Objevte v Divadle na Vinohradech vzrušující příběh Kašpara Hausera

divadlo na vinohradech - kašpar hauserZanedbaný mladík, který se zčistajasna objeví na náměstí v Norimberku, vykazuje všechny známky držení v izolaci. Špatně se pohybuje, dokolečka opakuje dvě věty, ale umí se čitelně podepsat. Archetypální příběh o muži, který má jméno, ale nemá minulost. O člověku, se kterým si společnost neví rady a zároveň se do něj každým svým krokem otiskuje (a tedy si vlastně neví rady sama se sebou). Co vychovatel, to jiný Hauser: nahlížený jako šílenec, podvodník, oběť…

 


Divadlo na Vinohradech uvede 11. září novou inscenaci nazvanou Kašpar H. (Dítě Evropy). V hlavních rolích se představí Lukáš Příkazký, Luboš Veselý, Markéta Frösslová, Svatopluk Skopal, Jan Šťastný nebo například Andrea Elsnerová. Historická detektivka vznikla na základě jednoho z nejzáhadnějších a nejvzrušivějších příběhů první poloviny 19. století.

Autentický kriminální případ začal vyšetřovat jeden z otců moderní kriminalistiky Feuerbach, když se však blížil k řešení, byl zabit stejně záhadně jako po něm i sám Kašpar Hauser. Tyto historické zločiny vyřešili němečtí badatelé teprve nedávno, mezi tím však stačil příběh inspirovat řadu uměleckých děl, u nás například oblíbený Wassermannův román Kašpar Hauser čili Chabé srdce.

divadlo na vinohradech - kašpar hauser

Vždyť všechny otázky po tom, kdo je Kašpar Hauser, ve skutečnosti míří k základní otázce světového dramatu: „Kdo je to člověk?“

Divadlo na Vinohradech nasazuje hru Kašpar H. (Dítě Evropy) u příležitosti autorova životního jubilea. Dramaturg, dramatik a vysokoškolský pedagog Jan Vedral (1955) ve Vinohradském divadle vždy působil jako „dramaturg píšící“ (nezapomenutelné jsou inscenace Urmefista a Mistra a Markétky z druhé poloviny 80. let). Režisérka Natália Deáková je pak podepsána pod zatím poslední inscenací hry Jana Vedrala na prknech Divadla na Vinohradech, dramatizací Kafkova Zámku (2010).


Text: Kris
Foto: Divadlo na Vinohradech (Viktor Kronbauer)

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

 

Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit pod svým uživatelským účtem.
Pokud ještě účet nemáte, můžete se snadno zaregistrovat zde.

Přihlášení

Anketa

Který festival vás v roce 2017 nejvíce zajímá?

Výsledky

Doporučujeme

Splněné přání