Ve VRATKÝCH PRKNECH Arnošta Goldflama ztvárňují herci herce

Vratká prkna Studio YpsilonRežisér a dramatik Arnošt Goldflam uvede v pátek 8. a v neděli 10. dubna v premiérách novou hru „Vratká prkna“. Ve Studiu Ypsilon, kde budete moc inscenaci vidět, se představí Goldflam již počtvrté. Jeho novinka je komedií z divadelního prostředí a zakončuje tak trilogii tematicky laděných her po dílech „Ředitelská lóže“ a „Dámská šatna“.


Čtyřiašedesátiletý Goldflam se tentokrát podíval na divadelní látku s notnou dávkou sebeironie. „Je to kus, se kterým jsem si spíš trošičku hrál. Chtěl jsem ukázat marnost toho povolání, abych vypovídal o našich životech a o životech všech lidí vůbec. Zároveň jsem se chtěl pobavit na náš účet,“ uvedl ke hře na úterní tiskové konferenci (5. dubna) sám Goldflam. Pak ještě dodal: „Mnoho věcí tam vychází z reality, co jsem odposlouchal doma či v divadlech.“

Vratká prkna Studio YpsilonAutor, který je i režisérem inscenace, psal hru přímo pro Studio Ypsilon a při tvoření postav měl před očima také herce, kteří by se v představení měli objevit. „Psal jsem to s určitou představou Jirky Lábuse, Jarky Kretschmerové, Petra Vrška či Kuby Slacha a v divadle tomu vyšli vstříc. Tak doufám, že se to bude divákům líbit, a že to herci moc nezkazí. Já jsem tomu dal, co jsem mohl,“ řekl v žertu Goldflam.

Představitel hlavní role Jiří Lábus si fakt, že v inscenaci ztvárňuje roli herce, nijak zvlášť nepřipouštěl. „Je to stejné, jako kdybych hrál třeba vraha. Je to hlavně člověk a věci, které se odehrávají v tom díle, se můžou stát i inženýrovi nebo metaři. Divadlo je vděčné prostředí, ale zároveň je ta hra hořká a hlavně dost smutná. Je především o lidech a my si o nich povídáme dost nemilosrdně,“ nastínil Lábus.

V netradiční roli režiséra se ve „Vratkých prknech“ objevuje Jakub Slach. „Já bych teda režiséra dělat nechtěl. Je to hezká, ale hrozně nevděčná role, protože najednou stojím sám proti bandě divných lidí, co chodí pozdě na zkoušky, neumí texty, nechtějí zkoušet, do všeho mluví, mají rádi kafíčka a cigarety, takže to není jednoduché,“ prohlásil Slach a Goldflam ho díky svým zkušenostem doplnil. „Režiséři jsou v pořadí úmrtnosti druzí hned po hornících.“

Nejlépe hru, která má premiéry 8. a 10. dubna od 19.30 ve Studiu Ypsilon v Praze, vystihl herec Petr Vršek. „Je to jako párek s křenem, má to chuť a říz.“ Vstupenky zakoupíte v předprodeji od 220 do 300 korun.


Text: Pavel Urban
Foto: Studio Ypsilon
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Vstupenky na METROpolitní léto hereckých osobností jsou již v prodeji
Ypsilonka obnovuje kabaret Z jejího života
Divadlo na Fidlovačce představilo novou hru Shapira
Evžen Oněgin: Nadčasový příběh se silným nábojem

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání