Poslední březnový den čeká Studio Ypsilon obnovená premiéra. Ve hře Z jejího života aneb Kabaret Průvan čili Buduj vlast, posílíš mír, Arnolde! exceluje herečka Jana Synková, která se za pomocí svého mladšího já vrací do padesátých let minulého století. Jak asi naše současnost dopadne ve srovnání s minulostí?
Inscenace „Z jejího života“ aneb Kabaret Průvan čili Buduj vlast, posílíš mír, Arnolde! měla premiéru skoro před třemi lety a v současné době se vrací po roční přestávce zpět na divadelní prkna Studia Ypsilon. V hlavní roli zde vystupuje Jana Synková, jejíž role se zde projeví ve dvojím časovém období. Jednak je to postava Dnešní, kterou ztělesňuje Synková, a pak figura Včerejší hraná Renatou Rychlou. Tato mladší obměna hlavní hrdinky přibližuje realitu a vzpomínky na dobu minulou, konkrétně padesátá léta.
Jako podtitul hry je také uváděno heslo „Senzační skok čili propadák zpátky do padesátých let i výš“. Když si poskládáme tyto indicie, tak nám vychází, že inscenace srovnává onu dobu minulou a současnou. Slovo propadák pak napovídá (a ostatně průměrně vzdělaný Čech to i jistě ví), že od druhé poloviny minulého století u nás vládla absurdita a nesvoboda. Můžeme se k těm časům vracet jen díky tomu, abychom si připomněli, že už to nechceme zažít.
Jistě vás ale asi zajímá, jak z tohoto srovnání vyjde současnost, ve které se nacházíme. Některé jevy ve společnosti a kroky politické elity nás vyloženě neohrožují na svobodě, ale to, že se někdy náš stát nazývá „Absurdistánem“, napovídá, že zase tak lehce z tohoto porovnání nevyjdeme. Ještěže představení je pojato odlehčenou formou kabaretu. To zapříčiňuje povolání hlavní hrdinky. Celý život působila jako kabaretiérka, která byla za dob svého mládí nadšenou svazačkou. Jestli ji následné čtyřicetileté období a převrat přinesly spíše spokojenost nebo se na ní podepsaly i zkušenosti negativního rázu, to můžete posoudit v divadle už 31. března.
Synková a Zíma vzpomínají na svá studia
Na scéně se kromě hlavní postavy (ve dvojím provedení) objeví i Josef Zíma, který jednotlivé pasáže od sebe odděluje písněmi jako je „Gina“ nebo „Blues pro Tebe“. Zpěvák se ale zapojí i z pozice herecké, konkrétně bude s Janou Synkovou vzpomínat na dobu, z níž je hrdinka Včerejší. Historky ze studií z DAMU, které si dvojice vypráví, vychází ze skutečných zážitků obou umělců.
Kabaret napsal Jiří Just spolu s ředitelem Ypsilonky Janem Schmidem. Ten inscenaci následně formoval i z křesla režisérského. Protože se jedná o improvizační zpracování a hra ve své době reagovala i na společenské poměry a jednání našich politických představitelů, můžeme vidět, kam se posunula nejen obnova tohoto divadelního díla, ale také kam směřuje naše společnost. Proto ve čtvrtek, den před aprílem, zjistěte ve Studiu Ypsilon, zda si z nás někdo nestřílí i mimo první duben.
Text: Aneta Šimonková
Foto: Studio Ypsilon