Nový cyklus tuzemské dramatiky v Divadle na Vinohradech začal inscenací Nikdy

kulturní servis pulsInscenace Kočka na kolejích, Dva a Hodinový hoteliér sklidily ve vinohradském divadle velmi pozitivní divácké ohlasy. Příjemnou novinkou sezony 2015/2016 je, že na studiové scéně se usídlí cyklus tuzemské komorní dramatiky. Diváci postupně uvidí desítku malých dramatických skvostů českých a slovenských autorů, jak známá díla uznávaných dramatiků, tak i debutantská současných autorů, většinou v režii příslušníků nastupující divadelnické generace.


První premiérou z tohoto cyklu byla hra Lenky Lagronové Nikdy, o jejíž režii se postarala Kateřina Dušková. Tato velmi osobní hra první dámy současného českého dramatu přináší na jeviště nejen ryze „ženská“ témata, ale velmi působivě zaznamenává i „miléniový“ přelom jednotlivce i společnosti: staré už skončilo, ale přesto nám nedovoluje žít nově.

Tři osamělé sestry bydlí v rozpadajícím se domě zděděném po rodičích – s výhledem na rodinnou hrobku. Tři ženy bez mužů, bez dětí a bez budoucnosti, tři ženy plné touhy a neuskutečněných citů.

Hrdinky hry jsou v onom věku, kdy „život náš je v půli se svou poutí“, tehdy je poslední možnost začít žít po svém. Propustí je památka rodičů na svobodu? Dokážou se osvobodit z rodinné výchovy?

Tato velmi osobní hra z roku 2000 zaznamenává s dramatickou důsledností a poetickou hloubkou „miléniový“ přelom v životě jedince i společnosti: staré už bezpečně skončilo - a přesto nám brání v tom žít nové. Lagronová nepropadá destrukci chaosu (jako její britská vrstevnice dramatička S. Kane), dobírá se k novému řádu cestou víry. V čem dokážeme najít pro své životy východisko my?

Touto premiérou nastolilo Divadlo na Vinohradech repertoár své studiové scény jako scénického prostoru pro českou a slovenskou komorní hru. Představení trvá 80 minut a hraje se bez přestávky. V roli tří sester uvidíte Andreu Elsnerovou, Zuzanu Vejvodovou a Antonii Talackovou.


kulturní servis puls

 


Text: Kris
Foto: Divadlo na Vinohradech

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Jak nejraději trávíte letní večery?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání