VRATKÁ PRKNA: Nemilosrdná pravda o hercích a lidech

Vratká prknaNová inscenace režiséra Arnošta Goldflama Vratká prkna měla v pátek 8. dubna první premiéru v pražském Studiu Ypsilon, druhá následovala hned v neděli 10. 4. Komedie pojednává o životě divadelních herců, ovšem pomocí běžných starostí a citových rozpoložení nahlíží do nitra kohokoliv z nás. Vždyť i komedianti jsou jenom lidé. Sebeironie je možná jediná možnost, jak se s tím naším světem vypořádat.


Touto komedií z divadelního prostředí dotváří Goldflam trilogii podobně laděných her. Po dílech „Ředitelská lóže“ a „Dámská šatna“ tedy přichází „Vratká prkna“. Dílo psal zkušený autor přímo pro Studio Ypsilon a v hlavních rolích se představí Jiří Lábus, Jaroslava Kretschmerová, ale také mladší kolegové jako Petr Vršek či Barbora Skočdopolová.

Vratká prknaZkušený herec Radek (Jiří Lábus) žije se svou ženou Evou (Jaroslava Kretschmerová), ovšem pro něj je důležité jen divadlo. Ona se ho štítí, nadává mu a sotva odejde hrát, pozve si do bytu jeho mladšího kolegu Vlastu (Petr Vršek). To, co nepoučitelná Eva svému muži vytýká, na mladíkovi obdivuje. Dokonce zajde tak daleko, že kolegyni Jarušku (Lenka Šebek Loubalová) přesvědčí, aby Radka svedla a ujala se ho.

Podivnou partičku souboru doplňuje inspicient (Roman Mrázik), který vzpomíná na zašlou slávu, ale nyní se utápí v alkoholu. Dále také mladá a krásná, i když trochu naivní Liduška (Barbora Skočdopolová). Cholerický režisér Saša (Jakub Slach) je kategorie sama pro sebe. Sám pořádně neví, co chce, ale všem slibuje, jak to nakonec bude úžasné.

Vratká prknaSoubor zkouší hru o nevěrné manželce, což se v případě Radka a Vlasty poněkud přenáší do osobního života. Jenže zatímco Vlasta je sebevědomý a tváří se, že svého soka strčí hravě do kapsy, Radek o ničem netuší a záleží mu hlavně na jeho výkonu na jevišti. Přestože se dílo rodí těžko - když si například každý herec vysvětluje obsah nového kusu po svém, nakonec má velký úspěch. Ve druhé části Goldflamova představení se tak především slaví v divadelním klubu.

Poměrně jednoduchou zápletku však jednotlivé postavy okořeňují o celou řadu vnitřních citových či psychických vjemů. Hra poodhaluje zákulisí herecké profese, dojde i na rejstřík pohybů, gest či smíchu. Sál plný komediantů se po celou dobu představení skvěle bavil. Na druhou stranu spory manželů nebo kolegů v divadle jsou typické i pro běžné lidi a Goldflam tak nádhernou ironickou nití jemně spletl dohromady dva světy, které se v podstatě překrývají. „Vratká prkna“ splňují přesně to, co se dá od současné komedie z divadelního prostředí čekat. Kombinují humor a vážnost životních peripetií. Nejbližší představení se ve Studiu Ypsilon odehrají ve středu 13. a pak v pondělí 18. dubna.


Text: Pavel Urban
Foto: Pavel Vácha (Studio Ypsilon)
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Ve Vratkých prknech Arnošta Goldflama ztvárňují herci herce
Hra Z jejího života znovu na scéně Ypsilonky
Vstupenky na METROpolitní léto hereckých osobností jsou již v prodeji
Deadline: Večírek s prvky onanie, moci a lajn

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání