QUASIMODO: Připravuje se nový srdcervoucí muzikál

muzikál Quasimodo - Kdysi se pro lásku umíraloTvůrci nového muzikálu Quasimodo, který nese podtitul – Pro lásku se kdysi umíralo – dnes poodhalili, o čem toto dílo bude a co od něj můžeme očekávat. Představení zpracované na motivy slavného románu Chrám Matky Boží v Paříži od světoznámého básníka Viktora Huga nabídne propracovanou choreografii, řadu nevídaných efektů, netradiční kostýmy, skvělé herecké obsazení a především nadčasový příběh ošklivého hrbáče Quasimoda a divoké krásky Esmeraldy.


Snad každý se už setkal s příběhem hrbatého zvoníka a cikánské dívky. Ať už ve školních lavicích, v Hugově knize nebo různých filmových zpracováních. Krásné prostředí Paříže a velkolepé katedrály Matky Boží je na jednu stranu okouzlující, zároveň však i pochmurné. Stejně jako je tomu dnes, byl dříve život každodenním bojem o přežití, moc a slávu, peníze a úspěch. Existovala, a snad i v naší době tomu tak je, jedna věc, pro niž stálo za to žít a bojovat o ni. Láska. Jak říká k dílu sám režisér Martin Kukučka: „Co je to láska? Co je to zrada? Nakolik jsme ochotni se pro lásku obětovat? Proč máme dar snít? Proč podléháme touze? Příběh Quasimoda a Esmeraldy pro nás objevuje svět lásky – tak hluboký, že dodnes rezonuje v našich srdcích. Proto je také v názvu obsažené motto ‚Kdysi se pro lásku umíralo‘.“

K samotnému nápadu a postupné realizacmuzikál Quasimodo - Kdysi se pro lásku umíraloi nového muzikálu dodává: „Rádi bychom udělali romantický muzikál, jenž se zaobírá emocemi a zachycuje téma, kdy je opravdu někdo schopný umřít pro lásku. Naším prvním cílem bylo vytvořit tým lidí, které bude tato práce bavit a nebudou se bát vložit do toho své emoce.“ A skutečně se povedlo. Realizační tým Quasimoda má již své pevné základy. Vedle Kukučky v něm najdeme choreografku Janu Burkiewiczovou, která má za sebou úspěchy například v Klicperově divadle s představením „Marná Lásky Snaha“ nebo v Libereckém divadle s „Urine Town“. Také dlouhodobě spolupracuje s Českou televizí. Burkiewiczová prozradila, že nejdůležitější postava příběhu zatím chybí. Role cikánky Esmeraldy zůstává neobsazena. O tom, komu se dostane této pocty, se vyjasní až po dubnovém konkurzu. Jisté však je, že budou na tuto herečku kladeny velké nároky, nejen co do hlasového projevu, ale i vůči pohybovému nadání. Choreografka má přesnou představu o tom, jak by měla vypadat scéna. „Většina představitelů včetně tanečníků se bude po jevišti neustále pohybovat. Ve chvíli, kdy zrovna nebudou hrát, budou stále přítomni ve zmrazeném stavu,“ říká.

Texty písní vymýšlí Petr Kolečko. Ten se věnuje scénáristické práci pro rozhlas a televizi, je například spoluautorem seriálu „Okresní přebor“. Kritiky byl v sezoně 2009/2010 oceňován za společné autorské projekty s režisérem Tomášem Svobodou. A co ho inspiruje při tvorbě Quasimoda? „Bude to takový pohled do doby zpátky. V tom dnešním shonu za jídlem a penězi je pořád láska něco, čeho se můžeme chytit.“ O hudbu se postará trio Petr Kaláb, Jan Maxián a Jakub Prachař. Společnou tvorbu Prachař přiblížil tak, že jejich cílem je vymyslet takové písničky, které budou mít herci rádi a dobře se zpívají. Ba dokonce se jim jednotlivé skladby budou upravovat na míru – pokud by někdo z interpretů nebyl s něčím spokojený nebo měl návrh pro zdokonalení, hudebníci jim vyjdou vstříc.

muzikál Quasimodo - Kdysi se pro lásku umíraloCelý tým ještě doplňuje Jindřich Trapl, který má na starosti projekce. Ten nastínil, že budou speciálně pro toto představení využity technologie a efekty, které umožní divákům být více součástí představení. Scénu má na starosti studio Artcore, jehož tvůrci jsou Štěpán Kuklík a Maja Rašková. Ta pro představu popsala, že by scéna měla být sice abstraktní, ale na druhou stranu bude zachycovat všechny výrazové prvky. Celkově by pak měla být sladěna dohromady s připravovanou taneční choreografií. Posledním článkem této party je dvojice Radka Sirková a Anna Tušková z módního studia Chatty. To se zaměřuje především na praktickou a pohodlnou pouliční módu. Jedná se o exklusivní výrobu v malém a šití na zakázku. A co můžeme očekávat od nich? Jejich snahou bude potlačit reálie, do kterých muzikál zapadá. Inspiraci budou hledat především v nadčasovosti pařížského gotického chrámu.

Během neoficiální tiskové konference, jež proběhla 23. března, jsme měli možnost vidět ukázku kostýmu Claudia Frolla a nutno dodat, že nápady obou umělkyň vypadají slibně. Nic přeplácaného, zběsile extravagantního, naopak je šat vkusný a na scénu jistě výborně zapadne. Marián Vojtko, který se v této roli představí, zazpíval píseň „Osud“. Z jedné skladby těžko usuzovat, kam se bude muzikál ubírat, ale pravdou je, že v ní zpěvák měl dostatečný prostor, aby předvedl, co mu jeho hlasivky dovolí. Můžeme tedy doufat, že takových písní uslyšíme více. Muzikál Quasimodo je nyní v prvopočátcích. Nyní bude hlavní těžiště na tvůrcích, během července a srpna pak budou probíhat hlavní zkoušky. Na scéně Divadla Hybernia se však objeví až 11. listopadu 2011.

muzikál Quasimodo - Kdysi se pro lásku umíraloAktuální herecké obsazení zatím nabízí tato jména – Tomáš Trapl se bude střídat o roli Quasimoda s Csongorem Kassaiem, průvodcem děje je romantický básník Perre Gringoire v podání Ondřeje Rumla nebo Jana Cina. Zákeřného kněze Claudia Frolla ztvární Jiří Korn nebo zmíněný Marian Vojtko. V roli sličného kapitána gardistů Phoeba uvidíte Davida Krause či Romana Vojtka. Špindíra připadl Petru Vančurovi a zatím jediná obsazená ženská role patří Zdence Trvalcové. V muzikálu bude účinkovat také známá akrobatická dvojice Dae Men jako součást efektních choreografií.


Text: Kristýna Šmejkalová
Foto: Kristýna Šmejkalová
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Kat Mydlář: Zasekne vám svou sekyru přímo do srdce

Ať žije rokenro! Muzikál z tuzexu
Muzikál Kudykam: Velké myšlenky v netradičním podání
Děti Ráje: Účinná romantika plná hitů

 

Komentáře  

 
#1 Martina 2011-03-24 18:49
už se moc těším :-)))
 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání