Hudební CD k muzikálu Kat Mydlář pokřtil živý tygr

Kat Mydlář křest CDNový muzikál Michala Davida slaví velké úspěchy. Svědčí o tom nejen ohlasy diváků, ale také pravidelně vyprodaná představení. V pondělí 28. března proběhl v pivnici U Zlatého tygra slavnostní křest CD Kat Mydlář. Jeho kmotry se stal nejen přímý potomek Kata Mydláře, ale příznačně také živý tygr. Jak křest probíhal a které písně z muzikálu na vydaném albu najdete?


V odpoledních hodinách bylo 28. března v pražské pivnici U Zlatého tygra, která se nachází v Husově ulici, opravdu rušno. Sešli se zde představitelé a tvůrci muzikálu Kat Mydlář. Ten měl slavnostní premiéru 24. února v Divadle Broadway. Byť jsou názory kritiků a médií různorodé, u diváků se představení těší velké oblibě. Svědčí o tom dopředu vyprodaná představení. Ve spolupráci vydavatelství Popron Music a Cleopatra Musical vzniklo hudební album, které obsahuje 21 písní z Kata Mydláře. Na nahrávkách o celkové délce 74 minut se vystřídali všichni herci i herečky, jež v muzikálu účinkují. Můžete si jej pořídit jako klasické CD či jako slidepack (verze pro novinové stánky).

Jedna z prvních písní, která měla své místo na hudebním albu jisté je „To stárnutí zrádné“ v podání tria Josef Vojtek, Daniel Hůlka a Petr Kolář. Nechybí ani titulní singl „Právo mám“, který zpívá Daniel Hůlka. Veřejnost ho mohla poprvé slyšet vloni 14. června na narozeninovém koncertu Michala Davida. Velkou oblibu u diváků získala skladba „Ať chrání Bůh nás“. V duetu zpívají Petr Kolář a Bohouš Josef.

Kat Mydlář křest CDPříběh pražského kata bude skrze písně vyprávět také Radka Fišarová, Olga Lounová, Vilém Čok, Zbyněk Fric, Alžběta Bartošová, Marian Vojtko, Ladislav Spilka, Bohuš Matuš, Daniel Barták, Kamila Nývltová, Kateřina Brožová, Tomáš Trapl, Tomáš Beroun, Luďka Kuralová, Lucie Černíková, Ilona Csáková, Martin Pošta, Zdenka Trvalcová, Josef Vágner a Marta Jandová. Sami vidíte, že výčet jmen je opravdu rozsáhlý. Díky tomu si však přijde opravdu každý fanoušek na své. Někteří interpreti dostali prostor pro sólo, jiní se představí v duetech či skupinových písních. Z dalších skladeb zmiňme například „Tobě chci svou lásku dát“, „Pojďme do krčmy!“ nebo „Věřím dál“.

V nejbližších týdnech vznikne také de luxe 2CD edice, kde najdou posluchači další skladby z muzikálu, a dokonce i příběh o Katu Mydláři. Dozví se více o historickém pozadí a postavách.

Na křest hudebního alba se do pivnice U Zlatého tygra dostavil například Michal David, Vilém Čok, Kateřina Brožová, Radka Fišarová, Olga Lounová, Tomáš Trapl či Josef Vojtek. Kmotrem CD se stal Jan Smigmator. Na první pohled jeho jméno působí zcela nenápadně. Sám však prozradil, že příjmení Smigmator je latinským ekvivalentem jména Mydlář (Mydlarz). V roce 1637 však došlo u původní větve ke změně, protože nechtěla být spojována s pochmurnou historií. Nebýt této skutečnosti, jmenoval by se dnes swingový zpěvák úplně stejně jako hlavní postava muzikálu.

Kat Mydlář křest CDSám Smigmator o tom vypráví takto: „Moje rodina pochází sice z Telče, ale v historických dokumentech jsou zmínky o vazbách na chrudimskou větev Mydlářů! V roce 1637 byla zaznamenána první změna z Mydláře na Smigmatora. Jeden z potomků telečského primátora Tomáš Mydlář začal tou dobou studovat na Jezuitské koleji v Jindřichově Hradci, kde mu byla doporučena změna jména. Nebylo totiž vhodné, aby se farář jmenoval stejně jako všemi obávaný pražský kat, který byl toho času velmi známou postavou českých zemí.“

Křtu se symbolicky k místu konání zúčastnil také živý tygřík. A proč si vlastně organizátoři zvolili pivnici U Zlatého tygra? Michal David připomněl, že muzikál Kat Mydlář byl věnován zesnulému zpěvákovi Petru Mukovi. Ten údajně tuto hospodu velmi rád navštěvoval. Pondělní událost byla i příležitostí, jak vzdát hold jednomu z hlavních představitelů – Marianu Vojtkovi. Ten totiž nedávno převzal ve Zlaté kapličce Cenu Thálie v oboru muzikál, opereta a jiný hudebně-dramatický žánr za svůj výkon v muzikálu Baron Prášil. Představení můžete vidět na prknech Divadla Hybernia.

FOTKY ZE KŘTU CD KAT MYDLÁŘ


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kristýna Šmejkalová
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
:
Za zábavou na přelomu měsíce

Quasimodo: Připravuje se nový srdcervoucí muzikál
Kat Mydlář: Zasekne vám svou sekyru přímo do srdce
Nový muzikál Kat Mydlář se chystá na premiéru

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání