidipovi a Antigoně. Díla, ačkoli jsou prezentována samostatně, jsou protkána tenkou neviditelnou nitkou spojující jejich příběhy a především pak hlavní postavy.

AntigonaHudební žánr však není to jediné, co je pro návštěvníky těchto představení jiné. Také oděv si mohou zvolit sami podle sebe. Zatímco v jiných divadlech je slušné přijít v šatech a obleku nebo alespoň v pěkném svetru a společenských kalhotách, zde mají všichni volnou ruku při výběru, v čem se budou cítit nejlépe. Proto není divu, že se tu pak mísí pečlivě ustrojené slečny a slušivě odění pánové s rockery, kteří by neodložili svůj styl ani na záchodě – džínové svršky, děrované punčochy, … každý podle svého.

Dalším velmi zajímavým oživením Oidipa i Antigony je zpracování scény a jejích doplňků. Divák musí být pořád ve střehu, stále se kolem něj něco děje. Ohnivá show se zapálenými obručemi a pochodněmi, taneční vystoupení, prskající rekvizity nebo účinkující, kteří chvíli vystupují na pódiu umístěném ve středu sálu a za okamžik už se pohybují v uličkách mezi řadami diváků. Na jednu stranu je to sice pro přítomné náročné, protože se musí stále soustředit a pokud nesedí na vhodném místě, může se pro ně představení stát také malým cvičením, kdy se ustavičně obrací vpřed a vzad, ale je to také příjemné zpestření a netradiční zážitek. Herci v krásných kostýmech se prochází kolem a vám stačí jen vztáhnout ruku a jste jim na dotek vzdáleni. Celé dějství doprovází živá kapela, která je po celou dobu přítomna na pódiu.

Oidipus TyranusOidipus Tyranus se naposledy v této sezóně objeví na prknech Metropolitního divadla v úterý 24. května. Své příznivce potěší hned dvěma novinkami. Při této příležitosti proběhne křest nového 2CD a oficiálního přivítání se dočká také průvodce dějem formou komiksu. V hlavních rolích se můžete těšit na Honzu Toužimského, Kamila Střihavku, Viktora Dyka, Leška Semelku, Pavlu Forest a řadu dalších herců, zpěváků a tanečníků.

Přesně o týden později, v úterý 31. května, se na jevišti objeví naposledy bájná Antigona. Ta volně navazuje na předchozí představení, tentokráte se však tvůrci zaměřili na Oidipovu dceru. Jak už je to pro starověké příběhy typické, čeká nás opět pochmurná tragická hra doplněná mezigenerační vzpourou, vzdorem a pocitem nespravedlnosti. I Antigonu prozáří skvělé herecké a pěvecké výkony, zajímavé kulisy a unikátní doplňky scény. V hlavních rolích se představí Linda Faitová a Viktor Dyk, dále pak Daniela Langerová, Lukáš Písařík, Pavla Forest nebo Lešek Semelka.

Vstupenky na představení sežene v předprodejní síti Ticketpro. Neváhejte dlouho, organizátoři slibují, že další budou v prodeji až za půl roku. Studentům je nabízena sleva 20 % a pro ZTP dokonce 50 %.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Archiv (Kulturní servis Puls)


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Bardo Thödol – rocková opera o tom, co nás čeká po smrti
Oidipus Tyranus – antický mýtus v rockovém podání
Rocková Antigona působí dojmem nadšeného dítěte
VIKTOR DYK: Rytíř se srdcem na dlani

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání