Nová divadelní hra Deadline je o pomíjivosti moci

hra Deadline studio YpsilonStudio Ypsilon přichystalo na pátek 21. a neděli 23. ledna premiéry nové inscenace Braňa Holička s názvem „Deadline“. Děj se odehrává na firemním večírku manažerů, kteří touží po moci. V jedné z hlavních rolí se představí také známý písničkář Tomáš Klus.

Režisér Braňo Holiček má za sebou několik úspěšných představení na Malé scéně studia Ypsilon, s Deadline se poprvé představí v hlavním sále. „Deadline je kolektivní inscenace. Nápad se stokrát proměnil, abychom se nakonec vrátili k tomu prvnímu, jak to tak bývá. Jde o představení, které se pokouší udělat sondu do večírku manažerů na prazvláštním místě, kde jsou prazvláštní lidé a při tom jsou úplně normální,“ nastiňuje Holiček.

 

hra Deadline studio YpsilonTen neměl ze začátku o prostředí zcela jasnou představu. „Mě spíš zajímala síla ambice a manipulace. Pak teprve prostředí, v němž se to bude odehrávat. Následně z toho vyšlo, že by mělo jít o nějakou národní korporaci, tak jsem došel k topmanažerům. Jsou to vlastně velmi mladí lidé na vysokých místech,“ vysvětlil režisér. Holiček také uznal, že ona ambice má spojení také s divadlem a lidmi okolo. „V prostředí této hry je ta ambice spíše umělá, zatímco na divadle je hravá,“ podotkl Holiček.

 

Na nové inscenaci se výrazně podílel i známý písničkář Tomáš Klus. Ten zde vystupuje v jedné z hlavních rolí, ke hře napsal také texty písní a se svým kolegou Jiřím Kačerovským rovněž hudbu. „Poté, co jsem skončil v Disku, jsem byl přesvědčen, že divadlo nějaký čas dělat nechci a že se budu věnovat hudbě. Někde jsem se zmínil, že jediné divadlo, které by mě případně uspokojilo, je Ypsilonka. Pak jsem byl představen Braňu Holičkovi a dohodli jsme se. Já mám hlavně radost, že se tady sešla dobrá parta lidí, což je pro mě nejdůležitější,“ řekl Klus a ke svým hudebním příspěvkům dodal. „Hledal jsem v té hře skrze písničky, proč to ti lidé dělají. Jsou to takové jejich zpovědi. Jde ale spíš o fragmenty, ty skladby mají kolem minuty.“

 

O výpravu se postaral známý designér Maxim Velčovský. „S Braněm jsme se setkali jednou ve sklepeních na paintballovém hřišti, a když mě Braňo asi popatnácté zastřelil, tak jsem mu slíbil, že s ním budu spolupracovat,“ uvedl Velčovský, jak se ke své práci pro divadlo dostal. „Ta hra je také o informacích, které v životě dostáváme a se kterými lidé občas špatně pracují,“ napovídá Velčovský.
Každý má v životě svůj deadline a tvůrci se jeden z nich snaží přenést právě na onen večírek. „Vždy jde člověku něco nebo někdo po krku. A proto je důležité být vždy o krok napřed. A taky jde o krk. Být vždy o kr(o)k napřed,“ odkrývá Holiček ještě malinko karty. Více už se mohou diváci dozvědět ve Studiu Ypsilon v pátek 21. či v neděli 23. ledna na premiérách, začátek je v obou případech v 19.30 hodin.

 

hra Deadline studio Ypsilon
Text: Pavel Urban
Foto: Daniela Hotmarová

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání